Rezonans magnetyczny – kiedy należy go wykonać?

Rezonans magnetyczny – kiedy należy go wykonać?

Rezonans magnetyczny to w pełni bezpieczne badanie, które jest absolutnie bezbolesne i nieinwazyjne. Urządzenie do rezonansu magnetycznego wykorzystuje jedynie naturalne właściwości magnetyczne, jakie posiada ludzki organizm. Badanie MR jest niesamowicie precyzyjne i pozwala wykryć schorzenie (np. raka) nawet w jego początkowym stadium. Rezonans jest badaniem wykonywanym zazwyczaj w obrębie głowy, ale z powodzeniem może być też stosowany do innych obszarów ciała. Na czym dokładnie polega tego typu badanie? Jak Wy jako pacjenci, powinniście się do niego przygotować i czy w ogóle musicie się jakoś przygotowywać? O tym w dzisiejszym artykule. By poznać odpowiedzi na zadane pytania, koniecznie czytajcie dalej!

MRI, czyli na czym dokładnie polega badanie rezonansem magnetycznym?

MRI jest badaniem wykorzystującym magnetyczne właściwości ludzkiego ciało. Podczas badania umieszcza się ciało człowieka w polu magnetycznym o 20 razy większym niż pole magnetyczne Ziemi. Mimo to nie należy się obawiać. Rezonans magnetyczny jest w pełni bezpieczny i nie wpływa negatywnie na osobę, która się mu poddaje. Urządzenie do rezonansu magnetycznego, korzystając z faktu, że nasze ciało jest zbudowane z atomów o magnetycznych właściwościach, tworzy niesamowicie mocne pole magnetyczne, które jest w stanie pobudzać protony wodoru w naszym organizmie. Wspomniane protony wytwarzają fale docierające do urządzenia. Wyprodukowane przez protony fale wyświetlają się na ekranie monitora jako obraz obszaru poddanego badaniu. Aby wyniki badania nie były błędne, wysyłane przez ciało człowieka sygnały nie mogą być zakłócone przez jakiekolwiek bodźce zewnętrzne. By ich uniknąć, urządzenia do rezonansu magnetycznego umieszcza się w tzw. klatce Faradaya.

Rezonsns magnetyczny

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa – jaka jest różnica?

Jeśli zastanawialiście się właśnie nad tym, czym właściwie różni się badanie MRI od badania TK — odpowiadamy. Urządzenia do rezonansu magnetycznego nie wytwarzają promieniowania, które z kolei wykorzystują systemy do tomografii komputerowej.

Częstotliwość wykonywania rezonansu magnetycznego

Z racji tego, że podczas badania MRI na ludzki organizm nie działa promieniowanie – jest ono w pełni bezpieczne i można je wykonywać tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba. Oczywiście koszty związane z tego typu badaniem są spore, dlatego lekarze zlecają jego wykonanie, gdy naprawdę są ku temu przesłanki.

Wskazania do badania rezonansem magnetycznym

Badanie MRI jest niezwykle precyzyjne, przez co jest badaniem docenianym w diagnostyce nowotworów mózgu, choroby Alzheimera, guzów rdzenia kręgowego i tkanek miękkich.  Jest pomocne w wykrywaniu i leczeniu wszelkiego rodzaju procesów zapalnych w ludzkim organizmie. Daje dokładny obraz kręgosłupa, a także jamy serca oraz brzucha.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.