Jak wygląda łupież pstry?

Jak wygląda łupież pstry?

Łupież pstry to przykra choroba skóry, która spowodowana jest grzybami drożdżopodobnymi. To bardzo dokuczliwa i trudna dolegliwość, ponieważ powoduje ona nieprzyjemne swędzenie skóry oraz ciągły dyskomfort. Dowiedz się, jakie są objawy łupieżu pstrego, skąd bierze się ta choroba i jak najlepiej z nią walczyć.

Łupież pstry – co to za choroba?

Pierwsze skojarzenie z łupieżem to zwykle przykra, chociaż czysto estetyczna, dolegliwość skóry głowy. Łupież pstry jest jednak chorobą, która zlokalizowana jest zwykle w okolicach klatki piersiowej. Jest ona spowodowana przez grzyby Malassezia globosa lub Malassezia furfur, które odżywiają się łojem i naskórkiem. Właśnie dlatego łupież pstry bardzo często dotyka osoby znajdujące się w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne powodują zwiększone wydzielanie się łoju.

Jak rozpoznać tą dolegliwość?

Pierwsze objawy łupieżu pstrego nie wzbudzają zwykle zbyt dużych podejrzeń, ponieważ przypominają zwykłą wysypkę. Czy jest to choroba zakaźna? Owszem, w solariach lub gabinetach kosmetycznych można się nią zarazić, dlatego warto wybierać tylko takie miejsca, co do których mamy pewność, że przestrzegają zasad higieny. Mimo wszystko łupież pstry nie jest tak zaraźliwy jak grzybica stóp czy paznokci, nie ma więc większych obaw, że możemy zarazić się nim bezpośrednio od innych chorych osób..

Łupież pstry – przyczyny

Skąd bierze się łupież pstry? Jak już zostało powiedziane choroba ta wywoływana jest przez grzyby Malassezia globosa lub Malassezia furfur, które żyją na skórze każdego z nas. Choroba rozpoczyna się w momencie kiedy grzyby te zaczynają się nadmiernie rozmnażać. Istnieje kilka czynników, które wpływają na jej uaktywnienie się. Jest to między innymi pogoda – grzyby czują się o wiele lepiej w wilgotnym i ciepłym klimacie. Wpływ na rozwój łupieżu pstrego ma także obniżenie odporności skóry oraz mocne pocenie się i zmiany hormonalne, które wpływają na wzmożone wydzielanie się łoju.

Łupieżem pstrym możemy zarazić się także w miejscach publicznych, w których nie dba się o odpowiedni poziom higieny. Może być to solarium, basen lub sauna. Właśnie dlatego warto korzystać z przedmiotów osobistego użytku, które należą wyłącznie do nas. Nie dzielmy się ręcznikiem ani czepkiem z nikim, nawet z osobami, które bardzo dobrze znamy. Powinniśmy także wybierać jedynie takie miejsca, co do których mamy pewność, że zachowują zasady higieny.

problematyczny łupież pstry
Źródło: Pixabay.com

Łupież pstry – objawy

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów łupieżu pstrego są plamy, które cechują się następującymi znakami szczególnymi:

  • nieregularnością,
  • jasno zaznaczonymi krawędziami,
  • średnicą 3-4 mm,
  • ciemnobeżową lub bordową barwą.

Zmiany, powodowane przez łupież pstry, ulokowane są zwykle na klatce piersiowej, mogą jednak pojawiać się także na plecach, w pachwinach, na rękach, a nawet na twarzy. Niekiedy zlewają się one, tworząc wzory. Ponadto obecne na skórze grzyby blokują syntezę melaniny, dlatego plamy nie opalają się w przeciwieństwie do reszty skóry.

Plamy łuszczą się powodując swędzenie, co jest dosyć uciążliwą przypadłością i bardzo często wywołuje kompleksy. Właśnie dlatego warto reagować już w momencie kiedy pojawią się pierwsze objawy, ponieważ z czasem może być coraz trudniej je usunąć. Szczególnie że łupież pstry jest chorobą, która lubi wracać.

Łupież pstry – profilaktyka

Tym, co zmniejsza ryzyko zarażenia się łupieżem pstrym jest zachowanie higieny – szczególnie włosów i skóry głowy. Powinniśmy także zapobiegać pojawianiu się na ciele łojotoków. Warto uważać na mocne pocenie się i latem często zmieniać ubrania, unikając przegrzania się. Zadbajmy także o odpowiednią dietę, która jest uboga w tłuszcze i bogata w selen oraz witaminę D.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia łupieżu pstrego jest palenie papierosów, dlatego jeżeli obawiamy się tej choroby powinniśmy czym prędzej rzucić palenie. Warto także zwracać uwagę na miejsca publiczne takie jak basen, solarium czy salon kosmetyczny i zachować tam szczególne zasady higieny. Zawsze zabierajmy ze sobą klapki na zmianę i czysty ręcznik.

Przeczytaj więcej na temat walki z łupieżem pstrym na http://www.kontemplacja.pl/jak-sobie-radzic-z-lupiezem-pstrym.

 1 thought on “Jak wygląda łupież pstry?”

  • Nie polecam…bardzo uciążliwe schorzenie. Na szczęście w moim przypadku obyło się bez większych komplikacji i leczenie miejscowe przyniosło oczekiwane rezultaty. Oprócz szamponów stosowałam leki przeciwgrzybicze w formie kremów i maści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.