Alergiczny nieżyt nosa – co to jest i jak go leczyć?

Alergiczny nieżyt nosa – co to jest i jak go leczyć?

Alergiczny nieżyt nosa to schorzenie, które nosi wiele nazw. Często określa się je jako katar sienny, alergiczny nieżyt nosa lub zapalenie błony śluzowej nosa. Niezależnie od tego, jaką nazwę nosi, jest tak samo uciążliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się czym jest to schorzenie, jak sobie z nim radzić i jakie przynosi objawy.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergicznym nieżytem nosa (ANN)  nazywamy stan zapalny błony śluzowej, który objawia się wodnistym katarem, niedrożnością nosa, swędzeniem i kichaniem. W istocie jest to nic innego, jak tylko choroba atopowa, która wywoływana jest przez pyłki roślin. Dokładnie mowa o pręcikach kwiatowych, które wydzielane są przez niektóre gatunki traw, drzew i ziół. ANN to wyjątkowa powszechna choroba, która według niektórych statystyk dotyka nawet co czwartą osobę. Pomimo tego jest to przewlekłe schorzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia. W przeciwnym razie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. 

Skąd bierze się alergiczny nieżyt nosa?

Z pewnością wiele osób zastanawia się skąd bierze się przewlekły alergiczny nieżyt nosa. Istnieją dwa czynniki, które wpływają na fakt zachorowania. Są to genetyczne predyspozycje do alergii oraz styczność z alergenami, takimi jak pyłki roślinne, roztocza lub sierść zwierząt.

Z medycznego punktu widzenia ANN pojawia się w momencie kiedy alergeny łączą się z wydzielanymi przez organizm chorego immunoglobulinami klasy IgE. Powoduje to uwolnienie histaminy, a w rezultacie podrażnienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Na pojawienie się alergicznego nieżytu nosa ma także wpływ środowisko, w którym żyjemy. Naukowcy udowodnili, że na czystszych terenach alergie zdarzają się dużo rzadziej niż w zanieczyszczonych miastach, gdzie szansa na zachorowanie wzrasta dwukrotnie. 

Jakie są objawy alergicznego nieżytu nosa?

jak się objawia nieżyt nosa
Źródło: Pixabay.com

Alergiczny nieżyt nosa to schorzenie, które powoduje wiele uciążliwych i bardzo charakterystycznych objawów. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • nieżyt nosa,
  • obfitą wydzielinę z zatok,
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu,
  • ból głowy,
  • zapalenie spojówek,
  • światłowstręt.

Wymienione objawy alergicznego nieżytu nosa zostają wzmocnione w momencie, kiedy mamy ciągłą styczność z alergenem. Warto obserwować momenty ich nasilenia, ponieważ mogą one rzucić światło na to, jaki dokładnie czynnik (na przykład jaka roślina) nas uczula. Ma to bezpośrednie przełożenie na szybkość i skuteczność zarówno rozpoznania, jak i leczenia. Niezależnie od tego, jaką metodę postanowi zastosować lekarz.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak na przykład astma oskrzelowa, dlatego powinien być on jak najszybciej rozpoznany i leczony. Diagnozę powinien postawić laryngolog, który przeprowadzi badania i zleci wykonanie testów alergicznych. Jest to łatwy i skuteczny sposób na ustalenie przyczyny nieżytu nosa i dostosowanie metody późniejszego leczenia.

A jak to leczenie przebiega?

Istnieje wiele możliwości, którymi dysponuje współczesna medycyna. Jednym z najważniejszych jego czynników jest unikanie alergenów.  Dodatkowo stosuje się leczenie farmakologiczne lekami, które zostają dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najczęściej w procesie leczenia stosuje się leki przeciwhistaminowe, które blokują mechanizm alergii. Znoszą one tak dokuczliwe objawy, jak łzawienie oczu, wydzielina z nosa, zaczerwienienie i świąd. Nie mają jednak skutecznego działania obkurczającego naczynia krwionośne w śluzówce. Dlatego doraźnie można sięgać także po leki, które obkurczają błonę śluzową nosa – na przykład te oparte na pseudoefedrynie. Warto jednak pamiętać, że chociaż są one dostępne bez recepty, nie powinny być stosowane dłużej niż tydzień.

Kolejną popularną i skuteczną metodą leczenia alergicznego nieżytu nosa jest odczulanie. Polega ono na podawanie w warunkach kontrolowanych coraz większych stopniowo dawek alergenów, aby podnieść wrażliwość pacjenta na te substancje. Skutkuje to znacznym złagodzeniem objawów alergii.

Więcej o tym, jak leczyć nieżyt nosa przeczytasz na http://www.szukajtu.eu/jak-leczyc-niezyt-nosa/.

 

 1 thought on “Alergiczny nieżyt nosa – co to jest i jak go leczyć?”

  • Domowe leczenie polega na dbaniu o utrzymanie drożności nosa. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest płukanie jamy nosa solą NaCl. Niestety inhalacje samą parą wodna nie wystarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.