Czy warto inwestować w kupno domu do remontu?

Czy warto inwestować w kupno domu do remontu?

Zastanawiając się nad zakupem nieruchomości, musimy wziąć pod uwagę całościowy obraz kosztów, jakie poniesiemy w związku z tą decyzją. Liczy się przecież coś więcej, niż tylko kwota, za którą wybrany dom stanie się naszą własnością. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy oferta sprzedaży dotyczy starszego domu w stanie do remontu. O czym musimy pamiętać, jeśli poważnie bierzemy pod uwagę taką opcję?

Dom do remontu – kilka istotnych uwag

Jeżeli stoimy obecnie przed decyzją o zakupie domu, z pewnością nieobca nam jest codzienna lektura ogłoszeń agencyjnych z opisem najnowszych nieruchomości na sprzedaż. I nagle pośród innych standardowych ofert widzimy coś, co sprawia, że serce bije nam szybciej – przepiękny, stary dom w zaskakującej cenie! To robi wrażenie, ale najważniejsze, by nie dać się ponieść emocjom. Być może cena początkowa wydaje się zachęcająca, ale czy po pierwszej zimie spędzonej na naprawach i uszczelnianiu nie pożałujemy swojego wyboru?

Czy warto planować kosztowny remont domu, który ma już swoje lata? Na szczęście to pytania, na które łatwo będzie znaleźć konkretne odpowiedzi. Jeżeli okolica i inne cechy działki wydają się nam zachęcające, pierwszym poważnym krokiem w stronę odpowiedzialnej decyzji będzie zasięgnięcie opinii ekspertów. Taką opinię wraz z opcjonalnym kosztorysem zagwarantuje nam każda solidna firma budowlana. Gotowa opinia powinna obejmować analizę stanu instalacji wodnej, grzewczej i elektrycznej, dachu oraz piwnic, a także elewacji i szeregu innych elementów.

Na co uważać przy kupnie domu do remontu?

Osobną sprawą jest tu inwestowanie w nieruchomości na sprzedaż, które obecnie są w dosyć kiepskim stanie, ale ze względu na wiek pozostają na liście zabytków. Kto z nas nie chciałby mieszkać w romantycznym, szlacheckim dworku? To wspaniała perspektywa, ale w przypadku budynku, który wymaga wiele pracy, droga do niej może być usiana trudnościami. Tego typu dom, choćby i najpiękniejszy, zawsze będzie podlegał decyzjom lokalnego konserwatora zabytków, zatem samowolny remont domu nie będzie możliwy.

Zarówno elewacja, jak i wystrój czy otoczenie domu będą musiały odzyskać wygląd zbliżony do dawnej świetności, więc jeśli planujemy całkowitą zmianę charakteru budynku, może się to okazać niewykonalne. Z drugiej jednak strony istnieje także szansa na uzyskanie na remont wysokiej kwoty dotacji od gminy lub z programu Unii Europejskiej. Co więcej, również polskie prawo dotyczące ochrony zabytków pozwala nabywcy takiego domu na uzyskanie znacznej zniżki od kwoty wartości nieruchomości, choć w zamian wymagana jest konkretna inwestycja w prace remontowe.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.