Oświetlenie schodów jest niezbędnym elementem wyposażenia domu. Bez niego schodzenie czy wchodzenie po schodach w nocy lub po prostu po zapadnięciu zmierzchu było by bardzo niebezpiecznie. Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi więc zapobiec urazom, których możemy nabawić się podczas bolesnego upadku ze schodów. Jakie oświetlenie wybrać? Czym się kierować podczas zakupów?
Oświetlenie schodów – na co zwrócić uwagę?
Oświetlenie schodów jest niezbędne także w dzień. W niektórych miejscach nie ma dostępu do światła, np. podczas schodzenia do domowej piwnicy. Jakie oświetlenie sprawdzi się w tym przypadku najlepiej? Delikatne światło o niższym stopniu natężenia niż w innych pomieszczeniach będzie najlepsze. Dzięki niemu będziemy dobrze widzieć schody, ale nie rozbudzimy się w nocy, schodząc do toalety. Takie światło nie razi także w oczy, gdy musimy wstać w środku nocy do pracy. Dzięki niemu unikniemy oślepienia. Jest o wiele bardziej komfortowe niż światło chociażby w pokoju czy łazience.
Duże znaczenie ma także barwa światła. Do wyboru mamy światło ciepłe lub zimne. Lepszym wyborem będzie lampa świecąca ciepłym światłem ok. 3300-3500 K. Ciepłe światło jest przyjemniejsze i bardziej naturalne dla ludzkiego wzroku, przez co nie oślepia tak, jak ma to miejsce w przypadku zimnego światła. Możemy także zdecydować się na żarówki o neutralnej barwie światła.
Oświetlenie schodów – jaką lampę wybrać?
Schody możemy oświetlić na wiele różnych sposobów. Do wyboru mamy:
- żyrandole,
- plafony,
- lampy wiszące,
- kinkiety.
Żyrandole mogą posiadać wiele żarówek. Do wyboru mamy żyrandole z dwoma, trzema, a nawet ośmioma źródłami światła. Dzięki temu możemy wybrać żyrandol, który będzie dopasowany do wielkości klatki schodowej. Możemy dzięki niemu uzyskać rozproszone światło o ciepłej barwie – czyli idealne oświetlenie schodów. Jakie są wady żyrandoli? Jeden żyrandol może być niewystarczający do oświetlenia całych schodów. Nie sprawdzi się na pewno w przypadku schodów krętych, ponieważ oświetli je tylko do połowy.
Żyrandole, plafony oraz lampy wiszące mogą także powodować chwilowe lub dłuższe oślepienie osoby, która włączyła światło. Szczególnie, jeśli korzysta z niego po obudzeniu, gdy w pomieszczeniach jest jeszcze ciemno, a oczy nie przyzwyczaiły się do światła. Z tego typu oświetlenia schodów można skorzystać na prostych schodach, np. prowadzących do piwnicy. Należy umieścić źródło światła nad środkową częścią schodów, by w miarę równomiernie je oświetlało.
Lepszym rozwiązaniem są kinkiety. Ten rodzaj oświetlenia zapewnia delikatne i rozproszone światło. Jest idealnym rozwiązaniem do oświetlenia schodów, ponieważ jednocześnie montuje się kilka kinkietów tak, by na schody równomiernie padało światło. Na rynku dostępne są zarówno bardziej tradycyjne, jak i nowoczesne modele. Można wybierać spośród wielu wariantów, które będą pasować zarówno do tradycyjnie urządzonych budynków, jak i bardziej minimalistycznych czy designerskich wnętrz. Ich wadą jest możliwość oślepienia użytkownika. By tego uniknąć, należy odpowiednio je zamontować. Powinny znajdować się powyżej linii wzroku domowników.
Oświetlenie schodów jako element wystroju wnętrza
Oświetlenie schodów, oprócz podstawowej funkcji, może także stanowić element dekoracyjny. Warto wybrać taki żyrandol, lampę bądź kinkiet, który będzie pasować do reszty wystroju. Dzięki temu oświetlenie schodów będzie się dobrze komponować z resztą pomieszczeń i cieszyć oko. Decyzja o wyborze rodzaju oświetlenia powinna być przemyślana.