Alergia oczu – na co możemy mieć alergię?

Alergia oczu – na co możemy mieć alergię?

Zaczerwienienie, świąd, uczucie piasku pod powiekami – choroby oczu o podłożu alergicznym nie należą do rzadkości. Jak rozpoznać, że problem, który nam towarzyszy, to właśnie alergia oczu i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć powodowany nią dyskomfort? Oto kilka wskazówek!

Alergia oczu – jakie są jej przyczyny?

Nieprzyjemne dolegliwości ze strony oczu niejednokrotnie świadczą o alergicznym zapaleniu, które może dotyczyć różnych struktur oka, np. spojówek czy rogówek. Nadwrażliwość organizmu w tym obszarze bywa nazywana potocznie alergią oczu. Dotyka coraz więcej osób i to nie tylko w sezonie pylenia roślin. Jakie są jej przyczyny? Za pojawienie się objawów powodujących dyskomfort odpowiada nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Substancje obecne w otoczeniu, które w zwyczajnych warunkach nie są niebezpieczne dla zdrowia, organizm interpretuje jako zagrożenie. Gdy alergeny, takie jak pyłki drzew lub traw, kurz, sierść zwierząt, roztocza lub składniki stosowanych kosmetyków, wnikną do oka, układ immunologiczny próbuje bronić się przed błędnie rozpoznanym „intruzem”, uruchamiając procesy zapalne. Wśród typowych objawów, jakie mogą świadczyć o nadwrażliwości oczu na alergeny wyróżnić można:

  • zaczerwienienie i swędzenie oczu,
  • łzawienie,
  • uczucie mrowienia lub piasku pod powiekami,
  • zaburzenia widzenia, np. zamglony obraz,
  • nieżyt nosa.

Warto mieć na uwadze jednak fakt, że w niektórych przypadkach choroby oczu związane z alergenami mogą objawiać się także pod postacią innych symptomów. Należą do nich podrażnienie skóry wokół oczu, towarzysząca reakcji alergicznej pokrzywka, bóle głowy czy światłowstręt. Wachlarz objawów, z którymi wiąże się alergia oczu, jest dość szeroki, jak więc je łagodzić?

Choroby oczu a alergeny – jak odzyskać komfort?

W przypadku, gdy wiemy, że za towarzyszące nam dolegliwości odpowiada nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, najlepszym sposobem na odzyskanie komfortu jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Niestety nie zawsze jest to łatwe, a w niektórych sytuacjach – wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja organizmu i jego reakcji w kontakcie z substancjami, które mogą być rozpoznane jako alergeny. Gdy alergia oczu da o sobie znać dokuczliwymi objawami, wówczas z pomocą mogą przyjść nam krople od oczu, które zadbają o odpowiednie nawilżenie. W przypadku noszenia soczewek, dobrym krokiem będzie ich zdjęcie – wybrany płyn do soczewek także może okazać się skutecznym sposobem na neutralizację nieprzyjemnych skutków procesu zapalnego. Warto również powstrzymać się od pocierania oczu – mimo chwilowej ulgi, jaka niesie ze sobą to działanie, w efekcie może ono prowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego.

Choroby oczu o podłożu alergicznym mogą mieć różnorodny przebieg, a w związku z tym – wymagać innego sposobu leczenia. W niektórych przypadkach, gdy alergia oczu stwierdzona przez lekarza utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą jej wyjątkowo uciążliwe objawy mające wpływ na codzienne funkcjonowanie, specjalista może zalecić stosowanie leków o działaniu przeciwhistaminowym. W wielu przypadkach tego typu kuracje pozwolą także na łagodzenie pozostałych objawów, z jakimi wiąże się stan zapalny, np. świądu czy kataru.

Odzyskanie równowagi organizmu, z utratą której niejednokrotnie wiążą się choroby oczu o podłożu alergicznym nie musi być wyzwaniem. Warto pamiętać, że odpowiednia higiena oka – szczególnie w przypadku noszenia soczewek kontaktowych – ma ogromne znaczenie dla ochrony przed działaniem alergenów. Odpowiednio dobrane i regularne stosowanie takich produktów jak krople do oczu czy płyn do soczewek mogą okazać się nieodłącznym elementem dbałości o komfort widzenia.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.