Domy letniskowe

Domy letniskowe

Aby oderwać się od codzienności, planujemy dalsze lub bliższe wyjazdy, zwiedzamy dalekie kraje i miasta. Niektórzy marzą o egzotycznych plażach, inni zaś planują stworzenie sobie własnego miejsca odpoczynku, na który nie trzeba robić z wyprzedzeniem rezerwacji, które zawsze będzie czekało na właścicieli i każdą złotówka w nie zainwestowane zwróci się w postaci satysfakcji ze stworzenia własnego prywatnego raju. Podpowiadamy, jak wybrać projekt domu letniskowego, na co zwrócić uwagę kupując działkę i jak się przygotować do budowy wymarzonego letniska.

Działka pod domek letniskowy

Dom do celów rekreacyjnych można wybudować na działce, która nie spełnia wymogów działki budowlanej. Trudno zresztą znaleźć parcelę położoną w atrakcyjnym turystycznie miejscu, nad jeziorem, nad rzeką lub w innym pięknym krajobrazowo miejscu, która byłaby uzbrojona lub przynajmniej miałaby dostęp do mediów, a jeśli już się taka trafia, to zwykle jest droga. Dom letniskowy można zbudować na działce rekreacyjnej lub rolno rekreacyjnej, którą łatwiej znaleźć. Takie działki są też tańsze niż działki budowlane. Ważne, aby w danej lokalizacji dopuszczona była zabudowa jednorodzinna mieszkaniowa lub budowa domków letniskowych lub gospodarczych. Można, a przed celowym zakupem – należy – to sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy.

Dom letniskowy na zgłoszenie

Dużą zaletą niewielkiego domu letniskowego jest to, że można go budować na podstawie zgłoszenia budowy, bo w przypadku takiej inwestycji nie zawsze jest wymagane pozwolenie na budowę. Dzięki temu zebranie potrzebnych dokumentów trwa dużo krócej a całe przygotowanie mniej kosztuje. Również projekt domu letniskowego do 35 m. kw. jest dużo tańszy niż przeciętny projekt domu całorocznego jednorodzinnego. Aby inwestor mógł skorzystać z dużo prostszej i tańszej procedury zgłoszenia budowy, projekt domu rekreacyjnego musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze ma to być parterowy budynek wolnostojący, o powierzchni zabudowy ni przekraczającej 35 metrów kwadratowych. Nie może on zatem być połączony z żadnym innym obiektem, typu garażu czy budynku gospodarczego. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się części podziemnych, jak piwnice i garaże, co oznacza, że na niewielkiej działce można zaplanować garaż pod budynkiem, aby zostawić więcej miejsca na zewnątrz. Ponieważ domek letniskowy na zgłoszenie musi być obiektem jednokondygnacyjnym, nie może on posiadać poddasza użytkowego. Dodatkowe sypialnie urządza się w takich domkach najczęściej na antresolach. Można też zaplanować strych nieużytkowy. Dom letniskowy na zgłoszenie można zbudować na działce o powierzchni nie mniejszej niż 500 metrów kwadratowych.

Parametry cieplne i instalacje

Ponieważ domek rekreacyjny nie jest przeznaczony do całorocznego mieszkania i użytkowany bywa głównie latem i wczesną jesienią, inwestor nie jest zobowiązany do przestrzegania norm przenikania ciepła przez przegrody, okna i drzwi. Oznacza to, że w  projekt domu letniskowego można założyć cieńsze ściany, można użyć tańszych materiałów do izolacji i zainstalować tańsze okna i drzwi. To samo dotyczy dachu, którego ocieplenie i izolacje stanowią dużą część całkowitego kosztu budowy. W przeciwieństwie do domu całorocznego, w którym musimy mieć instalację grzewczą oraz  indywidualną lub centralną instalację ciepłej wody, dom letniskowy może nie być wyposażony ani w centralne ogrzewania ani nawet we własne ujęcie wody, nie wymaga się także doprowadzenia ciepłej wody do umywalek. Oznacza to, ze inwestor sam decyduje o tych instalacjach i stosuje je zależnie od budżetu i poziomu komfortu, który spełni jego wymagania.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.