Jaką wannę wybrać do łazienki?

Jaką wannę wybrać do łazienki?

Kto z nas nie marzy o tym, aby po ciężkim dniu w pracy zaczerpnąć odrobiny relaksu? Duża dawka stresu, adrenalina oraz ciągły pęd uwalniają w nas negatywne emocje, które muszą zostać jak najszybciej rozładowane. Musimy być wypoczęci i pełni zapału, aby następnego dnia działać równie efektywnie. Jedną z najlepszych metod na pozbycie się zmartwień i problemów jest zaczerpnięcie kojącej kąpieli w gorącej wodzie z dodatkiem uspokajającej muzyki. Aby te chwile przynosiły nam pełnię satysfakcji warto, już na etapie remontu mieszkania, przemyśleć odpowiedni zakup wanny. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w już zaaranżowanym pomieszczeniu dokonać pewnych zmian.

Rodzaje wanien

Dzisiejszy rynek oferuje nam wiele rozwiązań niezależnie od tego, czy poszukujemy wanny, czy też innych akcesoriów łazienkowych. Mnogość ofert sprawia, że często stajemy przed pułapką wyboru. Nie wiemy, czy tak na prawdę produkt, który wybraliśmy będzie spełniał nasze wymagania. Z pewnością nie musimy się martwić – jeżeli coś przemawia do nas od pierwszego wejrzenia, wówczas wystarczy, że choć trochę zapoznamy się z tematem. To umożliwi nam odpowiedni wybór na długie lata.

Wanna jest szczególnie ważnym elementem łazienki. Pomaga nam w codziennym utrzymaniu higieny, ale też pełni ważną funkcję dekoracyjną. Z tych powodów warto poświęcić nieco czasu, zanim zdecydujemy się na zakup. Z technicznego punktu widzenia wanny możemy najczęściej podzielić ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Do wyboru mamy m.in. wanny:

  • żeliwne, które świetnie utrzymują ciepło, jednak na pierwszy rzut oka są zimne w dotyku i niesamowicie ciężkie,
  • kamienne, często wykonywane z domieszką granitu,
  • konglomeratowe, które charakteryzuje wysoki połysk i gładka powierzchnia,
  • akrylowe, które są odporne na uszkodzenia, a jednocześnie przyjemne w dotyku,
  •  stalowe pokryte farbą emaliowaną.

Inny podział wanien, z jakim możemy się spotkać obejmuje ich kształt, jednak nie będziemy poświęcać mu tutaj miejsca, gdyż wybór jest szeroki i uzależniony od pomieszczenia.

Jaka wanna będzie idealna?

Na pytanie o to, która z wanien będzie idealna, ciężko udzielić jednoznaczną odpowiedź. Przede wszystkim należy spojrzeć na łazienkę, w której ma być umieszczony przedmiot. Warto dokonać pomiarów pomieszczenia, aby na końcu nie okazało się, że zakupiony przedmiot generuje zbyt dużo miejsca i wygląda zwyczajnie nieestetycznie. Wiadomo, że duża łazienka będzie w stanie przyjąć wiele rozwiązań. Z drugiej strony mała wanna w dużym pomieszczeniu będzie wyglądała zwyczajnie źle.

W tym miejscu warto również powrócić do wcześniej wspomnianego kształtu wanny. Jeżeli nasz metraż jest mocno ograniczony, wówczas powinniśmy rozważyć zakup wanny prostokątnej. Ze względu na duży wybór rozmiarów takich produktów z łatwością będziemy w stanie dopasować satysfakcjonujący nas przedmiot. W momencie, gdy nasza łazienka jest nieco większa, a my chcielibyśmy ulokować wannę w estetyczny sposób, wówczas warto zastanowić się nad wanną narożną, która świetnie wkomponuje się w niemal każde wnętrze.

Kolejnym istotnym aspektem jest materiał, z jakiego została wyprodukowana wanna. Z tych, które zostały wcześniej wymienione możemy stwierdzić, że najpopularniejsze są wanny akrylowe, które w głównej mierze zagościły w domach Polaków. Z tego względu ich wybór na rynku, obok wanien metalowych jest bardzo szeroki.

Alternatywa dla tradycyjnych wanien

Do tej pory nie poruszono zagadnienia alternatywy dla wanien do zabudowy. Są to wanny wolnostojące, które w ostatnich czasach zyskują na popularności. Ich szczególną zaletą jest możliwość ulokowania w niemal dowolnym miejscu. Dodatkowo, łatwość montażu sprawia, że nie spędzimy wiele czasu od momentu zakupu do chwili, kiedy po raz pierwszy weźmiemy w niej kąpiel.

Wanny wolnostojące świetnie wyglądają niemal w każdej lokalizacji. Oznacza to, że będą prezentować się równie dobrze na środku pomieszczenia, jak i w kącie. Niemniej jednak musimy mieć na uwadze to, że metraż pomieszczenia powinien być w tym przypadku zdecydowanie większy niż dla wcześniej wspomnianych rozwiązań. Pomimo możliwości ładnej aranżacji rozwiązanie nie sprawdzi się w małej łazience.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.