Planujesz budowę domu? Pomyśl o jego ociepleniu.

Planujesz budowę domu? Pomyśl o jego ociepleniu.

Budowa domu to nie tylko spełnienie marzeń większości inwestorów, to także duże przedsięwzięcie i jeszcze większa odpowiedzialność, jaka na nich ciąży. Etap budowy można by porównać do układania kostek domino – jedna niewłaściwie ułożona powoduje upadek pozostałych, ustawionych wcześniej. Wszelkie prace budowlane powinny być zatem prowadzone etapami, a każdy z tych etapów musi zostać całkowicie dokończony, zanim rozpocznie się kolejny.

Ocieplenie budynku jest bardzo istotnym etapem budowy, często pomijanym, niedocenianym, przesuwanym w czasie ze względu na jego koszt. Tymczasem, dane mówią jednak same za siebie, przez niewłaściwie ocieplone lub zupełnie nieocieplone ściany może uciekać nawet do 30% ciepła. To zdecydowanie za dużo i z tej perspektywy można śmiało powiedzieć, że termoizolacja budynku jest dobrą inwestycją, a jej koszt zwraca się w stosunkowo krótkim czasie.

Szczelność okien i drzwi to podstawa

Termoizolacyjne okna powinny charakteryzować się wszystkimi właściwościami, które sprawiają że ze środka budynku przenika jak najmniejsza ilość ciepła. Podstawowe znaczenie mają tutaj odpowiednia szyba, rama oraz uszczelka. Warto sprawdzać ich szczelność. Możesz to zrobić przesuwając rękę wzdłuż krawędzi okna. Na rynku dostępne są również tak zwane okna energooszczędne, wykonane z wielokomorowej ramy okiennej oraz szyby zespolonej, a ich unikalna konstrukcja są gwarancją niskiego współczynnika przenikania ciepła.

Równie ważne są drzwi wejściowe – między progiem a dolną krawędzią ucieka najwięcej ciepła. Jeżeli wymiana starej zużytej uszczelki na uszczelkę automatycznie opadającą nie pomoże, konieczny może się okazać zakup nowych drzwi.

Właściwa termoizolacja budynku

Termoizolacja budynku, wykonana przez profesjonalną ekipę specjalizującą się w ocieplaniu budynków, jest absolutnie konieczna dla obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Nieodpowiednio ocieplone lub w ogóle nieocieplone ściany mogą odpowiadać za ucieczkę ponad 25% ciepła z budynku. To bardzo duża strata, którą najbardziej odczuje nasz portfel, chociaż brak komfortu termicznego wewnątrz budynku również może stać się dokuczliwy. Najczęściej problem niedostatecznej termoizolacji dotyka stare budynki, wznoszone przynajmniej kilkadziesiąt lat temu z zastosowaniem przestarzałej technologii zgodnie z nieobowiązującymi obecnie normami. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac izolacyjnych, konieczne jest sporządzenie specjalistycznego projektu termomodernizacyjnego dla konkretnego budynku, który ma być ocieplany. Projekt ten zawiera szereg ważnych kwestii odnoszących się do aktualnego stanu tego budynku, takich jak stan techniczny, technologia budowy, specyfika terenu na którym stoi.

Brak ocieplenia wewnątrz budynku – konsekwencje

Brak ocieplenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrznych ścianach budynku może mieć katastrofalne skutki. Termoizolacja budynku pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Stanowi barierę przed przenikaniem ciepła z wewnątrz, jest także doskonałą ochroną przed wilgocią z zewnątrz, zapewnia optymalne temperatury i dobry mikroklimat w budynku. To swoisty pancerz bryły domu, który zapewnia komfort życia i pozwala obniżyć koszty eksploatacji budynku. Jego brak powoduje przede wszystkim ucieczkę ciepła, a tym samym spadek temperatury w środku, powstawanie ognisk pleśni i grzybów na zewnętrznych, a później również na wewnętrznych ścianach budynku. W miarę rosnącej potrzeby na energię cieplną, rosną także rachunki za ogrzewanie.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.