Co trzeba wiedzieć o montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym?

Co trzeba wiedzieć o montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym?

Klimatyzacja w domu to już nie luksus, ale komfort, na który decyduje się coraz więcej osób. Panujące w ostatnich latach upały, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, spowodowały wzrost zainteresowania klimatyzacją. Wzrost popytu przełożył się na wzrost konkurencji oraz spadek cen klimatyzacji oraz jej montażu. Co trzeba wiedzieć na temat klimatyzacji w domu jednorodzinnym, dowiesz się z poniższego artykułu.

Zalety klimatyzacji w domu

Klimatyzacja w domu to nie tylko komfort temperatury. Klimatyzatory zapewniają również odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna oscylować w granicach 40-60%, nadmiar wilgoci wyciągany jest przez klimatyzator.

Klimatyzatory wyposażone są w filtry, które wyłapują kurz, pył oraz różnego rodzaju alergeny. Z tego względu pomieszczenia klimatyzowane są szczególnie przyjazne dla osób cierpiących na alergię, astmę lub inne choroby górnych dróg oddechowych. Oczyszczone powietrze znacznie zmniejsza ilość ataków i umożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie.

Niektóre osoby obawiają się, że montaż klimatyzacji w domu może zwiększać ryzyko przeziębienia. W zasadzie jest to już mit, który narodził się w początkowym okresie instalowania klimatyzacji w samochodach i biurowcach. Najczęściej popełnianym błędem jest nadmierne schładzanie wnętrza i później nagłe wyjście na zewnątrz, gdzie panuje tropikalny upał. Bezpieczna różnica temperatur to 7 stopni Celsjusza, jeżeli jest większa, to należy stopniowo adaptować się do wysokiej temperatury zewnętrznej.

Niektóre klimatyzatory posiadają także funkcję grzania, to bardzo dobre rozwiązanie w okresie wiosennym lub jesienny, kiedy nie działa jeszcze ogrzewanie centralne. Za pomocą klimatyzacji szybko można podnieść temperaturę w pomieszczeniach, koszty będą niewielkie.

Rodzaje klimatyzacji do domu jednorodzinnego

Wybór klimatyzacji do domu jednorodzinnego to spore wyzwanie. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jej rodzaj, wydajność i dostosować do konkretnych potrzeb i warunków. Posiadacze domów jednorodzinnych mają do wyboru:

– klimatyzację kanałową,
– klimatyzację centralną,
– klimatyzację split,
– klimatyzację multisplit.

Klimatyzacja kanałowa i centralna to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie. Urządzenia klimatyzacyjne są niewidoczne, jednostka centralna znajduje się w piwnicy lub jest schowana między stropem a sufitem podwieszanym. Praca klimatyzacji jest bardzo cicha i wręcz niezauważalna. Schłodzone powietrze równomiernie doprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń.

Klimatyzacja centralna lub kanałowa ma szczególne zastosowanie w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych lub pasywnych z dużymi przeszkleniami od strony południowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na duże oszczędności wynikające z kosztów ogrzewania, ale w lecie pomieszczenia te są bardzo nagrzane i powodują duży dyskomfort.

W Stanach Zjednoczonych 85% nowych domów wyposażonych jest w klimatyzację centralną, w Polsce ten odsetek jest poniżej 50%. Z czego wynikają tak duże różnice? W dużej mierze jest to przekonanie, że nadal należymy do umiarkowanej strefy klimatycznej i upały mają charakter przejściowy.

Drugim czynnikiem może być obawa przed wzrostem kosztów całej inwestycji. Oczywiście jest to prawda, ale różnica dotyczy kilkunastu tysięcy zł, to zaledwie niewielki ułamek całkowitych kosztów.

Klimatyzacja w istniejącym domu jednorodzinnym

W domach jednorodzinnych, w których nie została zainstalowana klimatyzacja centralna, do wyboru zostały klimatyzatory typy split lub multisplit. Na czym to polega?

Klimatyzacja split składa się z dwóch głównych elementów:

– jednostki wewnętrznej,
– jednostki zewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna pobiera ciepłe powietrze, oczyszcza go z zanieczyszczeń i przekazuje go do agregatu zewnętrznego. To w nim następuje schłodzenie i odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Klimatyzacja split doskonale sprawdza się w przypadku pojedynczych pomieszczeń, nawet o dużej powierzchni. Jak to rozwiązać w domu jednorodzinnym?

Klimatyzacja multisplit

Wiadomo, że dom jednorodzinny składa się z kilku pomieszczeń odgrodzonych ścianami, czasami położone są one również na różnych kondygnacjach. Jeżeli dom nie posiada klimatyzacji centralnej, to alternatywą pozostaje klimatyzacja typu multisplit. Na czym to polega?

Multisplit jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które zmniejsza koszty instalacji klimatyzacji. Do agregatu zewnętrznego można podłączyć nawet 5 jednostek wewnętrznych, które zapewnią odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Minusem takiego rozwiązania jest awaria klimatyzacji. W przypadku jej wystąpienia wszystkie pomieszczenia będą przegrzane. Z tego względu większość osób wybiera multisplit z zastosowaniem dwóch niezależnych agregatów zewnętrznych, dzięki temu część pomieszczeń zapewni pełny komfort.

Jak dbać o klimatyzację?

W zasadzie klimatyzacja jest urządzeniem bezobsługowym, wystarczy za pomocą pilota zaprogramować temperaturę, otwarcie kurtyny oraz siłę nawiewu schłodzonego powietrza.

Instalacja klimatyzacji w domu wymaga systematycznego serwisowania, które polega na corocznych przeglądach. Firma serwisująca dokonuje przeglądu szczelności całej instalacji, wymienia filtry oraz uzupełnia środek chłodzący. Dokonuje także odgrzybiania całej instalacji. Dzięki temu klimatyzacja będzie całkowicie bezpieczna.

Większość producentów urządzeń klimatyzacyjnych za podstawę reklamacji przyjmuje okresowe serwisowanie potwierdzone odpowiednimi wpisami.

Klimatyzacja to obecnie coraz powszechniej stosowane rozwiązanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, przede wszystkim zapewnia komfort, a koszt eksploatacji jest niewielki.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.