Jak założyć aparthotel?

Jak założyć aparthotel?

Inwestycje na rynku nieruchomości są jednymi z najbardziej opłacalnych, ale także obarczone sporym ryzykiem. O ile zakup mieszkania pod wynajem lub dalszą sprzedaż stwarza duże prawdopodobieństwo zysku, o tyle z aparthotelem sytuacja już może nie wyglądać tak kolorowo. Dlaczego?

Nie zawsze znajdzie się chętny klient, który będzie chciał z takiej oferty skorzystać. Ponadto obawa przed złą inwestycją rośnie wraz z koniecznością wydania wyższej kwoty pieniędzy na zakup apartamentu. Samo założenie aparthotelu nie jest niczym skomplikowanym i wygląda tak jak wybudowanie hotel.

Co to jest aparthotel?

Aparthotele są połączeniem apartamentów i hoteli. Swoistym spoiwem między nimi jest możliwość wynajęcia apartamentu o wysokim standardzie na dobę lub kilka dni. Nie jest to jeszcze w Polsce tak powszechny rodzaj inwestycji, jak w innych krajach, jednak można zaobserwować to, że ten trend zaczyna zwyżkować. Wielu przedsiębiorców zaczęło im się baczniej przyglądać, ze względu na kilka ważnych atutów, które predysponują do ich zakupu, zamiast popularnych mieszkań pod wynajem.

Aparthotele są więc nieruchomościami kupowanymi pod wynajem. Mają podwyższony standard i znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach jak na przykład nad morzem, w górach, czy zabytkowych miastach. Ich wynajem najczęściej przyjmuje formę krótkoterminowego, aczkolwiek zdarzają się też i tacy klienci, którzy potrafią dokonać rezerwacji na kilkanaście dni. Kim są owi klienci? To przede wszystkim przedsiębiorcy oraz turyści. W szczególności ta pierwsza grupa ceni sobie apartamenty, w których mogą przeprowadzać negocjacje biznesowe z nowymi kontrahentami.

To w sumie podstawowe różnice między aparthotelem a mieszkaniem na wynajem. Warto także dodać, że goście mogą bardzo często korzystać z części wspólnej, jak w tradycyjnej odmianie hotelu, jednak każdy apartament może mieć innego właściciela.

Jak funkcjonuje aparthotel?

Funkcjonowanie aparthotelu jest dość proste. Przed jego wybudowaniem prowadzona jest sprzedaż apartamentów, które będą się w nim mieścić. Inwestorzy wybierają konkretną nieruchomość, a tuż po skończonej budowie przeznaczają pod opiekę firmie hotelarskiej. Od tego momentu rola inwestora się kończy. Może on jedynie siedzieć i liczyć zyski płynące z inwestycji.

Natomiast wyspecjalizowana firma zajmuje się rezerwacjami, sprzątaniem, obsługą gości i ewentualnymi remontami. Oczywiście świadczenie takich usług jest odpłatne. Najczęściej właściciele apartamentów podpisują z przedsiębiorstwem kontrakt na kilka lat, w którym jest zawarta gwarancja o zyskach w pierwszych latach funkcjonowania obiektu. Zasada działania aparthotelu jest więc prosta.

Inwestycja w aparthotel

Przez wielu ekspertów lokowanie kapitału w nieruchomościach apartamentowych jest jedną z najbezpieczniejszych opcji, które gwarantują rentowność około dziesięciu procent w skali rocznej. Ponadto aparthotele nie podlegają ustawie o ochronie praw lokatorów, a więc inwestor nie musi się liczyć z ewentualnym zapewnieniem nowego lokum wynajmującemu.

Kolejnym atutem takiej inwestycji jest to, że właściciel aparthotelu jest najemcą, a więc nie trzeba się martwić rezerwacjami oraz innymi sprawami z tym związanymi. Lokowanie własnych środków pieniężnych w apartamentach z pewnością przyniesie większe zyski, jeśli będzie się mieścił w kurortach nadmorskich lub górskich, gdzie będzie częściej wynajmowany przez turystów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.