Rozwój technologi sprawił, że coraz popularniejsze staje się pojęcie inteligentnego budynku. Wykorzystanie technologii smart home pozwala bowiem nie tylko podnieść komfort mieszkania, ale również zoptymalizować zużycie energii. Co to jest inteligentny budynek? Ile może kosztować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest inteligentny budynek?
Inteligentny budynek, a w zasadzie inteligentny dom powstaje dzięki zastosowaniu rozwiązań smart home. W efekcie jest to budynek, w którym wszystkie zastosowane systemy (np. oświetlenie, klimatyzacja, rekuperacja itp.) są ze sobą odpowiednio zintegrowane, co oznacza, że komunikują się wzajemnie dzięki czemu mogą optymalizować swoje działanie. W tym miejscu warto podkreślić, że nowoczesna technologia pozwala stworzyć również inteligentne mieszkanie, a zastosowana automatyka domowa zdecydowanie podniesie komfort jego użytkowania. Funkcjonalność inteligentnego domu uzależniona jest natomiast od zastosowania poszczególnych urządzeń oraz możliwości włączenia ich do technologii smart home. Inteligentny dom sterowany jest natomiast z poziomu odpowiednio dobranej aplikacji/wizualizacji, która integruje jego wszystkie możliwości.
Funkcjonalność inteligentnych budynków
Jaką funkcjonalność może posiadać inteligentny budynek? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku uzależnione jest to tego, co będzie obejmował projekt inteligentnego domu. Podstawą z reguły jest inteligentne oświetlenie, a także automatyczne rolety, co pozwala w prosty sposób sterować zaciemnieniem w budynku. Bardzo często system obejmuje również alarm i monitoring, dzięki czemu można podnieść bezpieczeństwo budynku. Niezwykle istotną funkcjonalnością jest także inteligentne sterowanie ogrzewaniem, co pozwala nie tylko zapewnić komfortową temperaturę w mieszkaniu, ale również oszczędzać na rachunkach. System oszczędzania energii umożliwia bowiem realne zmniejszenie jej zużycia, co jest możliwe nie tylko dzięki sterowaniu grzejnikami, czy ogrzewaniem podłogowym, ale również właściwym ustawieniem klimatyzacji, czy rekuperacji. Coraz częściej inteligentne budynki wyposażane są również w funkcjonalność ogrodową, czego przykładem może być sterowanie oświetleniem zewnętrznym, czy systemami zraszającymi. W efekcie ogród może być nie tylko zadbany, ale również pięknie wyeksponowany.
Ile kosztuje inteligentny budynek?
Rosnąca popularność inteligentnych domów sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, ile może kosztować inteligentny budynek. W rzeczywistości jednak trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena inteligentnego domu uzależniona jest od jego funkcjonalności. Oznacza to, że można stworzyć inteligentny dom zarówno za kilka, jak i kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możliwe jest również systematyczne poszerzanie funkcjonalności poprzez integrowanie kolejnych urządzeń. Jaki system smart home zatem wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie dopasowany do potrzeb oraz umożliwi rozbudowę funkcjonalności w przyszłości.
Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentny budynek to technologia przyszłości, która stała się teraźniejszością. Popularność tego typu rozwiązań z pewnością będzie stale rosła, co wynika przede wszystkim z korzyści jakie one przynoszą.