Czy borelioza jest wyleczalna? Podpowiadamy!

Czy borelioza jest wyleczalna? Podpowiadamy!

Borelioza – zwana także krętkowicą kleszczową – to wieloukładowa choroba wywoływana przez bakterie, a konkretnie – przenoszone przez kleszcze krętki z rodzaju Borrelia. Ze względu na niespecyficzne objawy boreliozy u ludzi jest to choroba trudna w diagnostyce. Tymczasem bardzo ważne jest wczesne wykrycie boreliozy – zwiększa to szanse na pełne wyleczenie i zmniejsza ryzyko długoterminowych powikłań.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są objawy boreliozy u ludzi,
  • jakie są główne badania na boreliozę,
  • czyli borelioza jest wyleczalna.

Kleszcze to powszechnie występujące w naszej szerokości geograficznej pajęczaki, które bytują na terenach zieleni miejskiej, w lasach mieszanych i liściastych, na łąkach, w parkach, w gęstych zaroślach i paprociach. Stanowią one poważne zagrożenie dla człowieka – szacuje się, że w niektórych rejonach Polski nawet 30% kleszczy może przenosić niebezpieczne drobnoustroje, wywołujące takie choroby, jak odkleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza.

Borelioza – rumień pierwszym objawem choroby

Dość charakterystyczny jest pierwszy objaw, jaki u większości pacjentów wywołuje borelioza – rumień wędrujący pojawia się bowiem na skórze po 3-30 dniach od ukąszenia. Początkowo jest to niewielka, zaczerwieniona grudka, która następnie powiększa się i przekształca w płaski pierścieniowaty rumień. Mogą mu towarzyszyć osłabienie, ogólnie złe samopoczucie, gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Nawet nieleczony rumień zanika samoistnie w ciągu 3-4 tygodni, co jednak nie oznacza wyleczenia z boreliozy.

  • Borelioza – wczesne zakażenie rozsiane

W ciągu kilku tygodni od zakażenia krętkami może dojść do rozsiewu bakterii do różnych narządów. Objawy wczesnego zakażenia rozsianego są bardzo różne: u pacjentów występują liczne wtórne rumienie wędrujące, gorączka, osłabienie, bóle mięśni i bóle głowy. Zainfekowany może zostać tak naprawdę każdy narząd organizmu – pojawić się może zapalenie tęczówki, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, obwodowe zapalenie nerwu oraz porażenie nerwu twarzowego.

  • Borelioza – objawy po latach

Późna borelioza występuje po upływie od kilku miesięcy do kilku lat po zakażeniu. Również wtedy jej objawy nie są specyficzne. U pacjentów obserwuje się m.in. przewlekłe zapalenie stawów (ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości), zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego (zaburzenia czucia, połykania, wzroku, słuchu) oraz postępującą encefalopatię, czyli zaburzenia funkcji poznawczych oraz pamięci.

Wszystko to pokazuje, jak niebezpieczną chorobą jest borelioza – skutki ukąszenia przez kleszcza mogą być długofalowe i naprawdę groźne dla człowieka.

Badania na boreliozę – jak przebiega diagnostyka?

Boreliozę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych oraz odpowiedniej diagnostyki serologicznej. Badania laboratoryjne są dwuetapowe – najpierw przeprowadza się ilościowy test serologiczny ELISA. Jeśli jego wynik jest dodatni lub wątpliwy, należy wykonać potwierdzające badanie jakościowe metodą Western Blot. Jeżeli jednak test ELISA jest ujemny, badanie metodą Western Blot nie jest już konieczne.

Borelioza – leczenie

Warto pamiętać, że nie istnieją żadne cudowne zioła na boreliozę ani inne naturalne metody jej leczenia – podstawową metodą leczenia boreliozy jest antybiotykoterapia, która ma na celu wyeliminowanie zakażenia krętkami. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana szybko, już na etapie rumienia wędrującego lub wczesnych objawów rozsianych, szansa na pełne wyleczenie jest bardzo duża. Terapia polega wówczas na stosowaniu przez pacjenta antybiotyku przez 14-21 dni – najczęściej jest to doksycyklina albo amoksycylina.

W poważniejszych przypadkach późnej boreliozy również wykorzystuje się antybiotyki, terapia także trwa około trzech tygodni, ale leki podaje się dożylnie. Odpowiedź na leczenie może być wówczas wolniejsza, objawy mogą nie ustąpić całkowicie, ale dłuższa antybiotykoterapia jest bezcelowa.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lzkeK3_mwLQJ:https://journals.viamedica.pl/rheumatology_forum/article/view/47201/37438+&cd=30&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.termedia.pl/dermatologia/Borelioze-potrafimy-skutecznie-leczyc-ale-dawki-antybiotykow-musza-byc-duze,30717.html

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158905,borelioza-zlyme



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.