Jakie agresty są łatwiejsze w pielęgnacji – szczepione na pniu czy krzaczaste?

Jakie agresty są łatwiejsze w pielęgnacji – szczepione na pniu czy krzaczaste?

Agrest – roślina owocowa, która na pewien czas odeszła w zapomnienie. Dziś jest jednak znów chętnie uprawiany przez właścicieli ogrodów w dwóch głównych odmianach – jako pienny i krzaczasty. Roślina ta nie należy do wymagających, jednak należy zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju. Podstawą pielęgnacji jest w przypadku agrestu właściwe przycinanie gałązek i pędów. Jak robić to właściwie? Która odmiana jest łatwiejsza w pielęgnacji?

Jak dbać o agrest szczepiony na pniu?

Agrest nie należy do krzewów wymagających. Wystarczy zapewnić mu właściwe warunki glebowe oraz regularnie przycinać, aby obficie owocował. W pierwszych latach po posadzeniu nie wymaga jeszcze intensywnej pielęgnacji. Silniejsze cięcie wykonuje się dopiero w piątym roku, kiedy agrest wchodzi w pełnię owocowania.

Pierwsze dwa lata rozrostu agrestu piennego decydują o kształcie jego korony. Właśnie w tym czasie należy odpowiednio go przycinać. Po posadzeniu rośliny, pnie należy przywiązać do 3-4 cm niższych palików. Dzięki temu agrest nie będzie się przewracał. Roślinę należy sadzić od końca września do początku listopada. W ciągu pierwszej wiosny pędy koronki skraca się do połowy, w kolejnym roku zaś należy pozbyć się słabych i krzyżujących się gałązek. Pozostałe skraca się do ⅓ długości. Pracownicy Szkółki drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej doradzają, aby w tym czasie pozbyć się też wszelkich odrostów.

Agrest krzaczasty – podstawowe zasady pielęgnacji

Agrest krzaczasty wymaga podobnej pielęgnacji jak odmiana sadzona na pniu. Aby prawidłowo się rozrastał i obfitował w zdrowe owoce, należy:

  • przyciąć pędy o 2-3 oczka od nasady w pierwszym roku rozrostu,
  • usunąć pędy wyrastające ze środka korony w drugim roku rozrostu,
  • prześwietlić agrest w trzecim roku rozrostu.

Na tym etapie formowanie korony krzewu można uznać za zakończone. Przycinanie pędów w kolejnych latach ma na celu pobudzenie krzewu do wzrostu oraz wytworzenia pąków kwiatowych, z których powstaną owoce. Pełne owocowanie zaczyna się dopiero w piątym roku po posadzeniu rośliny. Od tego czasu należy prześwietlać go w każdą wiosnę.

Agrest można sadzić także na wiosnę. Niezależnie od pory roku, jaką wybierzesz, należy pamiętać, że pędy muszą być przycięte na pierwszą wiosnę od posadzenia. Jeśli jest to jesień, pędów należy pozbywać się w marcu, jeśli agrest został posadzony na wiosnę, tnie się je w ciągu kilku pierwszych tygodni rozrostu. Pierwsze cięcie ma na celu pobudzenie krzewu do wzrostu, kolejne zaś do wytworzenia pąków kwiatowych, przerażających się później w owoce.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.