Jak oszczędzać pieniądze na wymarzone wakacje z rodziną?

Jak oszczędzać pieniądze na wymarzone wakacje z rodziną?

Wakacje spędzane z rodziną w wymarzonych miejscach, dostarczają wspomnień na całe życie. Wiele osób z powodzeniem te marzenia realizuje, dla innych wciąż wydają się, na chwilę obecną, nierealne. Czekamy na wyższe zarobki lub wygraną w totka, a życie ucieka, dzieci dorastają bez wspomnień z wakacji.

Wartościowa inwestycja

Wakacje z rodziną to jedna z najlepszych inwestycji, na którą będzie stać większość z nas już teraz przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu i właściwym oszczędzaniu. Jednak przy ciągłym zmaganiu się z bieżącymi wydatkami i trudnościach w łataniu domowego budżetu, decyzję o wyjeździe na wymarzone wakacje trzeba podjąć odpowiednio wcześnie, a wtedy jest spora szansa, że wszystko się uda.

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacji z rodziną?

Jeśli chcemy pojechać na wymarzone wakacje z rodziną, przede wszystkim należy obliczyć koszty takiego wyjazdu, a te będą różne w zależności od celu podróży, sposobu podróżowania i wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Musimy odpowiedzieć sobie na takie pytania jak:

  • Gdzie chcemy jechać i czym?
  • Czy ma to być wyjazd zorganizowany przez biuro podróży, czy wyruszymy w podróż na własną rękę?
  • Na jak długo chcemy wyjechać?
  • Jakie dodatkowe wydatki związane z wyjazdem poniesiemy?

O ile w przypadku wyjazdu z biurem podróży łatwiej będzie nam skalkulować koszty, to w przypadku planowania podróży na własną rękę może to być trudniejsze.

O czym warto pamiętać?

Trzeba pamiętać, by obliczyć nie tylko koszty dotarcia do celu, ale także poruszania się po danym terenie, zwiedzania, wstępu do muzeów. Kolejną ważną rzeczą jest ustalenie wydatków na wyżywienie, noclegi, ubezpieczenie, zakupy pamiątek czy pieniądze na różne miejscowe atrakcje. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć wydatki, które musimy ponieść przed wyjazdem, takie jak zakup niezbędnej garderoby, czy walizki.

Po dodaniu do siebie tego wszystkiego i uwzględnieniu odpowiedniej ilości osób, powstanie przybliżony obraz kosztów wakacji. Do tego jeszcze trzeba doliczyć jakąś sumę na nieprzewidziane wydatki, które z pewnością się pojawią. Kwota, którą uzyskamy w ten sposób, będzie tą, którą musimy jakoś w budżecie wygospodarować, jeśli marzenie ma się spełnić.

Jak można zaoszczędzić na wakacje z rodziną?

Suma, którą musimy wygospodarować z domowego budżetu na wymarzone wakacje z rodziną, często wydaje się nierealna do zdobycia. Są jednak sposoby na skuteczne oszczędzanie. Ważne przy tym jest to, by zaplanować wyjazd na tyle wcześnie, by udało się potrzebną kwotę uzbierać. Przy obliczaniu kwoty, którą możemy co miesiąc odłożyć, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie dochody domowników. Potem należy odliczyć od nich zsumowane stałe wydatki. Będą to koszty rachunków za mieszkanie, prąd, czy media. Jeśli po tych odliczeniach okaże się, że zostaje spora suma, może się okazać, że za dużo wydajemy na jedzenie, ubranie i różne przyjemności. Wtedy trzeba będzie zrobić cięcia w tych wydatkach i ustalić miesięczną sumę, którą będziemy odkładać najlepiej na konto oszczędnościowe.

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach z domowego budżetu?

Oszczędzanie pieniędzy na codziennych wydatkach na jedzenie, ubranie i inne bieżące potrzeby wcale nie musi być pełne wyrzeczeń. Wystarczy dobrze przeanalizować nasze zakupy. Czasem rezygnacja ze stołowania się w restauracjach, czy kupowania gotowych posiłków, może przynieść spore oszczędności.

Róbmy przemyślane zakupy i zwracajmy uwagę na ceny, które różnią się od siebie znacznie w zależności od tego, gdzie towar kupujemy. Przed udaniem się do sklepu zróbmy listę potrzebnych produktów i nie kupujmy nic poza tym. Na spożywcze zakupy nie chodźmy głodni, bo to sprawi, że skusimy się na coś dodatkowego.

Oszczędzanie pieniędzy to również przemyślane zakupy środków czystości, na które wydajemy duże kwoty, a możemy je zastąpić sodą i octem, które doskonale sobie radzą z czyszczeniem wszelkich powierzchni i są zdrowsze.

Zastanówmy się też czy koniecznie potrzebujemy kolejnej pary butów, czy torebki, która wpadła nam w oko. Zamiast je kupować, zaoszczędzone pieniądze wpłaćmy na konto lub wrzućmy do specjalnie przeznaczonej do tego puszki. Zamiast wydawać na paliwo czy bilety autobusowe, więcej spacerujmy. Ze znajomymi spotykajmy się w domu przy herbacie i kanapkach, a nie przy drogich drinkach w barze. O innych, nowoczesnych sposobach oszczędzania pieniędzy możesz przeczytać na http://www.blue-bell.pl/nowoczesne-sposoby-na-oszczedzanie-pieniedzy.

Jak oszczędzać na rachunkach?

Czasem płacimy duże rachunki, a wystarczyłoby zmienić nasze codzienne nawyki, by ograniczyć koszty. Dotyczy to szczególnie prądu, który stanowi często spore obciążenie dla domowego budżetu.

Zmiana takich nawyków to nawet więcej niż oszczędzanie pieniędzy w chwili obecnej, bo przyniesie dobre efekty na lata nie tylko dla naszych finansów, ale także dla środowiska. Wyłączajmy z kontaktu wszystkie urządzenia, jeśli z nich nie korzystamy w danej chwili. Gotujmy tylko tyle wody, ile nam potrzeba i gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. To da nam w skali miesiąca kilkanaście złotych oszczędności, ale w skali roku będzie sporym zastrzykiem gotówki do rodzinnych wakacji. Zacznijmy oszczędzać wodę, co obniży nam rachunki za mieszkanie. Zrezygnujmy z opłat za media, z których nie korzystamy. Czasem bowiem podpisując umowę na telewizję, firmy dają darmowe pakiety na wybrane kanały na kilka miesięcy, a potem pobierają za nie opłaty. Analizując rachunki w ten sposób i zmieniając nasze nawyki, może się okazać, że zaoszczędzimy miesięcznie kilkadziesiąt złotych albo i więcej.

Jak inaczej wygospodarować pieniądze na wakacje?

wakacje z rodziną
Źródło: Pixabay.com

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy może nam przynieść znalezienie dodatkowego dochodu, który połączony z oszczędnościami da nam wymarzoną sumę na wakacje z rodziną. Warto też zrobić generalne porządki w domu i zastanowić się, czy wszystkie rzeczy, które posiadamy, są nam rzeczywiście potrzebne. W każdym domu znajdą się przedmioty, które kupiliśmy pod wpływem chwili i teraz leżą bezużytecznie. Możemy je sprzedać i w ten sposób dołożyć do budżetu na wakacje konkretną sumę pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy na wyjazd z rodziną wcale nie musi być pełne wyrzeczeń, jeśli wszystko dobrze skalkulujemy. Warto poświęcić na taką analizę dzień lub nawet kilka, zrobić konkretny plan działania i zacząć realizować swoje marzenia. A jeśli nie mamy ochoty na zmianę nawyków, czy redukcję bieżących wydatków, pamiętajmy, że więcej niż oszczędzanie pieniędzy może nam dać dodatkowa praca, którą można znaleźć nawet przez internet. Wakacje z rodziną są tego warte i pozostawią wspomnienia, którymi rodzina będzie żyła przez lata.

 1 thought on “Jak oszczędzać pieniądze na wymarzone wakacje z rodziną?”

  • My mamy świnkę skarbonkę 🙂 wiem, że może brzmi to banalnie, ale jeśli odkłada się do niej większe kwoty co miesiąc – nawet te 5o/100 zł od osoby, to w skali roku się uzbiera :0 Potem coś dorzucić i można śmiało jechać na wakacje, nie odczuwając tego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.