Jakie są metody zabezpieczenia wykopów?

Jakie są metody zabezpieczenia wykopów?

Wielkość działek i szybko rozwijająca się urbanistyka powoduje wiele zmian w życiu człowieka. Jedną z najbardziej dotkliwych jest obowiązek stosowania coraz to nowszych metod zabezpieczenia wykopów. Ochrona miejsc użyteczności publicznej oraz potrzebnych do funkcjonowania miast struktur to priorytet w nowoczesnych rozkopach.

Najpopularniejsze i najefektywniejsze metody ochrony rozkopów

Zabezpieczenia wykopów to nic innego, jak specjalne konstrukcje utrzymujące ścianę w jej potrzebnym ułożeniu. Najczęściej używanymi przez budowlańców metodami, które gwarantują zabezpieczenie wykopów są:

 • mikropale – palisady z mikropali są, najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia wykopów i stosuje się je w około 48% wykopów;
 • ścianki szczelna – używa się ich przy ponad 19% przypadków, najczęściej w miastach na południu Polski np. Rzeszów;
 • ścianka berlińska – korzysta z nich około 8% placów budowy.
 • grodzice stalowe – ścianki z grodzic stalowych to ponad 5% przypadków;
 • ściany kolumnowe – wykonane metodą iniekcji strumieniowej ściany zabezpieczają 8% wykopów;
 • ściany gwoździowane – najmniej popularna oraz najmniej nowoczesna metoda zabezpieczania wykopów stosowana w 1% przypadków.

W jaki sposób stosuje się palisady z mikropali?

Palisady z mikropali są najczęściej stosowanym, ale i najmniej skomplikowanym sposobem ochrony wykopów. Istnieją dwa rodzaje palisad z mikropali.

Jedna z nich to zbrojona betonem ściana ułożona z usadowionych w gruncie palów, które nie nachodzą na siebie. W przypadku palisady zbrojonej specjalne urządzenie wbija pale w grunt, które następnie stykają się jedynie pobocznicami, a przestrzeń między nimi wypełniona jest betonem.

Drugim sposobem tworzenia palisad jest zastosowanie dwóch rodzajów budulca. Mikropale pierwotne i mikropale wtórne nachodzą na siebie, dzięki specjalnemu wcięciu w mikropalach wtórnych. Taki sposób zabezpieczenia wykopów jest niezwykle szczelny, dlatego palisady wcięte często stanowią rodzaj ścianki szczelnej.

Zabezpieczenie gruntów przed wodą, czyli ścianki szczelne

Wykopy wykonywane w terenie, szczególnie podatnym na wysoki poziom wód gruntowych oraz dziennych opadów, wyposaża się w specjalne ścianki szczelne, które wspomagają filtrowanie oraz wydłużają średni czas filtracji. Ścianki szczelne chronią fundamenty oraz pozwalają na dokładniejsze odgrodzenie wykopów od miejskich struktur. Istnieją cztery typy ścianek szczelnych:

 1. Ścianki szczelne drewniane – wykonywane są podobną techniką co palisady z mikropali. Specjalne urządzenie wbija pale w grunt, a oprócz tego uszczelniane są tzw. zamkami, które dodatkowo uszczelniają ściany. Główną zaletą takiej zabudowy jest prędkość jej budowy oraz skuteczne zatrzymywanie przepływu wody na terenie wykopów.
 2. Ścianki szczelne żelbetowe – używane w przypadku konstrukcji długoterminowych, gdzie mogą służyć jako trwały element budowli. Jeśli w gruncie nie znajdują się przeszkody w formie kamieni lub wód gruntowych, przejmują część zadań fundamentów budynku. Szczególnie popularne w miastach na południu Polski takich jak Rzeszów czy Tarnów. Jedną z firm, oferujących usługi z zakresu budownictwa inżynieryjnego w tej części Polski, jest http://aprofi.pl/budownictwo-inzynieryjne/.
 3. Ścianki szczelne stalowestosowane jedynie w przypadku potrzeby maksymalnej szczelności oraz w wypadku dużej różnorodności ukształtowania terenu. Wbijane w grunt pale skutecznie zabezpieczają teren konstrukcji przed zalaniem.
 4. Ścianki szczelne do fundamentowania – wykorzystywane jako zamiennik palów stosowanych w fundamentach.
zabezpieczanie wykopów
Źródło: Pixabay.com

Czym jest ścianka berlińska?

Jest specjalna zabudowa zabezpieczająca wykopy, pozwalająca na szybkie zmiany w miarę postępu prac wykopowych. Ścianka berlińska jest zabudową mniej trwałą i bardziej podatna na zniszczenia niż ściany szczelne lub palisady, jest więc stosowana jako zabezpieczenie doraźne. Nie powinna zabezpieczać wykopów w miejscach wysoko zurbanizowanych, dlatego chętnie wykorzystuje się ją w w budownictwie miast szybko rozrastających się np. w Rzeszowie i Poznaniu.

Rozwiązanie tymczasowe, czyli grodzice stalowe

Podobnie jak w przypadku obudowy berlińskie, grodzice stalowe wykorzystywane są jako ekonomiczne i tymczasowe zabezpieczenie miejsca konstrukcji. Stosuje się je w przypadku dużych uskoków terenu oraz wysokiej zawartości wód gruntowych. Ogromną zaletą grodzic stalowych jest możliwość ich ponownego wykorzystania, bardzo często na terenie budowy. Oprócz tego, grodzice stalowe wykorzystywane są przy wykopach, które wykonywane są w sąsiedztwie obiektów szczególnie podatnych na osadzenie.

 

 

 

 

 1 thought on “Jakie są metody zabezpieczenia wykopów?”

 • Ścianki szczelne zapuszczone w grunt stanowią obudowę wykopu zabezpieczającą jego ściany. Dzięki temu możliwe staje się prowadzenie prac inżynieryjnych w bliskiej odległości od obiektów infrastrukturalnych. Zawsze warto wybrać firmę z doświadczeniem i renomą. Zabezpieczanie wykopów to wymagająca i odpowiedzialna praca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.