Jak dbać o goździki w doniczce?

Jak dbać o goździki w doniczce?

Goździki to bardzo popularne rośliny, które często hodowane są zarówno w ogródkach, jak i w doniczkach. Są nie tylko wyjątkowo urodziwe, ale także stosunkowo łatwe w utrzymaniu, dlatego poradzą sobie z nimi nawet te osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z pielęgnacją kwiatów. Dowiedz się, jak dbać o goździki w doniczce, aby długo się nimi cieszyć.

Goździki – charakterystyka rośliny

Goździki to wyjątkowo urodziwe i uniwersalne rośliny, które zyskują w naszych domach coraz większą popularność. Doskonale nadają się także jako kwiaty na prezent. Zatem, jeśli tylko zastanawiasz się, jakie kwiaty dać kobiecie, goździki będą idealnym wyborem.

W naszym kraju żyje aż jedenaście gatunków tych niezwykłych kwiatów, a te, które trafiają do naszych domów to najczęściej grupa mieszańców, która powstała ze skrzyżowania goździków miniaturowych z odmianą chińską. Goździki w doniczce to formy karłowate, które nie osiągają zwykle wysokości większej niż dwadzieścia centymetrów. Kwiaty kwitną bardzo długo, przyjemnie pachną i mają wyjątkowo intensywny odcień różu lub czerwieni.

Goździki w doniczce – piękna ozdoba parapetu lub balkonu

Goździki na balkonie wyglądają przepięknie i dodają niezwykłego uroku wystrojowi

Tak jak w przypadku wszystkich roślin doniczkowych, aby rozpocząć przygodę z hodowlą goździków, powinniśmy wejść w posiadanie dobrych jakościowo sadzonek. Naszych pierwszych goździków w doniczce warto szukać w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Unikajmy supermarketów, gdzie rośliny są często przechowywane w nieodpowiednich warunkach, co skutkuje ich gorszą jakością. Koniecznie sprawdźmy także system korzeniowy, który powie nam wiele na temat tego, czy roślina jest zdrowa i w jakiej kondycji aktualnie się znajduje. 

Jak już zostało powiedziane, do naszych mieszkań trafiają zwykle mieszańce różnych niewielkich odmian goździków. Najwięcej z nich wywodzi się od goździka chińskiego Obecnie mamy do wyboru kilkadziesiąt rodzajów tych pięknych kwiatów w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Doskonale ożywią one nasz parapet, goździki na balkonie będą również przepięknie się prezentowały.

Jak dbać o goździki w doniczce?

Goździki są idealnymi roślinami dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowaniem kwiatów w doniczkach. Wynika to z faktu, że są one wyjątkowo mało wymagające i stosunkowo łatwe w opiece. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których musimy pamiętać jest regularne nawadnianie goździków. Latem należy podlewać je mniej więcej co dwa – trzy dni. Chyba że panują upały, wówczas należy robić to jeszcze częściej. Pilnujmy, aby podłoże, którym wyłożona jest doniczka było stale wilgotne.

Goździków w doniczkach z reguły nie należy nawozić, możemy jednak od czasu do czasu zasilać je odżywkami przeznaczonymi dla roślin doniczkowych lub balkonowych. Należy także regularnie odcinać uschnięte liście oraz zwiędłe kwiaty.

Warto także pamiętać o tym, że goździki w doniczkach potrzebują co roku zmiany podłoża. Wynika to z faktu, że z czasem w ziemi zaczyna brakować składników mineralnych oraz przestaje ona w odpowiedni sposób przyswajać wilgoć. Jak widać goździki są wyjątkowo proste w uprawie, wynikają bowiem wyłącznie podstawowej pielęgnacji.

Ciekawe kompozycje z goździkami

 

Jak dbać o goździki w doniczce, goździki na balkonie potrzebują dobrej opieki dlatego też kobieta dba o nie w specjalny sposób podlewając je z dodatkiem odżywki do kwiatów
Źródło: Pixabay.com

Goździki wyglądają imponująco jako pojedyncze kwiaty ozdobne, jednak bardzo dobrze komponują się także z innymi roślinami. Ciekawe kompozycje to na przykład:

  • goździki w pojemnikach obsadzonych iglakami,
  • goździki z kwiatami o przewieszających się łodygach – werbena lub peonia fantastycznie komponują się z goździkami w doniczce,
  • goździki z roślinami o podobnych odcieniach – kwiaty w odcieniach różu i fioletu będą świetnie wyglądały w kompozycji z goździkami,
  • goździki z kwiatami, które wydzielają zapach po zmroku – goździki pięknie pachną nagrzane słońcem, świetnie będą więc komponować się z nimi kwiaty pachnące po zmierzchu.

Goździki w doniczkach to kwiaty, które są wprost idealne, zarówno dla doświadczonych hodowców, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami balkonowymi. Wymagają jedynie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy okazji są wyjątkowo ładne i tworzą piękne kompozycje z wieloma innymi kwiatami. 

Galeria zdjęć

Goździki ciemnego koloru w ogrodzie nadających magicznego wyglądu

Jasne goździki na balkonie ukazują jego urok

Różowe goździki zdobiące balkon

Przepiękne goździki w doniczce zdobią pokój dzienny

Mężczyzna trzyma w dłoniach dwa goździki

 1 thought on “Jak dbać o goździki w doniczce?”

  • Kocham te kwiaty <3 są wyjątkowo piękne 🙂 Pamiętam lata 80. kiedy to goździki królowały na polskim rynku i były pożądane 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.