Dlaczego warto mieć szklarnie ogrodowe?

Dlaczego warto mieć szklarnie ogrodowe?

W szklarniach ogrodowych tworzy się specjalny mikroklimat, który jest korzystny dla uprawianych owoców, warzyw czy ziół. Przede wszystkim jednak możliwe jest utrzymanie stabilności temperatury, a tym samym wewnątrz panuje odpowiedni poziom wilgotności. Dodatkowo szklarnie ogrodowe stanowią ciekawy element dekoracyjny, ponieważ urozmaicają przestrzeń. Korzyści wynikających z tego rozwiązania jest jeszcze więcej.

Jakie zalety mają szklarnie ogrodowe?

Uprawa własnych warzyw, owoców i ziół

Oczywiście jednym z najważniejszych atutów własnej szklarni ogrodowej jest możliwość hodowania ulubionych warzyw, owoców oraz ziół. Dzięki temu przez cały rok możesz cieszyć się świeżymi, organicznymi produktami – pozbawionymi chemii.

Możliwość wcześniejszej uprawy i szybszego zbierania plonów

Zwróć uwagę na to, że szklarnie ogrodowe umożliwiają jeszcze szybszą uprawę. Nie musisz obawiać się, że nagłe przymrozki zniszczą sadzonki, ponieważ zapewnisz roślinom stabilne warunki wzrostu. Dzięki temu są znacznie mocniejsze, a przede wszystkim szybciej dojrzewają. Dodatkowo plony mogą być nawet o 100% wyższe w porównaniu do upraw w glebie.

Wydłużony okres wegetacyjny

Szklarnie umożliwiają znaczne wydłużenie okresu wegetacyjnego, więc nawet w listopadzie możesz cieszyć się świeżymi warzywami – prosto ze swojego ogródka. Oczywiście ważne jest także to, na jaką odmianę poszczególnych roślin się zdecydujesz. Dobrym wyborem są borówki oraz maliny, które owocują późną jesienią. Dodatkowa osłona zapewni im ochronę i stabilność warunków wzrostu.

Możliwość uprawy roślin przez cały rok

Rośliny, które są odporne na przymrozki i rosną w szklarni ogrodowej, mogą dawać plony nawet w okresie zimowym. Zauważ, że dotyczy to nawet nieocieplanych cieplarni. Wystarczy, że zdecydujesz się na całoroczny model, a nieprzerwanie przez cały rok możesz uprawiać tam warzywa, owoce lub zioła. Jeśli temperatura mocno spadnie, to rozłóż agrowłókninę, aby jeszcze bardziej chronić rośliny przed przymrozkami. Dobrze sprawdzi się też dodatkowy przedsionek, aby zimne powietrze nie wpadało bezpośrednio na warzywa.

Zimą najlepiej hodować w szklarni niektóre odmiany cebuli, chrzanu, poru, czosnku, jarmużu czy roszponki.

Ochrona roślin przed zmiennymi warunkami pogodowymi

Szklarnie ogrodowe mają jeszcze jedną ważną zaletę. Chodzi tu oczywiście o warunki, jakie tam panują. Ochrona przed przymrozkami i zmiennością temperatur sprawiają, że w cieplarni panują warunki sprzyjające wysokim plonom. Oprócz tego rośliny nie są narażone na uszkodzenia spowodowane przez grad, wiatr czy silne deszcze.

Największą popularnością wyróżnia się poliwęglanowa szklarnia, ponieważ zapewnia wyrównane warunki cieplne – nie tylko w ciągu jednej doby, ale również biorąc pod uwagę kilka dni. Pamiętaj, że wahania temperatur obniżają odporność roślin, przez co są narażone na wystąpienie chorób. Jeśli będziesz je hodować w szklarni, to znacznie ograniczasz tego typu ryzyko, gdyż zapewniasz stabilne warunki, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi warzyw, owoców itp.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.