Realizując nowoczesne, energooszczędne obiekty, powinno się wybierać bezpieczne, trwałe i solidne materiały. Przykładem materiałów o takiej charakterystyce są silikaty np. z Systemu Budowy H+H. Jednakże elementy silikatowe, to nie tylko podstawowe bloczki ścienne, to także cała gama elementów uzupełniających oraz silikatowe elementy elewacyjne.
Jak powstają silikaty?
Silikaty powstają z mieszaniny piasku, wapna i niewielkiej ilości wody. Gotowa mieszanka piasku, wapna i wody poddawana jest formowaniu, czyli prasowaniu pod wysokim ciśnieniem. Na etapie tym uzyskiwane są bloczki silikatowe posiadające odpowiednią geometrię.
Tak przygotowane bloczki poddawane są procesowi autoklawizacji, polegającym na umieszczeniu sprasowanej masy wapienno-piaskowej w autoklawach na 6-8 godzin. Poddawane są one hartowaniu pod wpływem pary wodnej w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Ciśnienie pary wodnej wynosi w tym procesie to około 1,6 MPa. Elementy silikatowe w wyniku zachodzących reakcji chemicznych są utwardzane i osiągają wysoki poziom wytrzymałości na ściskanie oraz dużą trwałość.
Szeroki wybór elementów
Elementy silikatowe często określa się zamiennie mianem wyrobów wapienno-piaskowych. Stanowią one popularny materiał murowy znajdujący zastosowanie przy wznoszeniu różnego rodzaju ścian w budynkach (w tym także przegród o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej).
Rynkową ofertę elementów silikatowych tworzą różne produkty, jednakże najpopularniejszym i najszerzej stosowanym jest z całą pewnością bloczek silikatowy, czyli podstawowy element przeznaczony do wznoszenia ścian nośnych lub działowych o różnych szerokościach i różnych klasach wytrzymałości. Kolejnym rodzajem silikatu, występującego na rynku od lat, jest cegła silikatowa (cegła wapienno-piaskowa) – to silikat tradycyjny o gładkich powierzchniach czołowych i wspornych oraz o wymiarach tradycyjnych cegieł (cegły silikatowe są oznaczane jako 1NF oraz 3NFD).
Silikatowe elementy elewacyjne
Silikatowe elementy elewacyjne są odrębną, wyjątkową grupą materiałową, odpowiadającą głównie za aspekty wizualne inwestycji. Zalicza się do nich cegły, kształtki i płytki elewacyjne wapienno‑piaskowe, dostępne w wielu różnych wymiarach oraz różnych kolorach. Elementy elewacyjne posiadają różne rodzaje faktury powierzchni licowej – występują elementy gładkie oraz łupane (o jednolitość struktury elewacji w narożach dbają natomiast kształtki narożne o dwóch łupanych powierzchniach – licowej oraz czołowej). Szeroka gama dostępnych rozwiązań gwarantuje łatwość dopasowania produktów do indywidualnych wymagań inwestorów.
Zastosowanie silikatów na elewacje
Silikaty znajdują zastosowanie nie tylko w roli warstwy osłonowej ścian szczelinowych ale także przy wykonywaniu różnorodnych elementów małej architektury. Dlaczego warto zdecydować się na wybór silikatów na elewację?
Elewacja jako reprezentatywna część domu jednorodzinnego, jest najbardziej widoczna dla każdego i decyduje o wizualnym odbiorze obiektu. Elewacja musi być estetyczna, ale jednocześnie musi również zapewniać ochronę murów przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Silikaty elewacyjne są wytrzymałe i odporne na deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Cechuje je wysoka mrozoodporność i niska nasiąkliwość. A odpowiednio zaimpregnowane przez długi czas użytkowania nie tracą swojej atrakcyjności wizualnej.