Jak działa ogrzewanie podłogowe — wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa ogrzewanie podłogowe — wszystko, co musisz wiedzieć

Artykuł sponsorowany.

Szukasz nowego sposobu na ogrzanie Twojego domu, który zastąpi sprawdzony, lecz mało już wydajny grzejnik? Podłogówka może być idealnym rozwiązaniem! Ogrzewanie podłogowe jest efektywne, wygodne i, co najważniejsze, pozwoli nieco zaoszczędzić na rachunkach! Jak działa? O tym w dzisiejszym artykule.

Podłogówka” w dużym skrócie

Mówiąc krótko, ogrzewanie podłogowe polega na nagrzaniu posadzki (a przez nią, całego pomieszczenia) przez promieniowanie cieplne. Jego źródłem może być sieć elektryczna lub ogrzewana przez pompę ciepła woda — więcej o rodzajach podłogówki za moment. Emitowane pod podłogą ciepło dociera dzięki zjawisku konwekcji w każdy kąt pomieszczenia — także i pod sam sufit. Poprzez odpowiednie rozmieszczenie rur bądź przewodów grzewczych możemy równomiernie ogrzać całą przestrzeń, co odróżnia podłogówkę od tradycyjnego systemu grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe może być zarówno podstawową metodą grzania, którą wykorzystamy w całym domu, jak i uzupełnieniem sprawdzonych już grzejników. W wielu domach podłogówkę instaluje się tylko w najchłodniejszych pomieszczeniach — kuchni i łazience.

Ogrzewanie podłogowe — wodne i elektryczne

Jak już wspomnieliśmy, system ogrzewania podłogowego może korzystać z sieci elektrycznej lub ciepła „niesionego” przez podgrzaną wodę.

Zacznijmy od tego drugiego — znacznie częściej spotykanego w polskich domach. Wodne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje umieszczone pod posadzką rury — to nimi płynie gorąca woda, która krążąc po pomieszczeniu oddaje do niego ciepło. Instalacja wodna może być podpięta do dowolnego źródła energii (odpowiedzialnego za podgrzanie wody) — pompy ciepła, kotła gazowego lub elektrycznego, a także systemu fotowoltaicznego!

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest równie prostym rozwiązaniem. Źródłem zasilania jest w tym przypadku sieć elektryczna, do której wystarczy… podpiąć kabel. Pod posadzką powinny być ukryte kable, maty lub folie grzewcze, umożliwiające przepływ prądu — a wraz z nim ciepła! Prawda, że to nic skomplikowanego?

Oczywiście, aby podłogówka dostarczyła nam tyle ciepła, ile potrzebujemy (i rzeczywiście pomogła obniżyć rachunki za ogrzewanie!), konieczna jest jej prawidłowa instalacja. Zajmą się tym fachowcy z https://frezowanierowkow.pl/ — mając już 15 lat doświadczenia w pracy z systemami ogrzewania podłogowego są w stanie zrobić niemal wszystko: od usunięcia kleju po starych płytkach (więcej o tej usłudze na https://frezowanierowkow.pl/usuwanie-kleju-po-plytkach/) aż po frezowanie i wylewkę!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.