Na co zwrócić uwagę kupując prysznic?

Na co zwrócić uwagę kupując prysznic?

Zakup odpowiedniej kabiny prysznicowej to spore wyzwanie dla osób, które mają ograniczony metraż lub niestandardowe wymiary łazienki. Pod uwagę należy brać w takim wypadku nie tylko kształt, rozmiar i model prysznica, ale również sposób jego otwierania i ilość ścian, z których jest zbudowany. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego jest wykonany nowoczesny prysznic oraz to, jaki ma mieć brodzik. Poniżej znajdziesz podstawowe cechy, według których należy podjąć decyzję o idealnej kabinie.

Kupno kabiny prysznicowe – o tym pamiętaj

Przede wszystkim pomyśl o wolnej przestrzeni, jaką dysponujesz w swojej łazience.

Więc pierwszym kryterium, które powinno się brać pod uwagę, decydując się na wybór kabiny prysznicowej, jest ocenienie możliwości przestrzennych łazienki. Duża przestrzeń to duże możliwości pozwalające zarówno na nowoczesny prysznic dużych rozmiarów, jak i dowolność ulokowania go w wybranym miejscu.

Gdy możliwości są ograniczone, a dodatkowe sprzęty łazienkowe (pralka, toaleta, umywalka itp.) nie ułatwiają swobodnej decyzji, należy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób kabina prysznicowa będzie się otwierała. Do wyboru są między innymi:

  • drzwi przesuwne — oszczędne, jeżeli chodzi o zajmowanie miejsca, ale stosunkowo bardziej narażone na awarię, ze względu na prowadzenie drzwiczek na rolkach i prowadnicy;
  • drzwiczki otwierane w sposób zawiasowy (na zewnątrz lub do wnętrza) – ich zaletą jest dłuższy czas bezawaryjnego użytkowania, natomiast decydując się na nie, trzeba wziąć pod uwagę wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni przeznaczonej na otwieranie kabiny;
  • kabina walk in, która z założenia nie posiada drzwiczek ani brodzika, umożliwia swobodne wejście i wyjście. Jest to nowoczesny prysznic, coraz bardziej popularny, bezawaryjny, bezpieczny i wizualnie atrakcyjny.

Podczas wyboru prysznica warto zwrócić również uwagę na to, czy założeniem jest, by kabina prysznicowa, wypełniła wnękę, kąt lub była wolnostojąca.

Co zrobić, gdy w łazience stoi wanna i nie ma możliwości wygospodarowania dodatkowego miejsca na kabinę?

Niekiedy potrzeba posiadania kabiny prysznicowej jest wyjątkowo duża, ale możliwości są na tyle ograniczone — zarówno finansowe, jak i powierzchniowe, że potrzebne jest sprytne i innowacyjne rozwiązanie. W przypadku dużych ograniczeń dobrze jest zdecydować się na parawan nawannowy, który dla osób lubiących zarówno długie kąpiele, jak i szybkie, energetyczne prysznice jest idealnym wyjściem zaoszczędzającym miejsce i fundusze. Parawan nawannowy łatwo się czyści, składa i może stanowić dodatkową ozdobę łazienki.

Co jeszcze brać pod uwagę przed montażem kabiny prysznicowej?

W zależności od tego ile osób będzie miało korzystać z prysznica, podczas zakupu kabiny należy wziąć pod uwagę zarówno możliwości, jak i ograniczenie wszystkich domowników. Miejsce kąpieli powinno być wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Właśnie z tych powodów, prysznic walk in lub kabina, który ma niski brodzik, będą odpowiednie dla osób z ograniczeniami ruchowymi, małych dzieci i seniorów.

Zamawiając kabinę, konieczne jest również, zwrócenie uwagi na to, z jakiego materiału jest wykonana. Dostępne są dwie opcje:

  • tworzywo sztuczne,
  • szkło hartowane.

Kabina prysznicowa ze szkła hartowanego

Szkło hartowane jest bezpieczne, łatwo poddaje się zabiegom czyszczącym, a w razie stłuczenia nie stwarza zagrożenia pokaleczeniem. Prysznic walk in, jak i inne kabiny wykonane z tego materiału, mogą być dodatkowo powleczone specjalną powłoką hydrostatyczną, co dodatkowo zapobiega powstawaniu zacieków.

Prysznic z tworzywa sztucznego

Tworzywo sztuczne jest tańsze, ale trudniej utrzymać go w czystości, sprawia zdecydowanie słabszy efekt wizualny, a z czasem żółknie, odbarwia się lub zniekształca.

Niezależnie od typu, rozmiaru i rodzaju kabiny, na jaką się zdecydujesz, pamiętaj, że ma ona odpowiadać Twoim oczekiwaniom i osób, które będą z niej korzystać. Wybór należy do Ciebie i zależeć będzie przede wszystkim od finansów, wolnej przestrzeni i własnych potrzeb.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.