Najprostsza droga do wymarzonej aranżacji wnętrz mieszkania i domu

Najprostsza droga do wymarzonej aranżacji wnętrz mieszkania i domu

Aranżacja wnętrz w mieszkaniu i domu może niektórym sprawić nie lada problem. Każde wnętrze jest inne, każde różni się od innego i jest wyjątkowe na swój sposób. Zaaranżowanie każdego z nich może więc być wyzwaniem. Ale są wskazówki i porady, które pomogą Ci stworzyć idealne mieszkanie czy dom.

W poniższym artykule dowiesz się:

  • jak zaplanować wnętrza?
  • jak stworzyć dobry projekt ?
  • jakie elementy wyposażenia, kolorystyka, oświetlenie i dodatki wybrać do wnętrz?
  • jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia?

A więc… do dzieła!

Jak zaplanować wnętrza w mieszkaniu lub domu?

Dobra aranżacja wnętrz zaczyna się od dobrego planu. Dobre rozplanowanie każdego pomieszczenia pozwoli na dopatrzenie się ewentualnych błędów i wprowadzenie poprawek. Unikniemy niemiłych niespodzianek przy późniejszych aranżacjach, warto więc zwrócić uwagę na planowanie pomieszczeń.

Na początek zastanówmy się, jakie będą oczekiwania nasze i innych mieszkańców domu czy mieszkania. Niech nasze wnętrza pasują do nas i odzwierciedlają nasz charakter. Później wykonajmy odpowiednie pomiary każdego elementu pomieszczenia – nigdy nie mierzmy na oko, bo to zrujnuje całą aranżację w późniejszych etapach. Pomyślmy też, jaki będzie styl naszego wnętrza – jest wiele stylów do wyboru, od klasycznego po skandynawski, na pewno więc znajdziesz coś dla siebie. Gdy planowanie mamy za sobą, możemy przejść do etapu tworzenia samego projektu.

Jak stworzyć dobry projekt? Projektowanie wnętrza

Dobrze wykonany projekt pomoże nam w aranżacji każdego wnętrza. Będzie on jak przewodnik po wnętrzu, dzięki niemu wypatrzymy każdy detal wnętrza. W każdym projekcie zwróćmy więc uwagę na poszczególne jego elementy; cztery główne to: wyposażenie, kolorystyka, oświetlenie i dekoracje.

Elementy wyposażenia we wnętrzach mieszkania i domu

To, jakie elementy wyposażenia wybierzemy, zawsze zależy od trzech głównych elementów: stylu wnętrza, rodzaju wnętrza i jego metrażu. Każde wnętrze jest inne, więc każde potrzebuje innych mebli i elementów wyposażenia, tak samo jak styl. W małych wnętrzach przydadzą się mniejsze, bardziej funkcjonalne meble i elementy wyposażenia, natomiast w większych wnętrzach możemy postawić na komfort użytkowania.

Jakie barwy wybrać we wnętrzach? Kolorystyka mieszkania i domu

Wiele tutaj zależy od metrażu wnętrza. W mniejszych przydadzą się kolory jasne i naturalne, np. beż, biel i szarość. W większych natomiast możemy pokusić się o ciemniejsze elementy. Jasne barwy bowiem odbijają światło i optycznie powiększają wnętrza – w małych pomieszczeniach stworzenie przestronności jest istotne. Ale nie jest to reguła i jak najbardziej możliwe jest zaaranżowanie małego wnętrza z ciemnymi elementami.

Oświetlenie we wnętrzach – jak dobrze użyć oba rodzaje oświetlenia

Oświetlenie to kolejny element powiększający optycznie wnętrza. Są dwa rodzaje oświetlenia – oświetlenie sztuczne i naturalne.

Naturalne światło jest równie istotne jak światło sztuczne. Promienie słońca w końcu także się przydają w każdym wnętrzu. Okna, dzięki którym światło naturalne przelatuje do naszego wnętrza, dodatkowo dają wrażenie przestronności w pomieszczeniu. Co do światła sztucznego, nie skupiajmy się na jednym źródle oświetlenia. Im więcej dodatkowych źródeł światła, tym lepiej, nie bójmy się więc dodatkowo pooświetlać nasze wnętrze w różnych miejscach, np. oświetlić lustro w łazience czy blaty robocze w kuchni. Źródła światła sztucznego dodatkowo mogą pełnić funkcję dekoracyjną; przejdźmy więc, skoro o tym mowa, do kolejnego elementu wnętrza.

Jak minimalistycznie udekorować wnętrze, czyli im mniej dodatków tym lepiej

Możliwe, że tytuł Cię zaskoczył, ale to prawda – im mniej dodatków we wnętrzach, tym lepiej. Duża ilość dekoracji da wrażenie przepychu i chaosu w pomieszczeniu – proste i minimalistyczne dekoracje przydadzą się we wnętrzu o wiele bardziej. Przykładami takich dekoracji są np.

  • dywan, który wbrew pozorom ma duży wpływ na atmosferę wnętrza,
  • lamele,
  • plakaty, obrazy i fotografie, rośliny, poduszki, koce itd.

W internecie znajdziesz wiele przykładowych pomieszczeń, z których możesz wynieść inspirację na dekoracje wnętrza.

Jak zaaranżować wnętrza mieszkania lub domu?

Teraz czas skupić się na poszczególnych wnętrzach mieszkania i domu. Jak już wspomniano, każde z nich jest inne, każde wyjątkowe, traktujmy je więc równo i tak samo dobrze skupmy się na ich aranżacji. Zacznijmy od najważniejszego pomieszczenia w domu – salonu.

Aranżacja wymarzonego wnętrza salonu

Nie będzie to nic szokującego, ale tak, salon to najważniejsze pomieszczenie domu. Tam spędzamy sporo czasu, odpoczywamy, rozmawiamy z gośćmi i domownikami, relaksujemy się na kanapie… ważna jest więc dokładna aranżacja tego wnętrza. O czym więc należy pamiętać przy aranżacji salonu?

W każdym salonie znajdziemy sofę. Sofa to królowa salonu, bez niej salon nie może istnieć. No bo co jest lepszego niż wyciągnięcie się na sofie i obejrzenie na niej ulubionego serialu? Kolejnym elementem salonu jest szafka RTV i telewizor, które są prawie równie istotne. W salonach często widać też stoliki kawowe, a w przypadku, gdy łączymy salon z jadalnią, także stół. Wtedy najlepiej zastosować stół rozkładany, który zajmuje mało miejsca. Dodatkowo można połączyć salon z kuchnią, co często widać w mieszkaniach.

Salon z kuchnią bywa wymagający w aranżacji, ale bardzo się opłaca. Ważne jest, by dobrze oddzielić te dwie strefy salonu z kuchnią. Można to zrobić za pomocą wyspy, stołu, półwyspu, barku, lameli itd. Można też użyć płytek w kuchni, a paneli w salonie, dzięki czemu widać wyraźny podział obu stref.

W salonie oświetlenie pełni ważną funkcję dawania dobrej atmosfery pomieszczeniu. Oprócz oświetlenia głównego warto podświetlić dodatkowo szafkę RTV i telewizor. Można też się pokusić o dodatkowe źródła światła, np. lampy stojące czy oświetlenie podłogowe. Oświetlenie naturalne też jest ważne w salonie, pamiętajmy więc o oknach.

Salon zwykle udekorowany jest prostymi dekoracjami, np. lamelami i plakatami. Często widać też rośliny i poduszki na sofie. To proste dekoracje, ale dobrze wykonują swoje zadanie.

Aranżacja kuchni – wskazówki, jak dobrze urządzić funkcjonalną kuchnię

W kuchni liczą się bardzo elementy wyposażenia. Dlatego też zwróćmy na nie szczególną uwagę – dobrym sposobem na funkcjonalne zaaranżowanie elementów wyposażenia kuchni jest skorzystanie z zasady trójkąta roboczego. Według tej zasady w kuchni powstaje trójkąt, którego wierzchołki stanowią trzy strefy kuchni – strefa gotowania, w której znajdziemy płytę grzewczą, strefa zmywania ze zlewem oraz strefa przechowywania z lodówką. Taki podział da też uczucie ładu w kuchni. W kuchni często też widzimy wiele szafek, regałów, półek itd., często nawet stół czy takie elementy jak wyspa i półwysep (zwłaszcza, gdy aranżujemy salon z kuchnią).

W kuchni oświetlenie też pełni istotną rolę. Warto dobrze oświetlić blaty robocze, by móc pracować przy nich po ciemku, a także stół i szafki. Warto też zadbać o oświetlenie naturalne – okna często widzimy na ścianie ze zlewem.

Dekoracje w kuchni zwykle są skromne, w końcu wiele ze wcześniej wspomnianych dekoracji może się łatwo w niej ubrudzić. W kuchni jednak widać czasem lamele i rośliny, czasem nawet plakaty.

Wizytówka naszego domu, czyli jak zaaranżować przedpokój

To przykre, że tak wiele osób nie zwraca uwagi na przedpokój. To pierwsze, co widzimy, gdy wchodzimy do domu, warto więc zwrócić na niego szczególną uwagę.

Przedpokój jest zwykle dość mały, więc ciężko jest w nim zmieścić wiele elementów wyposażenia. W przedpokoju najczęściej widzimy tylko szafę, siedzisko z wbudowaną szafką i lustro. No bo co tu jeszcze zmieścić? Tyle elementów wyposażenia jednak wystarczy by stworzyć dobry i funkcjonalny przedpokój.

Zwróćmy też uwagę na oświetlenie. W przedpokojach bardzo często oświetla się lustro i środek szafy na ubrania, by wieczorem nie musieć zapalać światła głównego, gdy chcemy wyjść z domu. Bardzo rzadko natomiast widzimy jakiekolwiek światło naturalne w przedpokoju.

Warto też wspomnieć o dekoracjach – dokładniej o wspomnianych już wiele razy lamelach. Bowiem to tam widać je najczęściej – i słusznie, bo jest to najlepsza dla przedpokoju dekoracja. Często jednak widać w przedpokoju plakaty i rośliny, więc dekoracje w przedpokoju przypominają te w kuchni.

Jak zaaranżować funkcjonalną i praktyczną łazienkę w mieszkaniu lub domu

Łazienka to kolejny ekstremalnie istotny element każdego mieszkania i domu. Nie moglibyśmy się obyć bez pomieszczenia do zachowania higieny, prawda?

Zwróćmy na początek uwagę na elementy wyposażenia, które, jak w kuchni, są tu priorytetem. Zacznijmy od prysznica i wanny – często wybór między jednym a drugim jest wyzwaniem. W mniejszych łazienkach warto wybrać prysznic, który zajmuje mniej miejsca – wanna lepiej wpasuje się w łazienki nieco większe. Bo oprócz wanny czy prysznica mamy więcej elementów wyposażenia. Jest na przykład toaleta – bez niej łazienka istnieć nie może. W mniejszych łazienkach warto wybrać model wiszący, by optycznie powiększyć wnętrze. To samo z umywalką – dostępne są modele wiszące. Jednak często widać umywalkę wbudowaną w szafkę, co daje dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Tak jak w poprzednich wnętrzach, bardzo ważne jest oświetlenie. Co do dodatkowego oświetlenia sztucznego, warto oświetlić lustro i zlew, by lepiej dojrzeć detale twarzy przy przeglądaniu się w lustrze. Niektóre łazienki mają nawet okna, przez które wlatuje światło naturalne!

Niewiele jednak można powiedzieć o dekoracjach… może stojak na ręczniki liczy się jako dodatek? Łazienka jednak nie potrzebuje dekoracji, więc nie próbujmy ich tam na siłę zmieścić.

Jak zaaranżować komfortową, przytulną sypialnię?

W przypadku sypialni postawmy na nasz komfort, nie na praktyczność. W końcu o to chodzi w sypialni – by móc się zrelaksować, uspokoić.

W każdej sypialni znajdziemy łóżko, które w tym pomieszczeniu króluje. Najprawdopodobniej zajmie większość przestrzeni wnętrza, starajmy się więc tak je umieścić, by nie musieć się przez niego przeciskać gdy chcemy przejść na drugą stronę wnętrza. Czasami w sypialniach znajdziemy też szafkę RTV i telewizor – dzięki nim możemy całe weekendy spędzić w łóżku, oglądając seriale…

Oświetlenie jest tu naprawdę bardzo istotne. W końcu światło zmienia klimat wnętrza, dobierzmy więc takie światło, które pomoże dodać wnętrzu przytulnej atmosfery. Najlepiej sprawdzi się cieplejsze oświetlenie, miłe dla oka.

Sypialnia to jedno z tych wnętrz, w których dodatki są istotne. Zasłony, poduszki, koce, plakaty – to tylko przydały dodatków, dzięki którym sypialnia będzie jeszcze bardziej przytulna. Pamiętajmy jednak o umiarze w dodatkach!

Pokój dziecięcy i młodzieżowy – jak spełnić marzenia dziecka o wymarzonym pokoju?

Ostatnie pokoje, które dziś omówimy, to pokój dziecięcy i pokój młodzieżowy. Te pomieszczenia są wyjątkowe, bo to od dziecka zależy wiele jego elementów. W końcu to dziecku powinno przypaść do gustu pomieszczenie; będzie tam spędzało większość swojego czasu. Ważne jest więc, by konsultować się z dzieckiem podczas aranżacji jego pokoju, pytać go o jego zdanie. Pokój dziecka i młodzieżowy nieco się jednak różnią ze względu na wiek dziecka.

Pokój młodszego dziecka jest nieco łatwiejszy do urządzenia niż pokój starszego. Nie musimy tak bardzo opierać się na upodobaniach dziecka, jak w przypadku pokoju nastolatka, ale to nie znaczy, że mamy tego nie robić w ogóle. Pytajmy dziecko, jakie woli kolory, dekoracje itp. W przypadku pokoju młodzieżowego natomiast zdanie nastolatka jeszcze bardziej się liczy – nastolatkowie wolą mieć własne zdanie, gust, zainteresowania. Zwróćmy więc na to szczególną uwagę przy jego aranżacji.

W obu tych pomieszczeniach są podobne elementy wyposażenia, tylko w innej formie. Łóżko w pokoju dziecka może mieć bajkowe kształty, np. domku czy zamku, nie będzie takie natomiast w pokoju nastolatka. W obu tych wnętrzach przyda się biurko, gdzie dzieci będą mogły się uczyć, rysować, rozwijać twórcze zainteresowania itp. Ważna jest też szafa na ubrania – dziecko może się przebrać w swoim pokoju, nie chodząc po całym mieszkaniu w poszukiwaniu podzianych gdzieś ubrań. Dodatkowo warto zamontować w pokoju dziecka i nastolatka telewizor – w końcu w każdym wieku można obejrzeć telewizję, prawda? Na koniec pamiętajmy o przestrzeni do przechowywania; szafki, regały i półki będą w pokoju dziecka i nastolatka niezbędne.

Kolory w pokoju dziecięcym i młodzieżowym

Kolorystyka bardzo się różni w pokoju dziecka od pokoju młodzieżowego. W pokoju dziecka jest bardziej jaskrawo, kolory są jaśniejsze i bardziej nasycone. Natomiast w pokoju nastolatka widać bardziej naturalne kolory, np. biel, beż, szarość i drewno, gdzieniegdzie nawet czerń. Warto więc to wziąć pod uwagę i nie aranżować na siłę pokoju nastolatka w jaskrawych kolorach. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko ma inne upodobania – może okaże się, że nawet małe dziecko woli naturalniejsze kolory, a nastoletnie woli kolory jaskrawe. Nie zakładajmy niczego z góry!

Oświetlenie w pokoju dziecka i w pokoju nastolatków

Oświetlenie jest równie ważne w pokoju dziecka, jak i w pokoju nastolatka. W obu pokojach przyda się np. lampka biurkowa, dzięki której dziecko może uczyć się wieczorami. W przypadku młodszych dzieci przyda się lampka nocna. Dodatkowo warto zastanowić się nad innymi podświetleniami elementów wyposażenia, np. półek czy telewizora. Pamiętajmy też o świetle naturalnym, nie bójmy się wpuścić do pokoju promieni słońca!

Dekoracje i dodatki w pokoju naszego dziecka

Na koniec mamy dekoracje. W obu pomieszczeniach jest ich sporo. W pokoju dziecka widać jaskrawe i kolorowe dodatki porozkładane po całym pomieszczeniu. W pokoju nastolatka jest ich już nieco mniej, ale i tak więcej niż w reszcie pomieszczenia. Przykładami takich dekoracji są np. poduszki, koce, zasłony, plakaty, rośliny, lampki dekoracyjne, pufy, dywan itd.

Sporo informacji? Prawda jest taka, że by dobrze urządzić wnętrza naszego domu potrzebujemy wiedzy, wyobraźni i sporo wolnego czasu. Jeśli nie możesz sobie poradzić najprostszą droga do spełnienia marzeń o pięknych i funkcjonalnie urządzonych wnętrzach jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Możemy na przykład zdecydować się na usługę wykonywaną zdalnie czyli aranżacje wnętrz online i  nie wychodząc z domu zlecić projektantowi wnętrz wykonanie dla nas opartego na naszych oczekiwaniach i wskazanym budżecie dopasowanego projektu wnętrz naszego mieszkania czy domu.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.