Jak powinno siedzieć dziecko w nosidle?

Jak powinno siedzieć dziecko w nosidle?

Nosidełko to wygodna alternatywa dla wózka. Można w nim nosić nawet kilkuletnie dziecko, ale też noworodka. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze nosidełka oraz jak prawidłowo powinno siedzieć w nim dziecko.

Co to jest nosidło i czym się różni od chusty?

Nosidło albo nosidełko to bardzo przydatny rodzicom gadżet. Służy do przenoszenia dzieci na krótszych i dłuższych odcinkach wszędzie tam, gdzie nie da się wejść z wózkiem. Sprawdzi się w komunikacji, ale też na spacerze, górskiej wędrówce, zakupach w galerii handlowej itp.

Puste nosidło można porównać do uprzęży, którą rodzic musi na siebie założyć. Najczęściej siedzisko znajduje się z przodu rodzica, a z tyłu są skrzyżowane szelki, które ułatwiają równomierne rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa kosztem ramion. Można też stosować nosidła odwrotnie i nosić dziecko na plecach. Taki wariant poleca się jednak dla starszych dzieci, maluchy powinny być z przodu.

Nosidło od chusty różni się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim sposobem zakładania. Chustę trzeba każdorazowo zawiązać, nosidło jest od razu gotowe do użycia. Wystarczy je założyć i zapiąć. Pierwsze założenie wymaga jednak odpowiedniego dopasowania.

Jakie są rodzaje nosideł?

Producenci dzielą nosidła na wiele różnych kategorii, ale klasyfikację najwygodniej rozpocząć od podziału na nosidła sztywne i miękkie.

Sztywne nosidła należą raczej do mało popularnych i wyróżnia się wśród nich dwie grupy:

  • nosidła turystyczne ze stelażem – przeznaczone dla większych dzieci. Takie nosidło nosi się na plecach, dziecko wygodnie w nim siedzi, a kręgosłup rodzica nie jest obciążony bardziej niż przy noszeniu plecaka.
  • nosidła, tzw. wisiadła, przeznaczone do noszenia w nich dziecka przodem. Ponieważ nie podtrzymują one dziecka dostatecznie dobrze, a cały jego ciężar opiera się na kroczu, fizjoterapeuci nie zalecają korzystania z nich. Na pewno nie nadają się one dla małych dzieci, których nogi powinny być ułożone w pozycji „żabki”.

Miękkie nosidła z kolei to dużo większy wybór, ale też większa liczba rodzajów. W zależności od sposobu klasyfikowania nosidła mogą trafić do różnych grup. Skupmy się jednak na tych najważniejszych:

  • Nosidełka ergonomiczne dla najmniejszych dzieci – umożliwiają ustawienie plecków dziecka w pozycji fizjologicznej i całkowite odciążenie kręgosłupa, można je stosować od pierwszych dni życia,
  • Nosidełka regulowane – umożliwiają dostosowanie wielkości do wzrostu dziecka, mówi się o nich żartobliwie, że „rosną razem z dzieckiem”.
  • Nosidła typu Toddler – ich charakterystycznym wyróżnikiem jest wielkość, to nosidła z większym i szerszym panelem, produkowane z myślą o starszych dzieciach. Można w nich nosić nawet kilkulatki.
  • Nosidełko biodrowe – to raczej rodzaj siedziska na biodrze rodzica, ale warto o nich wspomnieć w tym zestawieniu. Nosidełko biodrowe nie zwalnia z konieczności podtrzymywania dziecka ręką w trakcie noszenia.

Od jakiego wieku można nosić dziecko w nosidle?

Chociaż producenci najczęściej skupiają się na określeniu minimalnego wieku, od jakiego można nosić dziecko w nosidle, tak naprawdę wyznacznikiem powinna być sprawność malucha. Nie można jednoznacznie powiedzieć, w którym miesiącu życia dziecko nabierze umiejętności stabilnego siedzenia, dlatego trzeba skupić się przede wszystkim na tym, czy maluch jest na nosidło gotowy.

Niektórzy producenci określają także przedział wagowy dziecka dla noszenia w konkretnym modelu nosidła. Tych wskazań na pewno warto się trzymać.

Są też specjalne nosidła umożliwiające przenoszenie dzieci od pierwszych dni życia. To nosidła ergonomiczne ze specjalną wkładką. Nie można ich zastąpić „na wyrost” nosidłami dla starszych, samodzielnie siedzących dzieci.

Jak powinno siedzieć dziecko w nosidle?

Na pewno wygodnie, bo w innym przypadku będzie płakało. Płacz dziecka zawsze jest dla rodziców sygnałem, że dzieje się coś niepożądanego. W przypadku nosidła najczęściej jest to dyskomfort związany z nieprawidłowym ułożeniem dziecka.

Dziecko w nosidle powinno:

  • siedzieć przodem do rodzica – dobrym wyznacznikiem prawidłowego ułożenia jest pozycja zwana „brzuszek do brzuszka”. Główka dziecka znajduje się wówczas na wysokości klatki piersiowej rodzica;
  • nóżki dziecka powinny być ułożone w pozycji „żabki”, a więc kolanka wyżej niż bioderka, nóżki szeroko rozłożone. Aby było to możliwe, nosidełko musi być odpowiednio szerokie – tkanina powinna sięgać od kolanka do kolanka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nosidła?

Nosidło to gadżet, który zostanie z rodzicami i dzieckiem przez wiele miesięcy, warto więc przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość regulowania jego poszczególnych elementów, zwłaszcza:

  • pasa biodrowego,
  • długości szelek,
  • rozstawu wcięcia na nóżki.

Warto też przyjrzeć się bliżej pasowi i szelkom – powinny być miękkie i szerokie, bo zapewni to większy komfort użytkowania nosidełka.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli nosideł, a świeżo upieczeni rodzice nie zawsze są w stanie rozeznać się we wszystkich detalach. Niejaką wskazówką może być atest, jaki otrzymało nosidełko. Atestowane produkty podlegają testom, kupując taki można mieć pewność, że spełni wymogi bezpieczeństwa.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.