Efektowne i funkcjonalne oświetlenie kuchni. Jak je stworzyć?
Oświetlenie kuchenne jest równie ważne co meble i inne elementy wyposażenia kuchni. Jedna lampa to za mało, by dobrze oświetlić wszystkie zakamarki kuchni i szafki kuchenne. Z tego względu powinno się umieścić dodatkowe źródła światła, by aranżacja pomieszczenia zyskała więcej uroku. Aby uzyskać taki efekt, warto tworzyć zestawy oświetlenia kuchennego, które obejmują taśmy LED, kinkiety, żyrandole i inne elementy. Sprawdź, co możesz wybrać do podświetlania Twojej kuchni.
Bez względu na to, czy Twoja kuchnia ma formę aneksu na dużej powierzchni otwartej, czy też niewielkiego pomieszczenia w mieszkaniu w bloku, zawsze powinieneś zadbać o jej oświetlenie. W każdej kuchni powinno znaleźć się co najmniej kilka lamp, które przydadzą się w trakcie przygotowywania posiłków, spożywania rodzinnych obiadów i wykonywania innych codziennych czynności. Z pomocą lamp na ścianach, pod szafkami kuchennymi oraz nad kuchenką korzystanie z kuchni jest jeszcze przyjemniejsze, a pomieszczenie zyskuje więcej uroku. Co składa się na odpowiednie oświetlenie kuchni?
Główne źródło światła do kuchni
Główne źródło światła w kuchni to żyrandol. Liczba żarówek, barwa światła, rozmiar, kształt i kolorystyka żyrandola to kwestie indywidualne, które każdy może wybrać samodzielnie. Przed zawieszeniem żyrandola powinno się pamiętać, by jego światło docierało do wszystkich części kuchni. Tradycyjnie lampę wiszącą umieszcza się w centralnym punkcie sufitu, gdyż stamtąd światło dociera praktycznie wszędzie. Żyrandol przydaje się w długie, zimowe wieczory, a także podczas długiego gotowania, pieczenia itp. Jeśli pomieszczenie kuchenne jest duże, warto zdecydować się na lampę z co najmniej trzema żarówkami skierowanymi w inne strony. W przypadku żyrandoli na pięć punktów dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie włącznika dwupoziomowego. Dzięki niemu można włączyć wybraną liczbę żarówek lub wszystkie.
Funkcjonalne oświetlenie blatu
O poranku podczas szykowania kanapek do pracy lub późnym wieczorem, gdy reszta domowników śpi, w kuchni nie trzeba włączać dużego światła. Do szybkiego przygotowania kanapek lub zaparzenia herbaty w zupełności wystarcza delikatne podświetlenie blatu. Strumień światła skierowany na blat ułatwia wykonywanie podstawowych kuchennych prac. Dodatkowo nie razi w oczy i pozwala wyciszyć się przed zaśnięciem, nawet gdy sporo czasu spędza się w kuchni. Oświetlenie blatu można stworzyć na kilka sposobów. Można korzystać z niewielkiej lampki stojącej lub światełek LED nad okapem. Równie dobrym pomysłem jest oświetlenie LED pod szafkami, które szczególnie dobrze sprawdza się do przestrzennych wnętrz.
Oświetlenie podszafkowe kuchenne
Do podświetlenia Twojej kuchni możesz wybrać oświetlenie podszafkowe kuchenne. Indywidualny zestaw LED zamontowany nad górną granicą szafek kuchennych to rozwiązanie funkcjonalne i eleganckie. Lampki podkreślają styl zabudowy kuchennej i ułatwiają wykonywanie kuchennych prac. Niekiedy nawet duży żyrandol nie jest w stanie dobrze doświetlić blatu i wiszących nad nim szafek, gdyż zasłania je sylwetka osoby, które przygotuje posiłek. Światło padające z góry nie napotyka na żadne przeszkody, dlatego dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebne.
Oświetlenie podszafkowe kuchenne można umieścić nad blatem, choć równie dobrze taśmę led można zamontować nad górną krawędzią szafek. Listwy LED dodatkowo przydają się w małych kuchniach, gdyż optycznie powiększają przestrzeń. Rozświetlają blaty kuchenne i sprawiają, że zabudowa wygląda na lżejszą. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Lampy podszafkowe w dowolnych barwach światła sprawiają, że meble z wykończeniem na wysoki połysk prezentują się jeszcze lepiej.
Oprawy podszafkowe są lekkie i łatwe do zamontowania. Zasilacz LED można umieścić w niewidocznym miejscu, dlatego nie zaburzy aranżacji przestrzeni. Dzięki temu listwa pod szafkami pomoże rozświetlić kuchnię wykończoną przed laty i poddawaną jedynie niewielkiej renowacji.
Modne oświetlenie mebli kuchennych – lampy nad barem i stołem
W nowoczesnej, modnej kuchni warto zamontować źródło światła bezpośrednio nad miejscem, w którym spożywa się posiłki. Dzięki niemu spotkanie przy wspólnym stole przebiega w jeszcze przyjemniejszej atmosferze. Lampy nad stołem prezentują się szczególnie dobrze, gdy stół jest wykonany z naturalnego drewna, a lampa ma długi kabel i industrialną oprawę. Takie źródło światła wygląda dobrze również nad barem, przy którym domownicy spożywają śniadanie, a goście piją kawę, towarzysząc domownikowi zajętemu gotowaniem.
Wybierając oświetlenie do kuchni, warto pamiętać, że lampy powinny odpowiadać przede wszystkim na potrzeby domowników. To oni powinni być zadowoleni z wybranych źródeł światła i ich funkcjonalności. Lampy powinny też pasować do stylu całej aranżacji i podkreślać styl zabudowy kuchennej, by tworzyć z nią spójną całość.