Rodzaje płytek odpornych na warunki atmosferyczne

Rodzaje płytek odpornych na warunki atmosferyczne

Prace wykończeniowe w domu bardzo często dotyczą nie tylko przestrzeni wewnątrz, ale również miejsc na zewnątrz, na przykład na balkonie, tarasie. Z uwagi na to, że poza przestrzenią zamkniętą panują zdecydowanie trudniejsze warunki atmosferyczne, do wykończenia trzeba zastosować szczególne materiały, które są odporne na przykład na mróz, wilgoć, wiatr, wysokie temperatury.

Płytki elewacyjne

Wybierając materiały wykończeniowe, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, które opisują, w jakich warunkach atmosferycznych sprawdzą się one najlepiej. Jeśli pominie się ten aspekt, konsekwencje mogą być naprawdę dramatyczne. Płytki elewacyjne zaczną kruszyć się, pękać, odpadać. Już po kilku sezonach będą nadawały się do wymiany, co przecież generuje nie tylko dodatkową pracę, aby też mnóstwo kosztów. Poza tym zniszczone płytki prezentują się fatalnie pod kątem wizualnym, sprawiając, że nawet nowy lub świeżo wyremontowany dom, wygląda źle.

Płytki na taras

Płytki, które zostały stworzone z myślą o zastosowaniu na zewnątrz, to na przykład płytki gresowe, które charakteryzują się sporą szorstkością. Ich współczynnik ścieralności, który oznaczony jest symbolem dużej litery R, powinien wynosić co najmniej 10. Tak naprawdę im wyższy, tym lepiej. Dlaczego? Bo oznacza to, że płytki charakteryzują się tym, że są antypoślizgowe. To wyjątkowo ważne, dla zachowania bezpieczeństwa na zewnątrz. Jeśli wybierze się płytki, które zostały stworzone z myślą o wnętrzu, na przykład po opadach deszczu, podłoga na tarasie lub balkonie może stać się wyjątkowo śliska, a przez to niebezpieczna.
O bezpieczeństwo muszą dbać nie tylko właściciele prywatnych posesji, którzy myślą o swoich potrzebach. To istotne również w miejscach publicznych, w których stosuje się płytki na zewnątrz.

Mrozoodporne płytki na zewnątrz

Poza tym, że płytki muszą być antypoślizgowe, powinny być również mrozoodporne. Muszą to być płytki gresowe, które charakteryzują się niską nasiąkliwością, która nie powinna być wyższa niż 3%. Poza tym płytki powinny być bardzo odporne na ścieralność. Dlaczego? Ponieważ na zewnątrz chodzi się w butach, do których przyklejają się różne drobne materiały, chociażby kamyczki czy piach. Tarcie o powierzchnię płytek spowoduje, że bardzo szybko przestaną się dobrze prezentować, tracąc swoje właściwości wizualne. Podsumowując, wybierając płytki na zewnątrz, nie można kierować się tylko i wyłącznie ich designem. Na szczęście współcześnie produkowane są materiały wykończeniowe, które są piękne i funkcjonalne zarazem.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.