Jak przygotować się do porodu i czy szkoła rodzenia jest nam w ogóle potrzebna?

Jak przygotować się do porodu i czy szkoła rodzenia jest nam w ogóle potrzebna?

W dzisiejszych czasach, coraz więcej przyszłych rodziców, decyduje się na skorzystanie z usług szkoły rodzenia. W tego typu placówkach można wziąć udział w zajęciach, które przygotowują nie tylko do porodu, ale także do opieki nad noworodkiem, jego prawidłowej pielęgnacji oraz karmienia piersią. Przed podjęciem decyzji, o zapisaniu się na tego typu zajęcia, warto dowiedzieć się czym dokładnie są szkoły rodzenia oraz jakie są warunki uczestniczenia w nich. Zapraszamy do lektury.

Czym jest szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia to jednostka, która organizuje program zajęć, rozszerzających wiedzę przyszłych rodziców, na temat tego, jak powinna wyglądać opieka nad noworodkiem oraz prawidłowo przygotować się do porodu. Kursy prowadzone w tego typu placówkach trwają zwykle około trzech miesięcy i odbywają się, w zależności od jednostki, raz w tygodniu lub w trybie weekendowym. Zajęcia podzielona są na bloki, a w czasie ich trwania można dowiedzieć się wielu ciekawych i praktycznych informacji, dotyczących nowej roli w naszym życiu.

Szkoły rodzenia organizowane są często przez przychodnie lub szpitale. W dużych miastach, takich jak Warszawa, istnieje wiele oddzielnych jednostek, które specjalizują się w organizowaniu zajęć dla przyszłych rodziców. Zwykle oferują one mniejsze grupy oraz bardziej indywidualne podejście. Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymetru ciąży.

Jakie zajęcia odbywają się w szkole rodzenia?

W szkołach rodzenia zajęcia zwykle składają się w bloki oparte na różnego rodzaju tematyce. Najczęściej dzielą się one na zajęcia teoretyczne i praktyczne. W ramach tych pierwszych można dowiedzieć się wiele na temat przebiegu ciąży, tego jak wygląda poród oraz jak powinno się prawidłowo pielęgnować noworodka. Dowiadujemy się wielu przydatnych informacji na temat fizjologii płodu, zdrowego stylu życia w ciąży oraz sposobów na karmienie piersią. Praktyczne zajęcia najczęściej opierają się na nauce przewijania, prawidłowego podnoszenia, a także kąpieli czy ubierania malucha.

Co można dowiedzieć się w szkole rodzenia?

Spośród konkretnych zagadnień poruszanych na zajęciach w szkole rodzenia wymienić można między innymi:

  • przebieg ciąży,
  • rozwój płodu,
  • przebieg porodu,
  • techniki relaksacyjne,
  • karmienie piersią,
  • opieka nad noworodkiem.

Kto może uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia?

W zajęciach, organizowanych przez szkołę rodzenia, mogą uczestniczyć niemal wszystkie przyszłe mamy oraz ich partnerzy. Niestety, poważnym przeciwwskazaniem do brania w nich udziału jest ciąża wysokiego ryzyka oraz taka, która zagrożona jest przedwczesnym porodem. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od decyzji naszego lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach możliwe jest dopuszczenie kobiet w zagrożonej ciąży do uczestniczenia w zajęciach teoretycznych,

Czy szkoła rodzenia jest nam potrzebna?

zajęcia w szkole rodzenia
Źródło: Pixabay.com

Szkoła rodzenia, taka jak http://www.szkola-magiera.pl/szkola-rodzenia,  jest instytucją, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Oczywiście uczestniczenie w niej nie jest obowiązkowe, jednak w fazie przygotowań do porodu może okazać się zbawienne. Zyskujemy tam nie tylko garść potrzebnych informacji teoretycznych, ale uczymy się także potrzebnej wiedzy praktycznej, która może pomóc nam nie tylko na etapie ciąży i porodu, ale także potem – podczas pierwszych tygodni z dzieckiem. Cenna jest także możliwość kontaktu z innymi przyszłymi rodzicami i skonfrontowania z nimi swoich własnych lęków czy oczekiwań. 

Na etapie przygotowań do porodu, nie warto ograniczać się jedynie do uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest czytanie fachowych książek i odwiedzanie instytucji takich jak poradnia laktacyjna.

Specjaliści podkreślają, że poród lepiej znoszą kobiety, które podczas ciąży i jeszcze przed nią pozostawały w dobrej kondycji fizycznej. Starajmy się więc wykonywać polecane ćwiczenia i w miarę możliwości pozostawać w formie. Szkoła rodzenia będzie w tym wypadku doskonałym uzupełnieniem oraz miejscem, w którym nauczymy się technik oddechowych i relaksacyjnych. Łączenie tych kwestii powinno sprawić, że poród nie będzie wydawał się aż tak trudny.

 

 1 thought on “Jak przygotować się do porodu i czy szkoła rodzenia jest nam w ogóle potrzebna?”

  • Pierwsze dziecko, poród…tysiące myśli w głowie. Jak dla mnie bez szkoły rodzenia mogłoby być różnie…lepiej się dobrze uświadomić i być gotowym na różne możliwości. Stres i tak będzie, bo to nieuniknione, ale świadomość bez wątpienia pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.