Terma elektryczna czy podgrzewacz przepływowy – co wybrać do ogrzewania wody użytkowej

Terma elektryczna czy podgrzewacz przepływowy – co wybrać do ogrzewania wody użytkowej

Zastanawiasz się nad wyborem urządzenia do ogrzania wody użytkowej? Twoje dylematy krążą między tym czy wybrać termę elektryczną czy jednak podgrzewacz przepływowy? Każdy we własnym domu stawia ogrzewanie niemal na pierwszym miejscu. Już na etapie budowy bądź remontu domu powinniśmy się zastanowić w jaki sposób chcemy mieć przygotowaną wodę użytkową. Warto dobrać urządzenie pod wielkość domu oraz liczbę osób mieszkających w danym miejscu. W poniższym tekście postaramy się pokazać Ci, które urządzanie w jakiej sytuacji lepiej się sprawdza. Staraliśmy się wypisać najważniejsze wady i zalety by łatwo Ci było zobrazować sobie jakiego urządzenia potrzebujesz do własnego domu.

Czym różni się terma elektryczna od podgrzewacza przepływowego?

Najistotniejszą różnicą wspomnianych urządzeń to na pewno szybkość ogrzania c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Decydując się na termę elektryczną musimy zdawać sobie sprawę, że ogrzewanie c.w.u do użytku będzie wydłużone i może generować niepotrzebne straty przez to, że traci ciepło, które ucieka ze zbiornika do pomieszczenia. Przy założeniu odpowiedniej wielkości zbiornika można jednak ograniczyć moment ogrzewania wody na godziny w drugiej „tańszej” strefie przy korzystaniu z dwustrefowej taryfy za energię. Tej możliwości nie mają podgrzewacze przepływowe. Najczęstsze dostępne wielkości zbiorników to terma elektryczna 50l oraz 80l. Termy cechują się sporymi rozmiarami i specyficznym, walcowatym kształtem. Mają za zadanie ogrzać i magazynować ciepłą wodę dlatego posiadają grzałkę i specjalną izolację by nie pozwolić na wystudzenie się wody.

Podgrzewacz przepływowy między innymi cechuje się łatwym i szybkim montażem. Do spełniania swoich funkcji nie potrzebują kominów, których budowa pochłania bardzo wysokie koszty. Nie generują również żadnych spalin a domownicy nie muszą przejmować się zatruciem dwutlenkiem węgla. Jeśli chodzi o rozmiar to jest bardziej kompaktowy i wygodniejszy w zagospodarowaniu przestrzeni niż terma. Kluczowym plusem podgrzewacza przepływowego jest to, że przygotowuje ciepłą wodę „na żądanie” przy czym ogranicza niepotrzebne straty energii. Bardzo ważnym elementem o którym trzeba pamiętać przy zakładaniu takowego podgrzewacza jest moc. Trzeba dobrze się zastanowić z jakich elementów będziemy korzystać ponieważ przy użytkowaniu jedynie baterii umywalkowych możemy sobie pozwolić na niższą moc, jednak jeśli podgrzewacz ma zostać zamontowany przy prysznicu lub wannie konieczne będzie dysponowanie większą ilością kW by ogrzewanie było skuteczniejsze. Jeśli wybierzemy mniejszą moc, podgrzewacz może sobie nie poradzić z przygotowaniem odpowiednio wystarczającego strumienia ciepłej wody użytkowej.

W jakich sytuacjach terma elektryczna (ogrzewacz pojemnościowy) sprawdzi się bardziej niż podgrzewacz przepływowy?

  • gdy w domu mieszka wieloosobowa rodzina, która w tym samym momencie korzysta z ciepłej wody użytkowej,
  • przy dużym zużyciu wody (np. częste wybieranie kąpieli w wannie niż prysznica),
  • w sytuacji gdy dom posiada słaby hydrofor co skutkuje niskim ciśnieniem w instalacji wodnej,
  • jeśli użytkownik posiada tańsze źródła ciepła np. panele słoneczne, pompy ciepła.
  • jeśli rano i wieczorem występują „szczyty” zapotrzebowania na dobę.

W jakich sytuacjach podgrzewacz przepływowy bardziej się sprawdzi?

  • gdy ciepła woda jest wykorzystywana w niedużej ilości,
  • jeśli użytkownik potrzebuje ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu a zasobnik jest usytuowany nieco dalej od ujęcia,
  • w takim przypadku jeśli jest to np. domek letniskowy czy mały budynek na działce,
  • gdy nie posiadamy zbyt dużo miejsca na zagospodarowanie urządzenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.