Od czego zacząć budowę domu szkieletowego?

Od czego zacząć budowę domu szkieletowego?

Dobrze wykonane domy szkieletowe charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, akustyczną oraz wytrzymałością. Konstrukcja szkieletowa może być dobrą alternatywą dla domów murowanych, określana jest również jako dom kanadyjski. Jest to konstrukcja z desek połączonych między sobą gwoździami, a następnie umocowanymi do fundamentów za pomocą kotew.

Budowa domu szkieletowego – pierwsze kroki

Budowę należy zacząć od uzyskania pozwolenia na budowę, odpowiedniego projektu i firmy wykonawczej. Prace budowlane rozpoczynają się od geodezyjnego wytyczenia i wykonania wykopów. Domy szkieletowe muszą być odpowiednio umiejscowione na podłożu. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ ze względów konstrukcyjnych ważne jest położenie osi konstrukcyjnych w stosunku do siebie. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zewnętrznej warstwy gleby i dopiero na takim terenie geodeta wyznacza położenie osi budynku. Po wykonaniu wykopów następuje budowa fundamentów, które muszą być zabezpieczone od wewnętrznej strony środkiem przeciwko przenikaniu wilgoci, a od zewnątrz dobrze ocieplone styropianem.

Na tak przygotowanym podkładzie, montowane są gotowe elementy, muszą być one precyzyjnie zainstalowane i połączone. Ściany ustawiane są za pomocą dźwigu. Po zainstalowaniu ścian trzeba ustawić rusztowanie i wykonać konstrukcję dachu. Przykrywany on jest specjalną membraną izolacyjną, na którą nakładana jest dachówka ceramiczna albo blachodachówka. Następnym etapem jest wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej.

Nowoczesny dom szkieletowy – prace wewnątrz budynku

Domy szkieletowe mają ściany nośne na specjalnej podwalinie połączonej kotwami z fundamentem. Ściany działowe wykonywane są na profilach drewnianych, pomiędzy którymi wkładana jest wełna mineralna albo drzewna. Wykańczane są one zazwyczaj płytami gipsowo-kartonowymi. Strop ma z reguły konstrukcję belkową, która ocieplana jest wełną mineralną i pokrywana płytami, a dopiero na nich jest wykonywana posadzka. Następnie rozprowadzany jest nowoczesny system instalacji grzewczej i elektrycznej. Można także na tym etapie zainstalować ogrzewanie podłogowe. Z reguły budowa takich domów uwzględnia ogrzewanie nadmuchowe, które szybko rozprowadza ciepło po całej powierzchni budynku. W domach szkieletowych ściany zewnętrzne pokrywane są płytami OSB, na których układana jest specjalna izolacja ochraniająca przed wiatrem i wełna. Nowoczesny sposób wykończenia elewacji to często specjalne drewniane panele albo płytki. Budowa kończy się na zaimpregnowaniu wszystkich drewnianych elementów konstrukcyjnych budynku specjalnym preparatem.

Domy szkieletowe na wiele lat

Wszystkie elementy prefabrykowane do domów szkieletowych wykonywane są z dużą dokładnością, dzięki temu są składane bardzo szybko. Budynek powstaje dużo szybciej niż murowany, z wyglądu może przypominać tradycyjne budownictwo, ale jest nowoczesny, lekki i ma większe możliwości projektowe. Prefabrykacja w znacznym stopniu przyspiesza budowę. W fabryce w komfortowych warunkach mogą powstać same ściany albo mogą mieć:

  • warstwę ociepleniową,
  • zainstalowane okna i drzwi,
  • elementy elewacji.

Domy szkieletowe nie lubią wilgoci, może ona wpływać niekorzystnie na właściwości wełny termoizolacyjnej, dlatego powinny być bardzo szczelne. Konieczne jest zastosowanie nowoczesnego systemu odprowadzania wilgoci, stosowana jest zazwyczaj wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Budynki szkieletowe, jeśli zostały wykonane z dobrej jakości drewna i odpowiednio zaizolowane mogą służyć mieszkańcom przez kilka pokoleń, przykładem mogą być domy ze Skandynawii.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.