Jak dobrać kolor zastawy porcelanowej?

Jak dobrać kolor zastawy porcelanowej?

Klasyczna biel, która od zawsze dominowała na zestawach porcelanowych naczyń stołowych, coraz częściej zastępowana jest zdecydowanymi barwami. Nowoczesna ceramika szlachetna poszukuje ożywczych środków dekoracji i sięga coraz śmielej po intensywne kolory – pastele, a nawet czerń. Efekty bywają urzekające, ale w żadnym wypadku nie można mówić o końcu klasyki. Raczej o inspirującym przenikaniu się tradycyjnych i nowoczesnych trendów.

Porcelana w pierwszym odruchu zawsze będzie kojarzyć się z bielą. To jej idealna czystość leżała u podstaw ogromnej popularności wyrobów z tego szlachetnego materiału, a wytwórcy przez wieki dążyli do uzyskania nieskażonego żadną brudną domieszką materiału. Co prawda innowatorzy wprowadzili z czasem do obiegu dwie odmiany porcelany – kremową (ecru) i różową, jednak dominacja bieli nigdy nie została przez nie podważona. Zresztą oba odcienie uzyskiwane są w procesie wypalania w piecach, a nie malowania naczyń, więc miłośnicy tradycyjnej porcelany szybko zaakceptowali te nowinki i uznali za zgodne z klasycznymi wzorami.

– Mówiąc o kolorach oraz zestawach barw porcelany na myśli mamy raczej malowane ozdoby i dekoracje naczyń – mówi specjalista ze sklepu internetowego Porcelana24.pl, który zajmuje się sprzedażą serwisów i pojedynczych egzemplarzy szlachetnej ceramiki. – W klasycznych zestawieniach dominuje biel lub ecru, a dopiero na takiej powierzchni nakładane są ozdoby np. złocone ranty czy ręcznie malowane motywy roślinne. Ten podstawowy model dekoracji znany jest od początku wytwarzania porcelany, ale w ostatnich dekadach coś zaczęło się zmieniać. Pojawiły się serwisy, w których nie ma ani kawałka bieli i coraz więcej osób uznaje je za ciekawe urozmaicenie wyposażenia stołowego.

Zestawy kolorowej porcelany

Osoby, które chciałyby wprowadzić na swój stół kolorowe naczynia z porcelany mają coraz większy wybór. Trend zapoczątkowany przez projektantów-innowatorów w małych wytwórniach w Niemczech czy Wielkiej Brytanii został zauważony już jakiś czas temu przez uznane marki, które także podążyły ich śladem. Kroku dotrzymują im także polscy dekoratorzy, którzy odważnie wprowadzają kolorowe zastawy stołowe w ciekawych designie.

Na uwagę zasługują dostępne na naszym rynku turkusowe i niebieskie serwisy obiadowo-kawowe Lubiany, czarno-białe zastawy Karoliny czy nawiązujące do barw morskich naczynia Ćmielowa. Szczególnie aktywne pod tym względem są nowe marki zajmujące się wyposażeniem wnętrz, które z większą odwagą wprowadzają nowe wzory także w ceramice szlachetnej. Sygnowane przez te wytwórnie wyroby ujmują nie tylko nowatorstwem w podejściu do koloru, ale również ciekawymi formami naczyń.

Bardzo ciekawy efekt dają poszukiwania odniesień do wzorów naturalnych. Projektanci największego w tej chwili wytwórcy porcelany w kraju – Lubiany wypuścili serię wielobarwnych zastaw stołowych Stone Age, które nawiązują w wystroju do motywów podpatrzonych w przyrodzie, np. struktury skał, impresji na temat rozbryzgujących się fal morskich czy faktury cegły. W ślad za tym poszły nieregularne, ale finezyjne formy naczyń, a całość dała bardzo ciekawy efekt, który powinien zainteresować osoby szukające w codzienności nawiązania do przyrody czy ekologii.   

Szczególnie popularne wśród właścicieli restauracji stały się natomiast czarne naczynia stołowe. Jest to efekt badań marketingowych i osiągnięć psychologii marketingu, które potwierdziły, że posiłki podawane na talerzach w tej barwie wyglądają na bardziej obfite niż na białej zastawie. W naturalny sposób wytwórcy porcelany dostosowali się do wymagań nowoczesnej gastronomii i oferują chętnie zastawy w tym kolorze.

Samodzielne zestawienia kolorów

Natomiast samodzielne zestawianie kolorów własnej zastawy stołowej z porcelany wciąż wydają się trudnym zadanie, choć coraz więcej osób odchodzi od kupowania gotowych serwisów. Decydują się na kompletowanie wyposażenia z pojedynczych naczyń kupowanych na sztuki. Stół zastawiony różnymi talerzami czy salaterkami nie od kompletu może wyglądać bardzo ciekawie, pod warunkiem, że poszczególne elementy są dobrze dobrane.

Trudno jednak w tym przypadku mówić o zestawieniach wielu kolorów, bo wciąż na rynku za mało jest dostępnych pojedynczych naczyń o różnych barwach. Uznane wytwórnie lub dobre sklepy internetowe oferują co prawda zakupy porcelany na sztuki, ale ich różnorodność pod względem barw pozostawia wiele do życzenia. Należy liczyć, że trend na kolorową porcelanę będzie nadal się rozwijał i coraz łatwiej będzie można kupować ciekawe pojedyncze egzemplarze. Tworzenie takiej kolekcji można zacząć jednak już dziś i powoli ją uzupełniać.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.