Jak kominek oszczędza nasz domowy budżet?

Jak kominek oszczędza nasz domowy budżet?

W dzisiejszych czasach, dom nie jest już postrzegany tylko, jako miejsce gwarantujące bezpieczeństwo. Wymagania społeczeństwa dotyczące własnych czterech kątów, w ostatnich latach wzrosły. Dzisiaj, dom musi być przyjazny środowisku, funkcjonalny oraz przede wszystkim oszczędny. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii budowlanej. Jednym z rozwiązań, które łączą w sobie powyższe zalety jest kominek. Ta branża także bardzo się rozwinęła. Produkty oferowane przez producentów to nowoczesne kominki, które nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat, ale również wspierają budżet domowy i sprzyjają ochronie środowiska naturalnego. W jaki sposób kominki łączą te aspekty? Przedstawiamy analizę korzyści płynących z eksploatacji tych wydajnych urządzeń grzewczych.

Źródło ciepła na wiosnę i jesień

W okresach przejściowych, kominek może w efektywny sposób zastąpić główne źródło ciepła. W trakcie miesięcy jesiennych oraz wiosennych temperatura powietrza rzadko spada poniżej zera. Wysoka wydajność kominków w zupełności wystarcza do ogrzania budynku i zapewnienia komfortu cieplnego domownikom. Można to zrealizować za pomocą kominka z płaszczem wodnym lub z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Kominek ogrzewa także bezpośrednio pomieszczenie, w którym się znajduje. Dlaczego takie rozwiązania generują oszczędności?  Wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą tego urządzenia to koszt około 0,14 zł. Dla porównania ogrzewanie gazem jest kilka razy razy droższe. Daje to bardzo prosty rachunek, dzięki któremu, co roku w kieszeniach użytkowników kominków, zostaje nawet kilkaset złotych.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej

Wkłady kominkowe oraz piece typu koza to urządzenia, które mogą uczestniczyć w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Jest to jedna z zalet stosowania kominka z płaszczem wodnym. W jaki sposób jest to realizowane? Wymiennik ciepłą okala palenisko a czynnik roboczy, transportuje ciepło przez instalację hydrauliczną rozprowadzoną po budynku. W taki sposób trafia do zbiornika przeznaczonego do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oczywiście, oprócz tego może zasilić kaloryfery bądź ogrzewanie podłogowe.

Alternatywą dla kominka z płaszczem wodnym jest kominek z DGP, czyli dystrybucją gorącego powietrza. Niestety nie może on podgrzać wody użytkowej, jednak efektywnie dostarcza ogrzane powietrze do pomieszczeń (poprzez anemostaty nawiewne). Oba rozwiązania są stosowane zarówno w nowoczesnych budynkach jak i w starszym budownictwie.

Drewno, jako paliwo

Oszczędność kominka wynika także z cech samego drewna, czyli najczęściej stosowanego paliwa w tego typu urządzeniach. W porównaniu do innych surowców, ceny drewna utrzymują się przez cały rok na zbliżonym poziomie. Dzięki temu, powyższa cena za wytworzenie 1 kilowatogodziny energii cieplnej w kominku nie ulega zmianie. Tutaj warto zaznaczyć, że idealne do palenia w kominku jest drewno twarde. Ma wysoką wartość opałową oraz jego czas spalania jest dłuższy niż w przypadku drewna miękkiego.

Kominek może zadbać nie tylko o nastrój w jesienny wieczór, ale również o naszą kieszeń. Warianty proponowane przez producentów, umożliwiają dobór technologii, która będzie odpowiadała preferencjom inwestora (np. kominki narożne lub wolnostojące) i będzie efektywnie wspierać główne źródło ciepła.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.