Zniesienie współwłasności nieruchomości. Czy to możliwe?

Zniesienie współwłasności nieruchomości. Czy to możliwe?

Dość często zdarzają się sytuacje, w których właścicielom nie odpowiada współdzielenie nieruchomości z innymi osobami. Przepisy prawa przewidują kilka możliwości, które pozwalają na rozdzielenie majątku między właścicieli w sposób umowny lub sądowy. Dowiedz się, która z metod będzie najkorzystniejsza w Twoim przypadku i w jaki sposób można przeprowadzić taką procedurę.

Tryby zniesienia współwłasności

Jeśli zależy Ci na tym, by znieść współwłasność dzielonej nieruchomości, warto wiedzieć, że taką procedurę można przeprowadzić w dwóch trybach. Pierwszy z nich jest nazywany umownym i znajduje zastosowanie jedynie wtedy, kiedy wszyscy współwłaściciele są zgodni co do tego, że współwłasność nieruchomości powinna zostać zniesiona. Jeżeli żadna z zainteresowanych stron nie zgłasza sprzeciwu, współwłaściciele mogą podpisać stosowną umowę w obecności notariusza.

Jeśli nie ma zgody wśród osób zainteresowanych kwestią zniesienia współwłasności nieruchomości, wtedy konieczne jest wystąpienie na drogę sądową. Takie sprawy można rozwiązywać w sądzie również wtedy, gdy wszystkie strony dążą do podziału, jednak nie mogą porozumieć się w sprawie szczegółów takiej procedury.

Sposób zniesienia współwłasności

Jeśli wiesz już, w jakich trybach możesz przeprowadzić interesującą Cię procedurę, warto także poznać konkretne sposoby, w jaki podział nieruchomości może się odbyć. Wyróżnia się trzy podstawowe metody:

  • fizyczny podział nieruchomości,
  • przyznanie prawa własności jednej osobie,
  • sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych środków.

Metodę zniesienia współwłasności należy zawsze dobrać do konkretnej sytuacji. „Nie zawsze da się skorzystać z konkretnej metody, co wynika z przyczyn obiektywnych. Na przykład podział mieszkania na dwie części może być niewykonalny” – wyjaśnia ekspert Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Musiał w Chorzowie.

Fizyczny podział nieruchomości najczęściej stosuje się w odniesieniu do gruntów, ponieważ ziemię jest najłatwiej podzielić. Czasami również w taki sposób rozdzielane są budynki, jednak w tym przypadku należy stosować się do licznych obostrzeń.

Przyznanie nieruchomości na własność jednemu z właścicieli powoduje, że reszta zainteresowanych osób całkowicie traci prawa do przedmiotu postępowania. Zwykle osoba stająca się jedynym właścicielem ma obowiązek spłaty udziałów pozostałych współwłaścicieli.

Ostatni sposób, czyli sprzedaż nieruchomości i podział środków między współwłaścicieli, jest najczęściej stosowany, kiedy osoby zaangażowane w sprawę nie mogą dojść do porozumienia lub jeśli żadna z nich nie jest zainteresowana użytkowaniem nieruchomości.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.