Fotowoltaika dla domu – antidotum na podwyżki cen prądu
Jak pokazują dane Verivox, cena energii w naszym kraju, przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej Polaków, należy do jednych z najwyższych na świecie. I wcale nie zanosi się na to, aby miało to ulec zmianie. Niestety w tym roku także miała miejsce podwyżka prądu i pomimo czasowej obniżki podatku VAT, sytuacja nadal nie wygląda zbyt ciekawie. Sposobem na ochronę przed dużymi i ciągle zmieniającymi się kosztami energii jest fotowoltaika dla domu. Nadal opcja ta niesie wiele korzyści, pomimo zmian w ustawie OZE, jakie zafundował nam rząd. Jak to teraz wygląda?
Fotowoltaika co to jest?
Fotowoltaika dla domu jest niczym innym jak elektrownią słoneczną, która ma za zadanie wyprodukować prąd na potrzeby gospodarstwa domowego. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych:
- off-grid (niepodłączone do sieci energetycznej),
- on-grid (podłączone do sieci energetycznej, gdzie przekazywane są nadwyżki wyprodukowanej energii).
Instalacja fotowoltaiczna składa się zazwyczaj z paneli fotowoltaicznych, konstrukcji montażowej, falownika i sterownika.
Fotowoltaika dla domu, jak może obniżyć rachunki za prąd?
Najczęściej fotowoltaika dla domu jednorodzinnego ma postać instalacji on-grid, ponieważ na obecny moment magazynowanie energii we własnym zakresie jest przedsięwzięciem dość drogim, głównie ze względu na wysokie koszty zakupu odpowiednich akumulatorów. Prąd uzyskany ze słońca i wykorzystywany na bieżąco jest całkowicie darmowy. Dlatego przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznych warto umiejętnie organizować zużycie energii przez domowników. W taki sposób, aby móc wykorzystać instalacje fotowoltaiczne jak najbardziej efektywnie.
Fotowoltaika zmiany od 2022 roku
Wraz z nowelizacją ustawy o OZE zmieniono sposób rozliczania się za energię fotowoltaiczną magazynowaną w sieci. Od 1 kwietnia 2022 roku nowi prosumenci w miejsce systemu opustowego, będą rozliczać się w systemie net-billingu, czyli sprzedaży i odkupienia energii od zakładu energetycznego. Pomimo tego, że nowy system jest mniej opłacalny niż poprzedni, nadal jednak fotowoltaika dla domu pozwala na duże oszczędności na kosztach energii.
Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego cena
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Ogólnie cena instalacji fotowoltaicznej dla domu zależy od wielu czynników, takich jak moc samej instalacji oraz jej rodzaj (np. instalacja na dachu lub na specjalnych konstrukcjach naziemnych). Na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu rodzinnego wpływa również dofinansowanie, jakie można na tego typu inwestycje pozyskać z różnych programów rządowych, ogólnopolskich i regionalnych. Dlatego warto pokusić się o indywidualną wycenę instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu.