Grzyby to drobnoustroje, które bardzo negatywnie wpływają na plony zbóż. Szczególnie w pszenicy jest ich naprawdę wiele. W jaki sposób skutecznie usunąć je z upraw? Czy jest sposób, aby w ogóle uniknąć walki z grzybami? Podpowiadamy!
Opryski dobre na wszystko!
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z grzybami jest oprysk na grzyba w pszenicy ozimej. Ozima odmiana tego zboża, często łapie różnego rodzaju choroby po zakażeniu grzybami, które ciężko jest usunąć inaczej niż specjalnymi środkami chemicznymi. Opryski działają tu dwojako, bo po pierwsze – są skutecznym środkiem w walce z drobnoustrojami już w czasie zaawansowanego stadium rozwoju grzyba, ale też pomagają wyplenić je na samym początku, gdy grzyb nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniony.
Jednak pamiętajmy o tym, że nie każdy oprysk nadaje się na konkretną odmianę grzybów. Należy odpowiednio dobrać preparat, pamiętając nie tylko o jego skuteczności, ale też wpływie na uprawy. Zwróćmy jednak uwagę na to, że brak oprysków może całkowicie zniszczyć zboże, co kompletnie uniemożliwi odzyskanie jakichkolwiek zbiorów.
Obserwacja zboża jest wskazana
Im wcześniej zauważymy jednak obecność grzyba, tym szybciej pozbędziemy się niechcianych lokatorów. Obserwujmy więc uprawy i dokładnie sprawdzajmy każdy niepokojący sygnał. To pozwoli na natychmiastową reakcję i zmniejszy np. częstotliwość podawania preparatu przeciwgrzybicznego.
Pamiętajmy, że niektóre choroby związane z grzybami mogą zmienić całkowicie uprawy lub zniszczyć je w 30 procentach. Lepiej do tego nie dopuszczajmy! Poza opryskami, możemy poszukać też różnego rodzaju odmian zbóż, które nie są podatne bardzo na zakażenie drobnoustrojami. Przed zasiewem warto więc przeanalizować, jakie typy pszenicy sprawdzą się na polach, które mają tendencję do przekazywania zakażenia grzybami. To system ochrony prewencyjnej, który może się sprawdzić!