Jak dobrać napęd pod konkretny rodzaj bramy?

Jak dobrać napęd pod konkretny rodzaj bramy?

Decyzja o zamontowaniu bramy automatycznej wiąże się z tym, że aby brama spełniała swoje funkcje należy perfekcyjnie dobrać do niej wszystkie akcesoria. Podstawą wśród nich jest napęd do bramy. To pozwoli jej doskonale działać, zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort oraz działać bezawaryjnie przez wiele lat. Jeszcze przed samym zakupem napędu, czyli przed doborem siłownika odpowiadającego za automatykę bramy, trzeba dokładnie przemyśleć, czym tak naprawdę się sugerować.

Najważniejsze kwestie podczas doboru napędu do bramy 

Jeśli zastanawiamy się, jakie wybierać napędy do bram to istotne jest ustalenie kilku kwestii. Możemy o nich zadecydować samodzielnie lub zdecydować się na profesjonalne porady ze strony montera albo sprzedawcy w sklepie. Priorytetem jest określenie, jaką powierzchnię brama ma zajmować. Powód jest prosty: producenci napędów do bram mają standardowo w ofercie dwa rodzaje napędów do bram. Są one rozróżniane pod względem siły ciągu, czyli pozostają dopasowane do bram o różnej powierzchni. Podczas jej wyliczenia należy też wziąć pod uwagę zastosowanie elementów dodatkowych. Są nimi: fotokomórki, krawędzie bezpieczeństwa, przeciążenia amperometryczne albo enkodery. Powinny one zostać dobrane bezpośrednio pod siłę ciągu. Wtedy napęd tuż po instalacji i wyregulowaniu wszystkich parametrów i funkcji będzie optymalnie ustawiony oraz zapewni bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także to, ilu użytkowników oraz jak często w cyklu dziennym będzie korzystało z bramy. De facto, inna będzie liczba cykli na terenie posesji prywatnej, a jeszcze inna, gdy chodzi o użytkowanie bramy na osiedlu mieszkaniowym. Równocześnie, dobór napędu powinien też wynikać z zakresu głośności bramy, o czym wiele osób nie wie. Większość napędów posiada silnik 24 V, co wpływa na ich bardzo cichą pracę. Za jakość pracy każdego napędu odpowiada również prowadnica. Ciche są prowadnice z paskiem kevlarowym. Zwłaszcza, gdy jest wzbogacony o linki stalowe, dodatkowo wpływające też na jego żywotność. Można więc liczyć od razu na dwie zalety: napędy do bram będą pracowały cicho i można z nich będzie korzystać przez wiele lat. Innym, równie ważnym czynnikiem jest prędkość otwarcia bramy. W większości bram wynosi ona około 8 – 9 m/minutę. Uznaje się wobec tego,  że tradycyjnie zaprojektowaną bramę o wysokości 2,2 metra otwiera się w 15 sekund. Trzeba też mieć na względzie zasięg pilota. Nowoczesnymi pilotami można sterować nawet do 150 metrów. Jeżeli wobec tego otwiera się bramę automatyczną telefonem komórkowym, przez radio albo przy użyciu specjalnego czujnika to trzeba zawsze mieć na względzie czas otwierania, właśnie przy zastosowaniu wskazanych akcesoriów. Im bardziej nowoczesne akcesoria, tym czas otwarcia będzie krótszy. Możliwe będzie także otwieranie bramy z różnych miejsc oraz z różnej odległości.

Napęd do bramy a brak zasilania. Co robić w sytuacji wyjątkowej?

Sprawdzając dostępne na rynku napędy do bram trzeba też zastanowić się, co zrobić kiedy zabraknie napięcia. Trzeba wtedy zadbać o taki osprzęt, który daje możliwość przełączenia trybu na tryb ręczny, za pomocą odblokowania znajdującego się przy wózku prowadnicy lub przy klamce od bramy. Jeśli już w trakcie eksploatacji bramy ktoś zauważy, że zasilanie zanika często, to powinien zdecydować się na stosowanie zasilania awaryjnego, na przykład przy pomocy akumulatorów. Pozwalają one wykonać kilka cykli otwarcia i zamknięcia. I wtedy, tak naprawdę, brama staje się bezobsługowa. Jeśli chodzi o eksploatowanie bramy to należy zawsze traktować ją zgodnie z przeznaczeniem i do odpowiedniej pory roku. Także części trzeba zamawiać wyłącznie u sprawdzonych producentów. Ich montażem, jak i montażem całej bramy powinni zajmować się doświadczeni monterzy. Stan techniczny bramy powinien być dokładnie sprawdzony. Przed korzystaniem z bramy należy sprawdzić, czy porusza się ona lekko, bez żadnych tarć. Można dzięki temu określić, czy automatyka będzie działała poprawnie. Do innych, ważnych czynników do sprawdzenia zaliczają się: waga bramy, jej długość, i ilość cykli. Przy doborze napędu należy zwracać uwagę na popularne przedziały wagowe, zawsze przystosowane do rodzaju bramy. Należy także pamiętać o tym, że im więcej zabezpieczeń oraz innych przydatnych funkcji, tym większa gwarancja że brama będzie służyła przez wiele lat. Zawsze należy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj napędu nas interesuje.

Oczywiście, nie każdy od razu musi stać się specjalistą automatyki bram. Jednak, jeśli będzie się bardziej zorientowanym w temacie, to istnieje większe prawdopodobieństwo co do tego, że podejmie się dobrą decyzję zakupową. Warto znać podstawy i podstawowe parametry. Natomiast, nie ma potrzeby interesować się tym bardziej szczegółowo, ponieważ zawsze pomocą służą monterzy. Dlatego, należy znaleźć profesjonalnych ekspertów zajmujących się automatyką bram. Dokładne poinformowanie ich o swoich wymaganiach, związanych z codziennym korzystaniem z bramy, okaże się solidnym fundamentem do optymalnego doboru napędu.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.