Jak dbać o kwiaty na balkonie?

Jak dbać o kwiaty na balkonie?

Balkony to dla wielu osób jedyne miejsce, w którym można swobodnie uprawiać rośliny. W blokach nie mamy ogrodów, które pozwalają na sadzenie ulubionych roślin, dlatego ta niewielka przestrzeń staje się domowym ogrodem. W jaki sposób dbać o kwiaty, które sadzimy na balkonach?

Zastanów się nad posiadaniem roślin

Niezależnie od tego, co masz na swoim balkonie – kwiaty, iglaki czy też zioła – musisz znaleźć czas na pielęgnację tych roślin. Niektóre wymagają mniej uwagi, inne potrzebują troskliwego dotyku. Zastanów się zatem jeszcze przed posadzeniem roślin na balkonie, ile czasu możesz im poświęcić. Pamiętaj, że nawet te najbardziej wytrzymałe rośliny wymagają choćby minimalnej uwagi, odpowiedniej ziemi, regularnego nawożenia i podlewania.

Regularne podlewanie

Kwiaty balkonowe, w przeciwieństwie do tych, które znajdują się w domu, są dużo bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Przede wszystkim słońca, które wysusza ziemię i zabiera wodę z liści. Dlatego latem oraz w bardzo słoneczne i ciepłe dni późną wiosną i wczesną jesienią, należy podlewać kwiaty balkonowe regularnie, nawet raz dziennie. Uważaj jednak, by nie przesadzić. Zawsze sprawdzaj stan ziemi przed podlaniem roślin. Jeśli jest sucha także w głębszych warstwach, a na podstawku brakuje wody, możesz podlać rośliny. Wodę wlewaj bezpośrednio do ziemi, nie na liście. Podlewaj kwiaty rano bądź wieczorem, gdy słońce nie pali tak mocno.

Nawożenie roślin

Rośliny potrzebują nie tylko wody, ale także składników mineralnych, takich jak fosfor, azot, magnez, wapń i potas. To dotyczy nie tylko roślin ogrodowych. Potrzebują tego także kwiaty balkonowe. Nawóz, o ile zostanie odpowiednio dobrany, może zapewnić im potrzebne minerały. Korzystaj z nawozów i odżywek regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.

Kwiaty balkonowe potrzebują nie tylko wody i nawożenia, ale także regularnej kontroli. Na małej przestrzeni mogą rozwijać się szybko. Dlatego wiosną sprawdź, czy nie potrzebują przesadzenia do większych doniczek bądź przycięcia gałązek.

Piękny balkon to ozdoba wielu mieszkań. Jednak o rośliny balkonowe trzeba dbać umiejętnie, by móc pochwalić się rozłożystymi kwiatami. Więcej na temat pielęgnacji roślin balkonowych znajdziesz na Lovethegarden.com.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.