Chcesz zasłonić okna w mieszkaniu? Podpowiadamy, od czego zacząć.

Chcesz zasłonić okna w mieszkaniu? Podpowiadamy, od czego zacząć.

Artykuł sponsorowany.

Okna pełnią w budynku szereg funkcji, a główna spośród nich to funkcja oświetlenia mieszkania dziennym światłem. Okna, w zależności od budownictwa lub po prostu projektu budynku, mogą różnić się między sobą konstrukcją, kształtem oraz rozmiarem. Na ich użyteczność wpływa zatem wiele kwestii, zarówno związanych ze specyfiką konstrukcji samego budynku, jak i stopnia nasłonecznienia. Okna, mimo że pozostają ozdobą domu, staramy się raczej zasłaniać, przede wszystkim by zapewnić sobie intymność, a także by ograniczyć ilość wpadającego światła. Pod tym względem, najbardziej skuteczne okazują się być nowoczesne przesłony okienne.

Ustal stronę świata, na którą wychodzi okno

Fakt, na którą stronę świata jest zorientowane okno ma wbrew pozorom fundamentalne znaczenie. Zgodnie z tą informacją powinniśmy dobierać określone przesłony okienne, by jak najlepiej dopasować stopień zaciemnienia do ilości światła docierającego do pomieszczenia. Warto znać zasadę wyboru tkaniny przesłony – im grubszy splot, tym większy stopień zaciemnienia. Dobra jakość przesłony okiennej i odpowiednia impregnacja gwarantują jej długie użytkowanie i komfort przebywania w pomieszczeniu nawet w najbardziej słoneczny dzień.

Pamiętaj, że najbardziej nasłonecznione w ciągu dnia są okna wychodzące na południowe strony świata, zwłaszcza południowy-zachód. W tak zlokalizowanym pomieszczeniu zaleca się wybieranie przesłon okiennych o jak najgrubszym splocie, by ograniczyć wpadanie promieni słonecznych do minimum. Dla pomieszczeń z oknami wychodzącymi na kierunki północne dedykowane zaś są przesłony o cieńszym splocie, a nawet transparentne, które zasłaniają wnętrze przed sąsiadami jednocześnie nie blokując dopływu światła dziennego.

Dopasuj przesłonę do wystroju wnętrza

Meble i dodatki oraz wyposażenie funkcyjne w pomieszczeniu powinny być spójne. Nie inaczej jest w przypadku przesłon okiennych, które zajmują znaczną część wystroju wnętrza. Kolorystycznie powinny korespondować przede wszystkim ze ścianami, zaleca się by tworzyły ich przedłużenie. Oczywiście, bardzo wskazane jest by przesłony okienne stanowiły element dekoracyjny, ale z pewnością nie powinny dyktować stylu, a raczej do niego się dopasowywać.

W zależności od tego, czy wnętrze jest urządzone w klimacie tradycyjnym lub nowoczesnym, powinniśmy odpowiednio dobrać do niego przesłony okienne. Jeżeli twoje wnętrze jest w tradycyjnym stylu, postaw również na tradycyjne rozwiązania, takie jak rolety wolnowiszące lub rolety dzień i noc. Jeżeli lubisz nowoczesne dodatki, postaw na innowacyjne rozwiązania o nieco futurystycznym designie, takie jak refleksole lub rolety zewnętrzne.

Sprawdź sposób montażu przesłony okiennej

Sposób montażu przesłony okiennej nie jest bez znaczenia. Zdarza się, że zakupiona przesłona może być montowana w wyłącznie jeden określony przez producenta sposób. Niektóre rolety zewnętrzne mają montaż podtynkowy, co oznacza że kwestię ich zakupu i montażu powinno się przemyśleć już na etapie projektowania budynku lub na wczesnym etapie jego budowy. O wiele mniej wymagające są przesłony montowane wewnątrz budynku, można się zdecydować na ich zawieszenie na każdym etapie. Ważne by kwestia sposobu montażu została dobrze przemyślana, ponieważ jakiekolwiek zmiany koncepcji wiążą się z koniecznością naruszenia nowej powierzchni, na której ma być zamontowana przesłona okienna.

Ustal budżet na zakup

Ustalenie budżetu zakupu przesłonnej okiennej ma duże znaczenie, ponieważ różnice w cenie zakupu mogą być duże. Im bardziej zaawansowany system okienny, z tym większą ceną zakupu powinniśmy się liczyć. Przy niektórych przesłonach okiennych, tych naszpikowanych technologicznymi nowinkami i systemowymi rozwiązaniami, należy również doliczyć koszt montażu przez specjalistę. Dotyczy to przede wszystkim przesłon zewnętrznych, które są montowane podtynkowo, na przykład refleksole lub rolety zewnętrzne.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.