Jakie są zalety pralko-suszarek?

Jakie są zalety pralko-suszarek?

Praktycznie w każdym prywatnym domu i w każdym mieszkaniu znajduje się pralka. Coraz więcej osób decyduje się także na umieszczenie w swojej łazience lub w innego typu pomieszczeniu gospodarczym także suszarki, która umożliwia szybkie wysuszenia dopiero co wypranych ubrań i sprawia, że nie ma konieczności ich wieszania na suszarce. Wykorzystanie obu tych urządzeń AGD wymaga jednak posiadania odpowiednio dużej ilości wolnego miejsca w swoim domu. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie zamiast nich jednego urządzenia w postaci pralko-suszarki. W artykule wskazujemy najważniejsze zalety tego typu urządzeń oraz opisujemy, jakie są ich ograniczenia.

Co to jest pralko-suszarka?

Pralko-suszarki są połączeniem funkcjonalności dwóch oddzielnych łazienkowych urządzeń AGD, czyli pralek i suszarek. Tego typu sprzęt AGD zazwyczaj ma taką samą wielkość jak typowa wolnostojąca pralka lub suszarka, dzięki czemu bez problemu można nią zastąpić stosowaną przez siebie wcześniej pralkę. W zależności od projektu domu czy mieszkania, pralko-suszarka może być z powodzeniem stosowana nawet w małych łazienkach, w kuchni lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Jak nietrudno zgadnąć, działanie pralko-suszarek przebiega w dwóch oczywistych etapach i trybach. Na początku włożone do urządzenia ubrania są prane, a następnie są suszone. Funkcja prania przebiega w taki sam sposób jak w pralce. Funkcja suszenia jest z kolei możliwa poprzez wykorzystanie nadmuchów produkowanego przez urządzenie gorącego powietrza. To dzięki niemu wyprane ubranie może być szybko wysuszone.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Smart,  w którym można kupić m.in. różnego typu łazienkowe urządzenia AGD: „Funkcja suszenia w pralko-suszarce nieco się różni od suszenia ubrań w normalnej suszarce. Pralko-suszarki są bowiem urządzeniami kondensacyjnymi, co oznacza, że po wysuszeniu ubrań, powstałe w nich wilgotne powietrze odprowadzane jest do specjalnego filtra, w którym zostaje wyczyszczone. Zwykłe suszarki są z kolei urządzeniami wywiewowymi, co oznacza, że wilgotne powietrze jest z nich odprowadzane do podłączonego do urządzenia kanału wentylacyjnego. Podłączenie takich oddzielnych urządzeń jest więc dużo bardziej problematyczne”.

Dlaczego warto mieć pralko-suszarkę w swoim domu?

Największą zaletą pralko-suszarek jest oczywiście ich funkcjonalność. Posiadając takie urządzenie mamy bowiem możliwość nie tylko wykonania prania, ale później także jego wysuszenia. Dzięki temu nie trzeba już więcej wywieszać wypranych ubrań do wyschnięcia. Pralko-suszarki nie zajmują przy tym zbyt dużo miejsca, ponieważ są dokładnie takiej samej wielkości jak pralka. Takie urządzenie można zatem bez przeszkód umieścić nawet w małej łazience czy w kuchni.

Bardzo ważną zaletą pralko-suszarek jest także ich cena. Zakup tego typu urządzenia AGD będzie się wiązał ze znacznie mniejszym wydatkiem niż zakup oddzielnej pralki i oddzielnej suszarki. Zazwyczaj pralko-suszarki są zaledwie o około 500 zł droższe niż wysokiej klasy pralka, a mają przy tym znacznie większą funkcjonalność. Dodatkowym atutem pralko-suszarek jest to, ze taki sprzęt jest dostępny zarówno w wersji do zabudowy, jak i w wersji wolnostojącej. Różnice w cenie pralko-suszarek do zabudowy i pralko-suszarek wolnostojących nie są zazwyczaj zbyt duże.

Jakie są ograniczenia pralko-suszarek?

Jedyną większą wadą pralko-suszarek jest to, że czasami wyjmowane z nich po suszeniu ubranie jest mniej świeże niż ubranie, które zdejmują z suszarki. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak kupienie pralko-suszarki, która posiada funkcję emitowania po zakończeniu suszenia nadmuchów chłodnego powietrza. Dzięki nim wysuszone tkaniny uzyskują więcej świeżości i są pachnące. Istotnym ograniczeniem pralko-suszarek jest również to, że zazwyczaj są one w stanie jednocześnie wysuszyć mniejszą ilość rzeczy niż wyprać. To sprawia, że całość zajmuje niestety nieco więcej czasu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.