Studnia w ogrodzie – jak ją zrobić?

Studnia w ogrodzie – jak ją zrobić?

Własny dom daje niemalże nieskończone możliwości, wśród których na uwagę z pewnością zasługuje możliwość wybudowania na terenie własnej posesji studni. To rozwiązanie, które zapewni stały dostęp do własnej wody, co w dłuższej perspektywie pozwoli znacznie obniżyć rachunki!

Jak wywiercić studnię?

Studnię można wykopać na dwa sposoby: mechanicznie oraz ręcznie. To pierwsze rozwiązanie zapewnia zdecydowanie większą wygodę, a także sprawia, że studnia jest gotowa dużo szybciej. Wymagany jest jednak odpowiedni dojazd do terenu posesji, bowiem podczas mechanicznego kopania studni wykorzystywany jest ciężki sprzęt.

Ręczne kopanie studni to z kolei mniejsze koszty, ale również dużo dłuższy czas oczekiwania na stworzenie studni. To rozwiązanie świetnie sprawdza się tam, gdzie nie mamy dość przestrzeni na transport ciężkiego sprzętu.

Gdzie wywiercić studnię?

Dobór odpowiedniego miejsca pod wykopanie studni jest szczególnie istotny jeśli chodzi o jej użytkowanie w przyszłości. Kwestią wyjątkowo ważną jest takie umiejscowienie tego elementu infrastruktury, by dostęp do niego był niezakłócony.

Ponadto, konieczne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie odległości od niektórych elementów infrastruktury przydomowej. I tak, studnia powinna znajdować się w określonej odległości od granicy działki, ale również przydrożnego rowu, szamba oraz drenaży różnego typu. Dokładne wartości warto sprawdzić w obecnie obowiązujących przepisach prawa.

Kopanie studni – co warto wiedzieć?

Kopanie studni składa się z dwóch etapów. Najpierw konieczne jest przebicie wierzchniej warstwy ziemi przy użyciu świdra ślimakowego, a później – przedostanie się przez warstwę wodonośną. Obydwie te czynności można wykonać przy użyciu tradycyjnych narzędzi (np. łopaty), ale również ciężkiego sprzętu.

Jeśli woda ma być użytkowana w domu i spożywana, niezbędne jest zastosowanie korka cementowego, który uchroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń z gruntu do wody pitnej. Oprócz tego elementu wyposażenia, konieczny jest zakup dobrej jakości pompy, a także wykończenie studni z zewnątrz. Przed rozpoczęciem korzystania ze studni niezbędne jest jej odkażenie!

Wykańczanie studni krok po kroku

Po zakończeniu części podstawowej, warto przejść do wykańczania studni. Nawet jeśli jest ona wyposażona w pompę, dobrze jest wyposażyć się również w nieco bardziej tradycyjne elementy, czyli owalną studnię z korbą do pobierania wody. W razie awarii systemu pompującego – taka opcja może okazać się zbawienna.

Do stworzenia studni można wykorzystać dobrej jakości beton budowlany. Dawniej bardzo często stosowano w tym celu drewno, jednak ze względu na to, że jest ono dość podatne na działanie wilgoci – beton jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, które – na dłuższą metę – oferuje wyższą estetykę, a także odporność na uszkodzenia całej studni.

Odpowiednio przygotowana studnia może pomóc w zaoszczędzeniu sporych kwot, a także daje dostęp do własnej, świeżej wody. To świetne rozwiązanie dla mieszkańców domów jednorodzinnych bez względu na rozmiar czy ilość mieszkańców!



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.