Poznaj najlepsze systemy nawodnienia, które sprawdzą się w dużym ogrodzie

Poznaj najlepsze systemy nawodnienia, które sprawdzą się w dużym ogrodzie

Bez wątpienia duży ogród zawsze wymaga sporo pracy. Bo nawet mając do dyspozycji urządzenia takie jak traktorek ogrodowy, sekatory, wertykulatory czy akcesoria takie jak agrotkanina, nie uniknie się wysiłku włożonego w pielęgnację, a na pewno będzie trzeba poświęcić na nią sporo czasu. Niezależnie od tego czy w dużym ogrodzie jest tylko trawa, trawa i iglaki, czy krzewy czy może cały sad, w każdym przypadku trzeba zadbać o najlepszy system nawadniania. Warto poznać, jakie mamy do wyboru i które sprawdzą się w dużym ogrodzie.

Systemy zraszające podziemne

Na pewno najlepszym wyborem są podziemne systemy zraszające. Jednak taki rodzaj nawadniania ogrodu, w przypadku którego zraszacze wyłaniają się spod ziemi należy zaplanować na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej i budowy domu. Później będzie już na nie za późno. Na pewno są to rozwiązania ze wszech miar korzystne. Zraszacze wyposażone są w czujniki, a centrala systemu może być zainstalowana w domu. Zraszanie można uruchamiać samodzielnie, ale może ono również włączać się samodzielnie, w związku z wykryciem niskiej wilgotności, czy też wysokiej temperatury. Podziemny system nawadniania może być połączony z własnym ujęciem, wyposażonym w pompę z hydroforem. Jednak w tym przypadku konieczne jest sprawdzenie, czy jest ono wystarczająco wydajne, by sprawnie działał system nawadniający w ogrodzie, potrzebny jest pomiar natężenia przepływu wody. Należy odpowiednio poprowadzić rury, zawory, zraszacze i linie kroplujące. Wybierając mocne pompy hydroforowe zawsze trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na wodę dla całego gospodarstwa domowego, w tym zasilanie ogrodu.

Zraszacze naziemne ustawiane na trawniku i podłączane do zewnętrznego ujścia wody

Na pewno w dużym ogrodzie najlepiej sprawdzają się automatyczne systemy zraszania, ale jednak nie zawsze można sobie na nie pozwolić i w takim przypadku trzeba szukać innych rozwiązań. Jednym z nich mogą być zraszacze naziemne, czyli takie które ustawiane są na trawniku. Mogą mieć nawet funkcję obrotową, aby obejmowały większy teren. Jednak konieczne jest ich przesuwanie wraz z podlewaniem kolejnych partii trawy. Oczywiście należy je podłączyć do węża ogrodowego, który będzie doprowadzał do niego wodę. Trzeba zatem zadbać o odpowiednią średnicę, a także rozłożenie, gwarantujące, że nie będzie się mieć do czynienia z zastojem wody czy jej wypływem w innym miejscu, w związku z uszkodzeniem akcesorium.

Węże kroplujące – doskonały wybór na rabaty i w przypadku nasadzeń szpalerowych

Do dużego ogrodu jako element systemu nawadniania można wybrać także węże kroplujące. Dzięki mikrootworach przepuszczają wodę na całej długości i nawadniają wybrany fragment zieleni. Dobrze sprawdzą się na rabaty. Oczywiście i w ich przypadku trzeba odpowiednio ustawić ciśnienie wody, aby nie wypływała zbyt silnie, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z kwiatami, które potrzebują umiarkowanych ilości wody i nie znoszą przesadnego podlewania, co dotyczy chociażby roślin cebulowych. Węże kroplujące można rozłożyć także wokół nasadzeń szpalerowych, np. iglaków, które także mogą potrzebować nawodnienia w dłuższych okresach suszy, a także gdy są młodymi, rosnącymi okazami.

Nadziemne kurtyny wodne

Nasza kolejna propozycja do dużego ogrodu, to nadziemne kurtyny wodne. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia całego systemu na etapie budowy domu. Nadziemne kurtyny wodne służą zarówno roślinności, jak i ludziom na pewno są swoistym dodatkiem, a nie głównym elementem systemu nawadniania. Zapewniają przyjemną mgiełkę, która osadza się na znajdującej się w pobliżu roślinności, ale może dać ochłodę również domownikom. Kurtyny wodne często można spotkać w centrach miast, ale niewielkie można postawić w swoim ogrodzie i nie jest to bardzo duży koszt i sposób na przetrwanie upałów.

Zbiornik na deszczówkę z pompą z hydroforem

Jeśli chodzi o systemy typowo przeznaczone do nawadniania ogrodu, to mamy jeszcze do dyspozycji zbiornik na deszczówkę wyposażony w pompę z hydroforem. Wytworzenie odpowiedniego ciśnienia zapewnia możliwość podłączenia węża ogrodowego do zbiornika i zraszania w ten sposób dużego terenu. Zaletą takiego systemu jest oczywiście ekologia. Wszak wykorzystuje się wodę opadową w okresach suszy.

Duży ogród najlepiej nawadniać przy użyciu podziemnego systemu nawadniającego, ale jeśli nie ma się możliwości jego wykonania, to można połączyć siłę kilku zaprezentowanych wyżej rozwiązań i osiągnąć najlepsze rezultaty.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.