Plusy i minusy ogrzewania na podczerwień

Plusy i minusy ogrzewania na podczerwień

Artykuł sponsorowany.

Elektryczna instalacja grzewcza oparta o długie promieniowanie podczerwone jest stosunkowo nowym rozwiązaniem stosowanym w domach i mieszkaniach.

Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa bezpośrednio powietrza, jak ma to miejsce w przypadku grzejników tradycyjnych. Podczerwień podnosi temperaturę podłogi, ścian, sufitów i przedmiotów, które z kolei rozpraszają ciepło na całą kubaturę pomieszczeń. Urządzeniami emitującymi promieniowanie podczerwone mogą być panele, folie grzewcze lub maty. Jednym z czołowych producentów rozwiązań tego typu jest firma Heat Decor.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Każdy z nas ma na co dzień do czynienia z promieniowaniem podczerwonym. Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez Słońce. Jest więc to całkowicie naturalna metoda podnoszenia temperatury otoczenia. Technologia związana z falami infrared jest wykorzystywana od dawna np. w inkubatorach. Do jej podstawowych zalet należy równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu, a także wyeliminowanie ruchu powietrza, za czym idzie brak unoszenia się kurzu z podłogi, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych podłogówek. Ponadto mimo, że powietrze nie nagrzewa się bezpośrednio, jonizuje się ono ujemnie, co jest korzystne dla samopoczucia.

Oprócz względów zdrowotnych istnieje wiele praktycznych przesłanek dla wdrożenia systemów ogrzewania Heat Decor opartych na podczerwieni. O ile tradycyjne ogrzewanie podłogowe planuje się już na etapie budowy lub gruntownego remontu domu, o tyle folie grzewcze emitujące fale dalekiej podczerwieni można zainstalować na każdym etapie użytkowania pomieszczenia. Natomiast panele grzewcze na podczerwień mają niewielką grubość i łatwo można je wpasować w istniejącą aranżację wnętrza.

Wady instalacji grzewczych na podczerwień

W sieci krąży wiele opinii sugerujących, jakoby systemy ogrzewania na podczerwień były najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w każdym przypadku. Tak jednak nie jest. Rozwiązania grzewcze Heat Decor do działania potrzebują przecież energii elektrycznej i z pewnością spowodują wzrost rachunków za energię elektryczną. Czy dla każdego jest to powód do obaw? Nie. Jeśli mamy dobrze ocieplony dom, rachunki pozostaną niewielkie, bo niewiele energii nam będzie potrzebne, by go ogrzać. Ponadto zapotrzebowanie na prąd elektrycznego ogrzewania foliami grzewczymi bez trudu pokryje instalacja fotowoltaiczna. Prosument z magazynem energii stawiający na autokonsumpocję wyprodukowanego prądu może nawet nie płacić za ogrzewanie ani złotówki.

Inna wada, porównując ten system do kotłów czy pomp ciepła, to że folia grzewcza nie służy podgrzewaniu wody użytkowej. Koniecznie należy dobrać dodatkowe źródło ciepła do ogrzania wody w kranie i będzie potrzebna niewielka i niedroga pompa ciepła, bojler lub panele solarne. Mimo, że dodatkowe urządzenie do ogrzania wody będzie potrzebne, to nadal łącznie z foliami grzewczymi wydatek na całość ogrzewania będzie konkurencyjnyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.