Ciekawe pomysły na wykorzystanie oświetlenia LED w domu

Ciekawe pomysły na wykorzystanie oświetlenia LED w domu

Ze względu na wysoką wydajność i długą żywotność technologia LED szybko zyskała na popularności w porównaniu z klasyczną technologią żarników. Podobnie diody mają duży potencjał twórczy ze względu na niewielkie rozmiary.

Taśmy LED o stałych odstępach między żarówkami nadają się do różnych scenariuszy oświetleniowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo montować taśmy i zapoznać się z kilkoma pomysłami jak wykorzystać LED w domu, biurze, sklepie i garażu.

Taśmy LED: instrukcja prawidłowego montażu

Dwustronna taśma klejąca na odwrocie taśmy LED pozwala na łatwy montaż na większości gładkich powierzchni. Jedynym czynnikiem ograniczającym jest długość: dla systemów 12 V pasek nie powinien przekraczać ośmiu metrów, dla 24 V maksymalna to dwanaście metrów. W przypadku dłuższych pasków należy użyć repeatera.

Cięcie lub przedłużanie paska LED

Taśmy LED można ciąć nożyczkami. Wielu producentów zaznacza miejsca odpowiednie do cięcia na powierzchni za pomocą symbolu nożyczek lub trzech przerywanych linii. Aby połączyć dwa oddzielne paski LED, możesz użyć szybkozłączek, ale upewnij się, że taśmy mają tę samą biegunowość.

Montaż a rogi ścian

Jeśli diody LED muszą zginać się za rogiem, użyj złącza kątowego. Alternatywnie, niektóre taśmy mogą być wygięte do kąta 60 stopni.

Podłączanie taśm LED do zasilania

Musisz wybrać odpowiedni zasilacz dla swojej taśmy LED. Muszą mieć wspólne napięcie, które jest obliczane jako moc na metr x długość paska. Taśma LED 3,8 m, 12 V o poborze mocy 5 W/m musi mieć transformator o mocy minimum 19 W. Uwzględnij bufor wydajności o wartości 20 procent. Podczas podłączania należy również pamiętać o prawidłowej biegunowości.

Opcjonalnie: ściemniacz lub kontroler

W przypadku jednokolorowych taśm LED można równomiernie regulować jasność za pomocą pośredniego ściemniacza. Aby ręcznie zmieniać kolory za pomocą pasków RGB, należy również podłączyć kontroler LED. Złącze do taśm RGB składa się z czterech elementów:

  • czarny lub biały przewód do dodatniego połączenia z dodatnim biegunem sterownika
  • przewody niebieskie, czerwone i zielone do połączenia ujemnego

Włóż czerwony kabel do łącza podpisanego jako R, zielony do G, a niebieski do zacisku B.

Podłączenie zasilania

Teraz w razie potrzeby podłącz regulator do zasilania, aby podłączyć instalację do sieci. W tym celu należy podłączyć brązowe lub czarne łącze zewnętrzne do zacisku L, niebieski przewód neutralny do N, a żółto-zielony przewód ochronny do zacisku z odpowiednim symbolem.

Sprawdź też https://sklep.neonica.pl/tasmy-led

Jak wykorzystać LED w domu

Używanie diod LED na ścianie lub suficie do światła pośredniego

Ciepłobiałe światła LED są idealne do zastosowań wymagających oświetlenia pośredniego, na przykład nad biurkiem. Możesz również zainstalować je na podwieszanym suficie, aby stworzyć domową instalację artystyczną na ścianie lub podkreślić produkty w sklepie.

Taśmy LED w kuchni

Miejsce pracy w kuchni powinno być dobrze oświetlone. W pomieszczeniu z szafkami ściennymi możesz przymocować od spodu diody LED, aby oświetlić blaty, zlew i kuchenkę delikatnym światłem.

Oświetlenie LED dla dodatkowego bezpieczeństwa na schodach i na parkingach podziemnych

Możesz użyć taśm LED do oświetlania klatek schodowych lub miejsc parkingowych za pomocą czujnika zbliżeniowego. Światło włączy się automatycznie, gdy ktoś się zbliży.

Drogi ewakuacyjne w budynkach mieszkalnych

Oznacz drogi ewakuacyjne, układając na ziemi paski LED i podłączając je do zasilania awaryjnego. W sytuacji zagrożenia skierują one mieszkańców w bezpieczne miejsce.

Wszystkie potrzebne elementy znajdziesz na https://sklep.neonica.pl.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.