Jak nadmierny kamień może przyczynić się do awarii ekspresu?

Jak nadmierny kamień może przyczynić się do awarii ekspresu?

Artykuł partnera.

Aromatyczna kawa z rana sprawia, że dzień od razu wydaje się piękniejszy. Wiele osób właśnie od filiżanki gorącego napoju zaczyna pracę. Warto jednak pamiętać, że częste korzystanie z ekspresu powoduje osadzanie się w jego wnętrzu kamienia, który obciąża urządzenie i może doprowadzić do jego awarii. Skąd w ekspresie bierze się kamień i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego w ekspresie odkłada się kamień?

Kruchy nalot o białej barwie, który znajdziesz we wnętrzu czajnika lub ekspresu, to tak zwany kamień kotłowy. Pochodzi on z rozkładu termicznego związków zawartych w wodzie wykorzystywanej w kuchni. Głównie są to węglany wapnia i magnezu, siarczany wapnia, a także wodorotlenki żelaza oraz krzemionka.

Najwięcej kamienia odkłada się z wody twardej. Jeżeli mieszkasz w regionie, gdzie kranówka zawiera duże ilości jonów wapnia i magnezu, możesz skorzystać z popularnych zmiękczaczy, aby ograniczyć powstawanie osadu.

Niestety żadne sposoby nie wyeliminują z wody kamienia całkowicie. Z biegiem czasu na urządzeniach domowych i tak będzie się on osadzał. Dlatego trzeba walczyć z nim zdecydowanymi i precyzyjnie dobranymi metodami.

Dlaczego kamień powoduje awarie ekspresu?

Choć kamień kotłowy nie jest szkodliwy dla zdrowia, jego gromadzenie się może spowodować uszkodzenie urządzenia. Przede wszystkim nawarstwianie się osadu na grzałce powoduje niedogrzewanie wody. W efekcie moduł grzewczy musi pracować ciężej, aby płyn osiągnął pożądaną temperaturę. Oznacza to nie tylko większe zużycie prądu, ale też ryzyko awarii.

Odrębną kwestią jest odkładanie się kamienia wewnątrz przewodów doprowadzających wodę. Złogi powodują zwężenie ich średnicy, przez co napoje przygotowywane są dłużej i można zaobserwować kapanie z dysz nawet po zakończeniu programu.

W krańcowych przypadkach kamień odkładający się na metalowych elementach może doprowadzić nawet do ich korozji. Konieczna wtedy będzie wymiana całego elementu.

Warto pamiętać, że awaria ekspresu wskutek nieprawidłowej eksploatacji niemal na pewno nie zostanie uwzględniona przez sprzedawcę, jak i producenta. Wówczas niezbędna okaże się kosztowna naprawa na własną rękę. W instrukcji obsługi każdego ekspresu powinny znajdować się wytyczne co do tego, jak często odkamieniać ekspres i jakich preparatów należy używać, aby skutecznie radzić sobie z wapiennym osadem.

Kawa z ekspresu

Jak przeprowadzić odkamienianie ekspresu?

Konserwacja ekspresu poprzez usuwanie kamienia powinna odbywać się mniej więcej co 250-300 przygotowanych napojów, choć te liczby mogą się różnić w zależności od modelu i producenta sprzętu. Nowe modele wyposażone w komputer automatycznie wykrywają potrzebę odkamieniania i wyświetlają odpowiedni komunikat na ekranie.

Odkamienianie ekspresu można przeprowadzić na różne sposoby, ale zaleca się stosowanie profesjonalnych środków. Domowe metody jak sok z cytryny, roztwór wody z octem czy soda oczyszczona działają na krótką metę i nie poradzą sobie z dużymi złogami kamienia. W dodatku mogą negatywnie wpłynąć na smak przygotowywanego napoju.

Wiele modeli posiada automatyczny program odkamieniania. W tym celu wystarczy wybrać odpowiednią opcję z menu. Wcześniej jednak trzeba usunąć pozostałość fusów i opróżnić młynek tak, aby ekspres był pusty.

W praktyce najlepiej sprawdzają się specjalne tabletki odwapniające albo odkamieniacz w płynie. Wybierając produkty konserwujące do swojego ekspresu, staraj się stawiać wyłącznie na preparaty oferowane przez renomowanych producentów. To gwarancja skutecznego działania i wysokiej wydajności, ale też dłuższej żywotności sprzętu AGD.

Możesz też przeprowadzić odkamienianie ekspresu dyskiem czyszczącym Tassimo. Dysk serwisowy Tassimo jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy umieścić go w miejscu przeznaczonym na kapsułkę, napełnić ekspres wodą i uruchomić właściwy program.

Dyski Tassimo radzą sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń – tłuszczem mlecznym, pozostałościami osadu kawowego i tłuszczem kawowym. Z kolei tabletki odkamieniające dodane do zestawu błyskawicznie poradzą sobie z wapiennym nalotem.

Nie czekaj, aż osad z kamienia uszkodzi Twój ekspres! Działając profilaktycznie, możesz cieszyć się pyszną kawą przez wiele lat.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.