Jak przygotować się do kupna domu na rynku wtórnym?

Jak przygotować się do kupna domu na rynku wtórnym?

Zamierzasz kupić dom z rynku wtórnego? Rozwiązanie to ma wiele zalet, ponieważ unikasz rosnących cen materiałów budowlanych, robocizny oraz nie musisz czekać kilku lat na zakończenie budowy. Jednak do zakupu domu należy się odpowiednio przygotować. Zobacz, o co należy zadbać przed finalizacją transakcji.

Określ gdzie chcesz mieszkać

Kupując dom najczęściej do wyboru mamy przedmieścia dużych miast, małe miasteczka lub wsie. Warto zastanowić się, która z tych opcji najbardziej Ci odpowiada.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś szukał ogłoszeń na sprzedaż domu w centrum miasta, jednak takich ofert będzie z pewnością mniej. Dodatkowo kupno takiego domu to ogromny wydatek, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Znacznie popularniejsze są domy na przedmieściach, mniejszych miastach lub wsiach. Każda z tych opcji ma swoje zalety oraz wady. Różnice są także w kosztach domu. Co do zasady najtańsze są nieruchomości na wsi, a najdroższe na przedmieściach.

Przyjrzyj się lokalizacji oraz planom zagospodarowania przestrzennego

Przeglądając dostępne oferty, należy zwrócić dokładną uwagę na lokalizację. Przyjrzyj się drogom dojazdowym. Sprawdź, czy dom znajduje się blisko np. trasy szybkiego ruchu, torów kolejowych. Takie sąsiedztwo może uprzykrzyć życie.

Ponadto warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Upewnij się, jakie jest przeznaczenie okolicznych działek. Jeśli są to grunty przemysłowe, to musisz liczyć się z budową zakładu, co może być nie tylko uciążliwe, ale także obniży wartość nieruchomości.

Ponadto plan zagospodarowania przestrzennego może ograniczać, jeśli chciałbyś np. w przyszłości postawić kolejny budynek albo przebudować obecny.

Dokładnie sprawdź stan budynku

Istotne jest dokładne sprawdzenie stanu budynku. Jeśli nie jesteś fachowcem i nie możesz ocenić niektórych rzeczy, to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie oceni stan techniczny budynku.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem możesz ubiegać się do roszczeń za wady budynku, jeśli będą one widoczne i istotne oraz zostaną potwierdzone przez ekspertyzę. Jednak lepiej poświęcić czas, energię, a także dodatkowe środki na usługi specjalisty, niż dokładać sobie stresów w przyszłości.

Należy szczególną uwagę zwrócić na stan podłóg, drzwi, okien oraz dachu. Szczególną uwagę powinny zwrócić wszelkiego rodzaju pęknięcia na ścianach i suficie. W miarę możliwości zweryfikuj także obecność wilgoci oraz stan instalacji elektrycznej i kanalizacji. Podczas oględzin domu warto również zapytać o koszty ogrzewania, termin przeprowadzenia ostatniego remontu.

Zadbaj o umowę i aspekty prawne

Nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na kwestie prawne. Upewnij się, że osoba, z którą podpisujesz umowę, ma pełnię praw do domu oraz ziemi, na której stoi budynek. Jeśli właścicieli jest więcej, to każda osoba musi podpisać umowę i przekazać swoją własność na rzecz kupującego.

Jest to bardzo istotne, ponieważ pomijając choćby jednego właściciela, który ma tylko malutki udział nieruchomości i tak narażasz się na wiele problemów oraz kłopotów prawnych.

Istotne jest także sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest obciążona prawem dożywotniego użytkowania. Trzeba także zwrócić uwagę na zobowiązanie służebności przejazdu, przechodu, oraz upewnić się, że budynek nie jest obciążony hipoteką.

Koniecznie sprawdź także dostęp do dokumentacji budynku – decyzję o pozwoleniu na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej. Dzięki temu zyskasz pewność, że dom powstał zgodnie z prawem.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.