Szyby zespolone – właściwości i zalety zastosowania

Szyby zespolone – właściwości i zalety zastosowania

Zespolone szyby są najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, które stosuje się do zapewnienia termoizolacyjności pomieszczeń. Na budowę szyb zespolonych składają się dwie, bądź więcej szyb, które są połączone ramką dystansową. W takiej właśnie technologii mogą powstawać świetnej jakości okna zespolone termoizolacyjne.

Rodzaje i właściwości szyb zespolonych

Wśród rodzajów szyb zespolonych wyróżnić można:

  1. szyby zespolone jednokomorowe,
  2. szyby zespolone dwukomorowe,
  3. szyby zespolone trzykomorowe.

Szyba zespolona jednokomorowa

Jest gatunkiem, który jest złożony z dwóch pojedynczych szyb. Na całym obwodzie są one połączone za pomocą ramki dystansowej. Pomiędzy szybami powstaje wówczas pojedyncza komora, wypełniona szlachetnym gazem, najczęściej argonem, jako że posiada on niską przewodność termiczną. Między dystansowymi elementami umieszczony jest natomiast specjalny granulat, absorbujący wilgoć. Ramka dystansowa bardzo mocno przylega do powierzchni szyby.

Jest to potrzebne, by wyeliminować wszelkiego rodzaju nieszczelności, poprzez które dostać się mogą zanieczyszczenia do przestrzeni między szybami. Ramki do takich szyb wykonuje się z materiałów o dużej termoizolacyjności. Straty ciepła są dzięki temu o wiele bardziej zminimalizowane, co zapobiega utracie ciepła zimą, zaś latem zabezpiecza przed przegrzewaniem.  

Szyby wielokomorowe

Wykonywane z myślą o lepszej izolacyjności termicznej. Okno posiadające kilka szyb znacznie lepiej zabezpiecza przed utratą ciepła. Coraz częściej w związku z tym stosuje się rozwiązania dwu lub więcej komorowe. Oczywiście im więcej szyb tym wyższa cena i większy ciężar. Do produkcji okien zespolonych, zarówno jedno, jak i wielokomorowych używa się szkła typu float, a więc materiału o dużej przepuszczalności promieni słonecznych oraz o idealnie płaskiej powierzchni.

Zastosowanie różnych rodzajów szkła do produkcji szyb zespolonych

szklane balustrady
Źródło: Pixabay.com

Szkło to materiał niezwykle kruchy, który bardzo łatwo może się niszczyć pod wpływem uderzenia. W związku z takimi jego właściwościami producenci opracowują coraz to nowe technologie, zwiększające jego trwałość. Do produkcji szyb zespolonych używa się więc szkła laminowanego oraz hartowanego. Każda hurtownia szkła jest w posiadaniu obu rodzajów.

Hartowane szkło jest około czterech razy bardziej wytrzymałe od szkła zwykłego, co jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii polegającej na poddawaniu tafli szkła ogrzewaniu oraz bardzo szybkiemu ochładzaniu. Tego rodzaju szkło jest często stosowane np. do zabudowy balkonów, produkcji okien dachowych czy blatów stołów (szklarz Rzeszów).

Z kolei szyby laminowane złożone są z dwóch warstw szkła, które łączy specjalna folia, pochłaniająca uderzenia i zwiększająca trwałość materiału. Laminowana szyba nie rozpada się na kawałki, jako że potłuczone szkło przykleja się do folii. Szkło tego rodzaju ma podobne zastosowanie jak szkło hartowane. Często się go używa również jako szkło antywłamaniowe.

Bardzo popularnym ostatnimi czasy szkłem może być szkło ornamentowe. Daje ono możliwość zapewnienia intymności wewnątrz pomieszczeń np. w łazienkach. Szkło ornamentowe posiada jednostronną wzorzystą powierzchnię, wzmacniającą bądź osłabiającą stopień przezroczystości szyby. Może być również bardzo ciekawym motywem designerskim każdego mieszkania, jako szkło we wnętrzach.

Ceny szyb zespolonych

Ceny okien zespolonych zależne są od wielu różnych czynników. Przede wszystkim od wymiarów szyb, które mogą być rozmaite i zależne od potrzeb indywidualnych klienta. Można je dopasowywać do okien o różnych wymiarach. Okna dwu i trzykomorowe są droższe od jednokomorowych, jako że więcej potrzeba szkła do ich produkcji.

Cena szyb zespolonych jest zależna również od wielkości, grubości oraz ilości szyb. Ponadto należy uwzględniać współczynnik przenikania Ug oraz materiał i sposób wykonania ramy okiennej. Szyby zespolone są obecnie standardem w produkcji okien. Dają możliwość zaoszczędzenia wydatków na energię elektryczną oraz przy tym nie ograniczają dostępu światła do wnętrza pomieszczenia. Zakup szyb zespolonych jest inwestycją na długie lata, która z pewnością zwróci się bardzo szybko i przy tym będzie się miało poczucie dobrze ulokowanego kapitału. Jedną z chętnie wybieranych hurtowni szkła, która posiada w swej ofercie produkt, jakim są szyby zespolone, jest https://www.rkglass.pl/produkty/szyby-zespolone/.

 1 thought on “Szyby zespolone – właściwości i zalety zastosowania”

  • Szyby zespolone są dobrą opcją i ochroną antywłamaniową. Dobrze też sprawdzają się w roli szklanych blatów do stołów lub kawowych stolików, które mam u siebie we wnętrzach i wyglądają cudnie! Zdecydowanie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.