Odmiany róż ogrodowych i ich zastosowanie

Odmiany róż ogrodowych i ich zastosowanie

Róże to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów. Zachwycają zarówno swym wyglądem jak i zapachem, a mnogość odmian sprawia, iż każdy miłośnik kwiatów znajdzie coś dla siebie. Każda róża ma swój niepowtarzalny wdzięk. Jedną wybierzemy ze względu na jej zapach, inną z powodu obfitości kwitnienia, kolejną dla jej wyglądu w wazonie. Mnogość odmian nie ułatwia nam decyzji, jaką różę kupić do uprawy w ogrodzie. Możemy wybierać spośród odmian wielkokwiatowych, pnących, okrywowych, piennych, pachnących. Wybór jest przeogromny.

Róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwitnące

Róże wielkokwiatowe idealnie będą prezentowały się zarówno pojedynczo na trawniku, jak również w grupie, tworząc zwartą uprawę.  Najlepszy rezultat na otrzymanie jednorodnej kolorystycznie kompozycji da nam posadzenie od 8 do 10 krzewów tej samej odmiany np. róża Eisvogel. W zależności od stylu ogrodu możemy założyć rabaty o dowolnych kształtach. Warto pamiętać jednak, aby nie sadzić roślin pod drzewami, które mogą pozbawić róże składników pokarmowych z ziemi.

Róże pnące

Doskonałym sposobem na zasłonięcie mało atrakcyjnego miejsca wokół domu, np. altany śmietnikowej, jest zastosowanie róż pnących Te szybko rosnące krzewy mogą osiągać nawet 5 do 6 metrów. Jednak, aby mogły się rozwijać musimy zapewnić im podpory, na których będziemy je mocować w miarę wzrostu. Nie mają one bowiem ani wąsów, ani korzeni czepnych.

Róże okrywowe

W tej części ogrodu, gdzie nie można posadzić trawy, ponieważ utrzymanie trawnika  jest trudne, np. na zboczu, idealnie sprawdzą się róże okrywowe. Jest to bardzo ciekawa grupa róż o niskim wzroście i silnym rozgałęzianiu się. Róże te tworzą prawdziwe kobierce pokrywając stoki czy zbocza. Większość odmian bardzo obficie kwitnie i powtarza kwitnienie,  zdarza się, że przez cały okres kwitnienia jest cała w kwiatach. Odmiany róż okrywowych np.  The Fairy, charakteryzują się dużą odpornością na choroby oraz długim kwitnieniem od czerwca do późnej jesieni.

Róże pienne

Ciekawym akcentem w ogrodzie będzie róża pienna. Odmiany róż szczepi się na wierzchołkach dzikiej róży. Tworzą one duże kule kwiatów, które wznoszą się ponad innymi uprawami.

Róże parkowe

Mnogość odmian róż daje nam również ciekawą alternatywę dla typowych żywopłotów. Dlaczego nie zastąpić masowo występujących w ogrodach tuj czy lingustrów drzewkami różanymi? Uzyskać możemy piękny kwiatowy płot, który będzie cieszył nasze oczy od wiosny aż do zimy. Do tego typu nasadzenia możemy wykorzystać róże parkowe. Są to krzewy o wysokości od 1 do 2 metrów z prostymi lub pełnymi kwiatami.

Róże pachnące

W sprzedaży coraz częściej pojawiają się odmiany o pięknym zapachu. W większości przypadków są to róże wielkokwiatowe, ale też róże pnące czy rabatowe. Najlepszą porą na rozkoszowanie się wonią kwiatów jest poranek, kiedy kwiaty pokrywa jeszcze rosa.

Róże miniaturowe

Brak ogrodu nie jest przeszkodą do uprawiania róż. Z powodzeniem możemy je sadzić na tarasie, balkonie, a nawet parapecie. Większość róż dobrze rośnie w doniczkach. Do upraw balkonowych możemy zastosować mniejsze odmiany, których wysokość powinna być proporcjonalna do wielkości skrzynki, w której zostaną zasadzone. Możemy też wybrać róże miniaturowe które zakwitają jako pierwsze, bardzo obficie kwitną i powtarzają kwitnienie. Nie są też trudne w uprawie. Należy tylko pamiętać, aby je często podlewać bowiem wymagają one więcej wody niż róże sadzone w gruncie. Zimą natomiast, należy je dobrze zabezpieczyć przed mrozem, aby nie dopuścić do przemrożenia korzeni.

Artykuł powstał we współpracy z Szkółką Róż Słaro – https://www.roze-slaro.pl/ , która działa na rynku od ponad 30 lat i oferuje szeroki wybór sadzonek róż: angielskich, pnących, miniaturowych, okrywowych, rabatowych, wielkokwiatowych, historycznych, parkowych, piennych, pachnących.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.