Montaż wkładu kominowego krok po kroku

Montaż wkładu kominowego krok po kroku

Komin to dla najmłodszych szczególne miejsce w domu, gdyż – jak wiadomo – przez komin wchodzi św. Mikołaj z prezentami. Jednak dorośli wiedzą, że komin, związany z systemem grzewczym budynku, to poważna sprawa – jeżeli nie będzie odpowiednio skonstruowany, może stanowić zagrożenie dla użytkowników. Nawet ogólna znajomość montażu wkładów kominowych sprawi, że będzie wiadomo na co zwrócić uwagę.

Wkład kominowy – zastosowanie i budowa

Wkład kominowy to – najogólniej mówiąc – konstrukcja złożona głównie z rur, ceramicznych lub stalowych, które podłącza się do wylotu spalin urządzenia grzewczego, np. kominka, pieca czy kotła. Zadaniem wkładu jest odprowadzenie na zewnątrz budynku dymu i innych produktów spalania. Urządzenie działa prawidłowo jeżeli jest:

 • bezpieczne, czyli przede wszystkim szczelne (przepuszczanie spalin grozi zatruciem mieszkańców),
 • zabezpieczone przed wilgocią: w środku przewodu może dochodzić do skroplenia się pary wodnej, co prowadzi do erozji i uszkodzenia instalacji,
 • ekonomiczne: dostarcza ciepła przy niskim zużyciu materiału opałowego, co w konsekwencji ogranicza również emisję spalin do atmosfery,
 • wygodne, czyli gwarantuje wieloletnie użytkowanie, możliwość przeglądu i czyszczenia instalacji.
 • „Ceramiczne wkłady kominowe są odporne na wysoką temperaturę spalania, kwasy, a nade wszystko na wilgoć. Mogą być stosowane w budynkach nawet do 8 kondygnacji, jednak zwykle potrzebują dodatkowego umocowania, gdyż są ciężkie. Polecamy je szczególnie do kotłów olejowych i pieców na ekogroszek lub pelet – stwierdza ekspert z firmy TanieKominy.pl z Wałcza. – Natomiast wkłady kominowe stalowe, o zróżnicowanej odporności na temperaturę i działanie kwasów spalinowych, polecamy do pieców na węgiel lub drewno. Konstrukcja jest znacznie lżejsza, można ją zamontować w starym kominie murowanym, co nazywa się koszulkowaniem. Co więcej, dostępne są również elastyczne wkłady ze stali, rozwiązujące problem w kominach z krzywiznami czy odchyleniami”.

O alternatywie, czyli kominy systemowe

Współczesna technologia oferuje jeszcze inne rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić. Chodzi o kominy systemowe – również zawierają elementy stalowe lub ceramiczne, są odporne na działanie kwasów, umożliwiają odzyskiwanie energii grzewczej ze spalin. Konstrukcja ta uchodzi za bardziej przyjazną dla środowiska, jest szybka i ekonomiczna w montażu.

Świetnie sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych jak i zabudowaniach gospodarczych, o drewnianej lub murowanej konstrukcji. Kominy systemowe wraz z montażem, dostępne są w wielu wariantach: stalowe nierdzewne, izolowane do kominka czy izolowane dwuścienne.

Koszulkowanie, czyli stalowy wkład w murowanym kominie

Koszulkowaniem to operacja włożenia stalowego wkładu do murowanego komina. Naczelna zasada brzmi, że przed modernizacją, należy starannie wyczyścić komin z nagromadzonej sadzy. Zgodnie z polskimi przepisami, koszulkowanie można wykonać gdy komin ma przekrój większy niż 14 x 14 cm, ponieważ średnica okrągłego przewodu kominowego nie może być mniejsza niż 14 cm. Mniejsze średnice są dopuszczalne tylko w przypadku najnowszych technologii grzewczych. Jeżeli przekrój komina jest prostokątny (a nie kwadratowy), świetnie sprawdzą się owalne wkłady kominowe.

Schematycznie, proces wygląda następująco:

 • zmierzyć komin i przyciąć rury wg jego wymiarów,
 • na czapie komina wybić otwór, potrzebny do wprowadzenia rur,
 • wybić lub poszerzyć otwór w ścianie, gdzie podłącza się wkład do komina,
 • wprowadzić rury do komina, pamiętając, by stalową konstrukcję wsuwać jedna w drugą i łączyć odpowiednimi wkrętami,
 • przez wcześniej wykonany otwór w ścianie wsunąć trójnik i zamontować na dolnej części wkładu kominowego. Trójnik łączy rurę przymocowaną bezpośrednio do kotła z wkładem kominowym,
 • od trójnika odchodzi także kolejny odcinek wkładu, który prowadzi do wyczystki oraz odkraplacza,
 • połączenia konstrukcji uszczelnić specjalnym silikonem, odpornym na kwasy i temperaturę,
 • na szczycie komina zamontować się obrotową nasadę, zwaną strażakiem. Chroni on przed nagłymi podmuchami wiatru, co usprawnia ciąg w instalacji.

Sekrety ceramiki w kominie

Umieszczenie w kominie wkładu ceramicznego przebiega analogicznie jak w przypadku konstrukcji stalowej. Należy rozpocząć od wyfrezowania (wyczyszczenia) komina, montaż dokonuje się od góry. Przy czym, z powodu ciężaru tej konstrukcji, używa się specjalnej windy umieszczonej na głowicy komina. Jeżeli potrzebna jest modernizacja już funkcjonującego wkładu, rozpoczyna się ją od wycięcia otworu na wysokości trójnika spalinowego, w celu wymiany popękanego wkładu.

Przy stosowaniu wkładów ceramicznych należy pamiętać, że pod wpływem temperatury, rozszerzają i wydłużają się one nawet do 3 mm, co grozi odkształceniem i usterką. Dlatego konstrukcję izoluje się wełną mineralną, odporną na wysoką temperaturę.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.