Palety na tarasie – ekologicznie i stylowo.

Palety na tarasie – ekologicznie i stylowo.

Taras nie musi być nudny i może się wyróżniać na tle innych, może stać się wizytówką Twojego ogrodu. Balkony, tarasy i inne zabudowy ogrodowe mogą z powodzeniem wpisywać się w trendy ekologiczne. Ekologia w połączeniu ze stylem to kierunek, w jakim nowoczesny design zmierza. Odpowiedzią na współczesne trendy mogą się okazać meble oraz zabudowy z palet i europalet. Ich popularność ostatnimi laty nie słabnie – palety to materiał stosunkowo niedrogi, a odpowiednio przygotowany odznacza się dużą trwałością. W jaki sposób możemy wykorzystać palety na tarasie? Jak je wybierać i jak o nie dbać? Podpowiadamy.

Ekologia we współczesnym designie

Zasada “nie wyrzucaj – wykorzystaj” we współczesnym designie jest obecna przynajmniej od kilku lat i doskonale się wpisuje w aktualne trendy i idee ekologiczne. Tym bardziej, coraz większym zainteresowaniem cieszą się palety transportowe, pozostałe po budowie lub rozładunku towaru. Jest to doskonały wprost materiał do tworzenia mebli zarówno do użytku domowego, jak i na zewnątrz. Siedziska, stoliki i ławy, narożniki, półki oraz całe regały, kwietniki to tylko niektóre możliwości zastosowania palet i europalet. Możliwości te może ograniczać wyłącznie nasza wyobraźnia, dlatego jeśli jesteś osobą kreatywną, z pewnością wyczarujesz z palet coś naprawdę wyjątkowego. To doskonały pomysł na wykorzystanie niepotrzebnych już palet przemysłowych i tchnienie w nich nowego życia, w całkiem nowym wydaniu.

Wybieramy palety i europalety

Surowe palety różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją i rozmiarem. Te parametry są zależne od pierwotnego zastosowania tego materiału. Najpopularniejsze są trójwarstwowe, odznaczające się solidną konstrukcją, za trwałość której odpowiadają grube deszczułki, których narożniki są dodatkowo wypełnione i podbite od spodu trzema deseczkami. Możemy również spotkać nieco lżejsze modele palet dwuwarstwowych, które z wierzchu mają rząd cieńszych i węższych listewek połączonych ze sobą od spodu. Ze względu na swoją dość nieskomplikowaną konstrukcję, palety te są przewidziane do jednorazowego użytku.

Najtrwalszym materiałem są tak zwane europalety, które łatwo rozpoznać po charakterystycznym oznaczeniu EPAL. Wykonane są z impregnowanego drewna, które poddaje się dodatkowo obróbce termicznej, zapewniającej ochronę przed szkodnikami. Są to jedyne palety o tak wzmocnionej konstrukcji, pozostałe są wykonane z drewna surowego i muszą być dodatkowo zabezpieczone.

Gdy stajemy się szczęśliwymi posiadaczami palety, sprawdźmy jej stan jeżeli nie znamy jej pochodzenia i wcześniejszego przeznaczenia. Zwracajmy uwagę przy tym na ewentualne zawilgocenie drewna, spróchnienia lub oznaki działalności szkodników. Takie uszkodzone drewno, niestety, nie posłuży nam zbyt długo, a nawet może stwarzać zagrożenie w trakcie jego użytkowania.

Gotowe pomysły na wykorzystanie palet na tarasie

Pomysły na wykorzystanie palet są naprawdę nieograniczone. Odpowiednio przygotowane palety, można wykorzystać do różnych celów, zarówno w domu, jak i w ogrodzie, w biurze lub restauracji.

Możesz wykonać z nich:

  • ławę
  • wieszak na ubrania
  • siedzisko na balkon lub taras
  • łóżko
  • kwietnik balkonowy lub do użytku wewnątrz
  • regał
  • biblioteczkę
  • kompostownik
  • nawierzchnie na tarasie

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.