Jak uratować sfilcowany sweter? Sprawdź praktyczny trik!

Jak uratować sfilcowany sweter? Sprawdź praktyczny trik!

Zastanawiasz się jak uratować sfilcowany sweter? Jest wiele trików na to, aby przywrócić Twojemu skurczonemu swetrowi dawny look. Poniżej znajdziesz rozwiązanie, do którego nie potrzeba żadnych skomplikowanych produktów czy narzędzi. Wypróbuj wskazane rozwiązanie i twórz nowe stylizacje ze swoim ulubionym swetrem.

Sfilcowany sweter, to inaczej skurczony sweter

Wiele osób myli pojęcie sfilcowany ze zmechaconym. To odmienne efekty widoczne na swetrze – pierwsze oznacza, że ubranie skurczyło się, pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, a drugi, że na swetrze powstały nieestetyczne kulki, kłębki materiału w wyniku otarć o np. inną powierzchnię.
Temperatura, jako główny powód kurczenia się swetrów

Jak uratować skurczony sweter?

Najprostszą metodą na sfilcowany sweter jest wsadzenie swetra do reklamówki lub owinięcie go w folie spożywczą, a następnie umieszczenie go w zamrażarce na kilka godzin. W pierwszym kroku namocz lekko ubranie, a dopiero później owiń w folię i włóż do zamrażarki. Zamrożone włókna swetra po wyciągnięciu delikatnie rozciągaj. Rozciągnąć sweter nie jest łatwo, ze względu na to, że pod wpływem zbyt wysokiej temperatury włókna tkaniny kurczą się, dając efekt zbitego materiału. * To rozwiązanie jest także odpowiednie, jeśli tkanina swetra gryzie nieprzyjemnie. Mrożenie pozwala na zmiękczenie tkaniny.  Naturalne materiały, jak swetry z wełny owczej, kaszmiru zdecydowanie ciężej odratować, aniżeli produkty ze sztucznych tkanin. Dlatego w tych przypadkach zwracaj uwagę na metkę i poradę dotyczącą właściwego prania wełny i innych naturalnych materiałów.

Jeszcze innym sposobem jest moczenie odzieży w szamponie dla niemowląt, a następnie w mleku. Jeśli nie dysponujemy takim szamponem, to z powodzeniem można zamienić go na zwykłą, delikatną odżywkę do włosów. Wystarczy moczyć sweter w tym produkcie przez około trzydzieści minut. Następnie lekko wycisnąć i włożyć do kolejnej mikstury. Chodzi tutaj o mleko i wodę. Warto jednak wiedzieć, że tego mleka powinno być około pół litra na każdy jeden litr wody. To dosyć spora ilość. Jednak jak się przekonacie, naprawdę warto. W takiej miksturze sweter trzymamy przez kilka godzin, a później suszymy jak zazwyczaj.

Zmechacony sweter – co robić?

Zmechacenia, nieestetyczne elementy materiału - zobacz sposoby na ich eliminację
Jeżeli Twój ulubiony sweter ulega mechaceniu możesz przyciąć wystające kosmyki nożyczkami. W przypadku, gdy są one bardzo drobne spróbuj jednorazowej golarki, która powinna efektownie przyciąć nieestetycznie wystające włoski swetra.

Więcej sposobów i pomysłów na uratowanie swetra znajdziesz we wpisie – Jak uratować sfilcowany sweter? Sprawdź proste triki i napraw ulubione ubranie!

Sfilcowany sweter: podsumowanie

Lepiej zapobiegać niż musieć reagować i próbować ratować skurczony sweter, dlatego unikaj intensywnego prania swetra. Dobrze jest swetry prać zgodnie z oznaczeniami na metce, najczęściej ręcznie lub za pomocą specjalnych, delikatnych programów w pralce. Dzięki takiemu podejściu zachowasz puszystość swetra, jak i jego właściwy rozmiar.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.