Kiedy wybieramy się na urlop, marzymy o pięknej pogodzie. Niestety, upał, który jest pożądany, gdy odpoczywamy nad brzegiem morza, może dawać się we znaki w domu. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy pracujemy zdalnie i siłą rzeczy spędzamy w domu większość dnia. Tutaj pojawia się pytanie, jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów? Czy klimatyzacja to jedyna możliwość? Jaka jest alternatywa?
Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów bez klimatyzacji
Zakup i montaż klimatyzacji może okazać się dość kosztownym przedsięwzięciem. Na szczęście istnieje kilka prostych i stosunkowo niedrogich sposobów na to, by ochłodzić mieszkanie w czasie upałów. Poniżej krótko omawiamy te najpopularniejsze.
Wentylator
W sprzedaży dostępne są różne modele wentylatorów, również te do użytku domowego. Oczywistym jest, że jeden mały wentylator nie ochłodzi całego mieszkania, jednak kilka takich urządzeń, np. po jednym w każdym pokoju, może pomóc w walce z upałem. Co więcej, powiew chłodnego powietrza na pewno przyniesie ulgę, kiedy z nieba leje się żar, a mieszkanie przypomina saunę.
Rolety zaciemniające
To rodzaj rolet tekstylnych o bardzo gęstym splocie, które są dodatkowo podgumowane. Dzięki temu do mieszkania nie przedostają się promienie słoneczne, pomieszczenia się nie nagrzewają i w mieszkaniu jest przyjemnie chłodno.
Otwieranie okna tylko wieczorem
Kiedy w pomieszczeniu panuje ukrop, instynktownie otwieramy okna, by wleciało trochę świeżego powietrza, bo wydaje nam się, że dzięki temu zrobi się trochę chłodniej. To błąd, ponieważ w ten sposób do mieszkania “wpuszczamy” gorące powietrze z zewnątrz. Ulga więc będzie pozorna lub co najwyżej, chwilowa. Żeby ta metoda naprawdę zadziałała, trzeba otworzyć okna o odpowiednich porach – wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy na dworze faktycznie jest chłodniej.
Zasłony z grubego materiału
Grube zasłony to dość prosty sposób na walkę z upałami w mieszkaniu. Zasada jest tu taka sama, jak w przypadku rolet zaciemniających. Chodzi o to, by materiał, z którego zostały wykonane zasłony, nie przepuszczał promieni słonecznych. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie o wiele chłodniej niż na zewnątrz.
Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów – podsumowanie
Jak głosi znane przysłowie, potrzeba jest matką wynalazków. Jak widać, klimatyzacja to nie jedyny sposób na to, by ochłodzić mieszkanie w czasie upałów. Warto również pamiętać o tym, by pić więcej wody, a w razie potrzeby wziąć chłodny prysznic. To może nie sprawi, że w mieszkaniu zrobi się chłodniej, ale nam będzie o wiele przyjemniej. Jeśli na ten moment nie chcesz montować klimatyzacji i wystarczą Ci prostsze sposoby, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na dobre ubezpieczenie mieszkania. Dzięki temu masz szansę uniknąć finansowych skutków nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą się okazać dużo gorsze niż największe upały.