Nieoczywiste style dekoracyjne, które odświeżą twoje mieszkanie

Nieoczywiste style dekoracyjne, które odświeżą twoje mieszkanie

Urządzając wnętrze mieszkania dobrze jest zachować umiar czy wręcz przeciwnie – zaszaleć z odważnymi dodatkami? Dokonując wystroju wnętrz oczywiście warto postawić na dobry smak, ale co to właściwie oznacza? Czy pozornie „kiczowate” poszczególne elementy aranżacji wnętrz są niedopuszczalne? Wbrew pozorom nie, o ile stanowią one jedynie element aranżacji, a nie jego dominantę. Przede wszystkim, stosowane przez nas w domach style dekoracyjne mają tworzyć pewien określony klimat. Poszczególne, używane przez nas style aranżacji wnętrz sprawiają, że dom staje się „jakiś”. Jaki? To już zależy od nas. Możesz wybierać spośród różnych stylów. My za to podpowiemy ci dwa z nich, o których zapewne nie słyszałeś.

Style wnętrz

Na całym świecie, w architekturze wnętrz, można dowolnie dobierać odpowiedni do twojego charakteru i upodobań wystrój pomieszczenia. Styl wnętrza to sprawa bardzo indywidualna i mimo tego, że okresowo np. branżowe magazyny wskazują na ten najbardziej aktualny. sam możesz do własnego domu wybrać twój ulubiony styl. Nie ważne czy jesteś zwolennikiem nowoczesnych wnętrz czy też wolisz klimaty bardziej swojskie i delikatne – chodzi o to, abyś dobrze czuł się w e własnej przestrzeni.

Z biegiem lat, lista najpopularniejszych stylów wnętrzarskich znacznie się rozbudowała, pozwalając wybierać m.in. w stylu prowansalskim czy stylu retro. Wiele osób w swoich wnętrzach stosuje styl klasyczny,  popularny jest też styl minimalistyczny, styl industrialny lub styl loftowy, dość popularny jest też styl nowoczesny. Ale paleta wyboru jest szersza: styl glamour, styl eklektyczny, styl vintage, styl rustykalny, styl prowansalski, styl boho, styl kolonialny, styl art déco.

We wnętrzach urządzonych w poszczególnych stylach zasady są różne: przestronne wnętrza, minimalizm,motywy geometryczne, żywe kolory, stonowane kolory, surowe materiały, prostota wystroju, wiele naturalnych tkanin, wnętrza bez zbędnych dekoracji. Tak naprawdę – dla każdego znajdzie się odpowiedni.

Styl hampton

Jednym z ciekawszych styli, jest styl Hampton. Hampton to miasteczko w okolicy Nowego Jorku, niezwykle malownicze. Styl ten łączy w sobie luksus ze swobodnym domkiem na plaży. To połączenie kosztownych, szykownych wnętrz z wzorami i elementami nadmorskimi. Dzięki temu połączeniu, pomieszczenia urządzone w tym stylu np. salon w stylu hampton są świerze i przytulne, pozbawione wielkomiejskiego życia. Maja one nawiązywać do beztroskich wakacji i swobody. Styl ma łączyć komfort i wygodę.

W stylu hamton ogromną role gra przestrzeń i światło. Wysokie sufity, brak firan czy zasłon w oknach, ogrom światła naturalnego. W tym nadmorskim stylu znajdziesz raczej jasną kolorystykę  – biel, szarości, beże. Są one przytłumione, delikatne. Kolory powinny nawiązywać do nadmorskiej aury – błękitu wody, odcieni piasku, brązów drewna wyrzuconego na brzeg, bieli morskiej piany. Możesz też dodać tu nieco odważniejsze kontrastowe kolory jak koral, granat, turkus, szmaragd.

Materiałami, królującymi w tej przestrzeni są drewno w każdej postaci, rattan, wiklina, kamień czy len. Znajdziesz ty też koralowce czy muszelki, jak przystało na elementy marynistyczne.
Główna przestrzeń, czyli salon, powinien powinien posiadać komfortowe, eleganckie meble, raczej o prostych formach. W centralnym miejscu znajdzie się tu wygodna sofa, kanapa, narożnik i fotele.Ogólnie meble maja być kontrastowe – jeśli wybierasz klasyczną, miękką kanapę, dobierz do niej rattanowy stolik. Uzupełnij przestrzeń w jutowe liny, latarnie czy kotwice.

Nie zapomnij też o roślinności – palma, paproć, figowiec. Pamiętaj, że styl hampton jest minimalistyczny, ale możesz go uwypuklić odważnym dodatkiem np. ozdobnym lustrem czy pozornie drogim żyrandolem.

Styl japandi

Równie ciekawym, choć być może nieco spokojniejszym stylem jest japandi style. Jest to styl, który powstał z połączenia stylu skandynawskiego i japońskiego. Jak stworzyć hybrydę między umiarem, niechęcią do zbytku, umiłowania spokoju, natury i piękna ze skandynawską wygodą, przytulnością i funkcjonalnością?

Wystrój w japandi style jest ascetyczny, przemyślany. Nie ma tu miejsca dla rzeczy nadmiarowych i zbędnych. Styl ten preferuje czyste linie i efektowną formę. Wszystko czemuś służy i nie ma tu miejsca dla chaosu. To idealne połączenie charakteru zen i minimalizmu z wzornictwem skandynawskim.

Wnętrze w japandi ma być przestronne, niezagracone. Królują tu zamykane szafki i zabudowy. Nie znajdziecie tu charakterystycznych dla skandynawskiego stylu przedmiotów uwypuklonych na otwartych półkach. Nie ma tu zbędnych obrazków na ścianach czy zdjęć. Są tu tylko potrzebne meble i dodatki.

Japnadi to też inne podejście do kolorystyki. Gdy w stylu skandynawskim króluje biel, szarość i pastele, tutaj mamy więcej kontrastów. Przewaga kolorów ciemnych nadaje wnętrzu wyraźny charakter.

Co istotne, panuje tu prawdziwa naturalność. Jeśli drewno – to tylko prawdziwe, obecne w meblach, podłogach, okładzinach ścian. Nie znajdziecie tu materiałów sztucznych czy drewnopodobnych. Japandi to wygodny styl minimalistyczny, bardzo naturalny, praktyczny, dopuszczający także obecność roślinności, która nadaje mu przytulności. Jeśli więc cenisz ascetyzm stylu japońskiego, dostosowanego niejako do europejskich upodobań – styl ten spełni twoje oczekiwania.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.